MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie kalendarium: 26 listopada

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Archiwum
Bydgoskie kalendarium: Zobacz, co ważnego i ciekawego zdarzyło się 26 listopada przed laty

26 listopada 1933 roku odbyły się wybory do zmniejszonej (z 60 do 48 mandatów) Rady Miejskiej Bydgoszczy. W szczytowym okresie kryzysu gospodarczego wygrało Chrześcijańskie Zjednoczenie Gospodarcze - 18 mandatów. Porażkę poniosła lewica, której przedstawiciele znaleźli się poza radą. Zgodnie z nową ustawą, przewodniczącym rady stawał się z urzędu prezydent miasta, w tym przypadku był nim urzędujący już od 1932 roku Leon Barciszewski.

Tego samego dnia do Bydgoszczy do księży misjonarzy św. Wincentego a Paulo na Bielawkach przybył z wizytą prymas Polski ks. kard. August Hlond.

26 listopada 1945 roku z udziałem komisji sądowo-lekarskich rozpoczęto na terenie Bydgoszczy masową ekshumację ofiar zbrodni hitlerowskich, m.in. w Dolinie Śmierci. Akcja ta trwała do czerwca 1948 roku, w jej tracie odkopano ok. 1800 zwłok.

26 listopada 1950 roku
na domu przy ul. Długiej 22 odsłonięta została wykonana w brązie tablica pamiątkowa bydgoskiego malarza żyjącego i tworzącego w XIX stuleciu - Maksymiliana Antoniego Piotrowskiego zaprojektowana przez znanego bydgoskiego rzeźbiarza Piotra Trieblera. Artysta urodził się w tym domu. Tego samego dnia otwarto wystawę jego dzieł w bydgoskim muzeum.

26 listopada 1951 roku Zarząd Miejski Związku Młodzieży Polskiej na zebraniu międzyszkolnym i szkolnych tzw. masówkach, czyli wiecach z udziałem uczniów szkół bydgoskich potępił „chuligańskie wyczyny warszawskich bikiniarzy, wzorujących się na imperialistycznym amerykańskim stylu życia”. „Postanawiamy wzmocnić czujność, aby uchronić naszą młodzież od podobnego błogosławieństwa amerykańskiej cywilizacji” - zapisano w przyjętej przez aklamację rezolucji.

26 listopada 1955 roku w setną rocznicę śmierci Adama Mickiewicza odbył się uroczysty wieczór ku czci poety w Teatrze Polskim w Bydgoszczy z udziałem władz wojewódzkich i miejskich. Widzowie obejrzeli spektakl według sztuki Wacława Kubackiego „Rzymska wiosna”.

26 listopada 1969 roku
obfite opady śniegu połączone z silnym wiatrem całkowicie zaskoczyły bydgoskie służby komunalne. Dopiero o godz. 14 na drogi wyjechały pługi i piaskarki. Z opóźnieniem docierały do Bydgoszczy wszystkie pociągi i autobusy PKS, na co najmniej dwie godziny po południu z powodu ślizgawicy przestały kursować miejskie autobusy, niewiele lepiej wyglądał sytuacja z tramwajami.

Tego samego dnia miał miejsce kolejny wybuch w Zakładach Chemicznych "Zachem", tym razem w wydziale produkującym barwniki. W wyniku wybuchu zginął jeden pracownik.

26 listopada 1972 roku
podczas giełdy piosenki studenckiej zorganizowanej przez Radę Okręgową SZSP w Bydgoszczy z recitalem piosenkarskim wystąpili dwukrotnie (w Teatrze Kameralnym i klubie „Beanus”) małżonkowie Adrianna Godlewska i Wojciech Młynarski.

26 listopada 1991 roku podpisana została umowa o miastach partnerskich pomiędzy Bydgoszczą a Mannheim (Niemcy).

26 listopada 2006 roku Konstanty Dombrowicz pokonał w drugiej turze (przy frekwencji 32,7 proc.) stosunkiem 54:46 proc. oddanych ważnych głosów Romana Jasiakiewicza i został po raz drugi z rzędu prezydentem Bydgoszczy.

26 listopada 2007 roku pierwszy w historii Akademii Muzycznej w Bydgoszczy doktorat honoris causa otrzymał prof. Jerzy Godziszewski, prowadzący w uczelni klasę fortepianu, uznany w Polsce i za granicą pianista.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!