
1. Bydgoszcz w roku 1657 na sztychu Eryka Dahlberga.
Dahlberg był szwedzkim oficerem i rysownikiem. Do Polski sprowadził go król Karol X Gustaw w trakcie „potopu” w 1656 roku. Stworzył wówczas serię rysunków, uwieczniając dziesiątki panoram polskich miast. To najstarszy zachowany widok Bydgoszczy, przechowywany w bibliotece UKW.

2. Panorama nabrzeży Brdy w roku 1802.
Rysunek nieznanego autora przedstawia widok Bydgoszczy z miejsca, gdzie dziś stoi Opera Nova. Na pierwszym planie po lewej widać klasztor karmelitów, po prawej młyny u wylotu Młynówki. W oddali most na Brdzie w miejscu obecnego mostu Sulimy-Kamińskiego. Rysunek pochodzi ze zbiorów Wolbeck Zentrum.

3. Fragment tableau Juliusa Gretha z lat 1845 – 1853.
Rysunek autorstwa mierniczego i budowniczego Juliusa Gretha przedstawia budynki dawnego klasztoru Karmelitów mieszczące pierwszy bydgoski teatr miejski i szkołę miejską. Gmach teatru jest już po odbudowie po pożarze, do którego doszło w 1835 roku. Rysunek pochodzi ze zbioru „Atlas historyczny miast polskich”.

4. Rysunek z około połowy XIX wieku.
Podobnie jak na poprzednim rysunku, widać pierwszy teatr miejski i szkołę miejską w budynkach dawnego klasztoru karmelitów, ale pokazany z kierunku północno-wschodniego. Autor rysunku znajdującego się w zbiorach MOB pozostaje nieznany.