https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zwijamy asfalt, czas na bruk

Katarzyna Idczak
Wszystkie uliczki, które prowadzą do Starego Rynku, odzyskają swój XIX-wieczny urok. Granitowa kostka i kocie łby schowane pod asfaltem zostaną odsłonięte i podniesione do jednego poziomu.

Wszystkie uliczki, które prowadzą do Starego Rynku, odzyskają swój XIX-wieczny urok. Granitowa kostka i kocie łby schowane pod asfaltem zostaną odsłonięte i podniesione do jednego poziomu.

<!** Image 2 alt="Image 167168" sub="U zbiegu ulic Magdzińskiego, Grodzkiej i Mostowej zostanie zachowana historyczna nawierzchnia (kostka granitowa i bazaltowa) oraz stare tory Fot. Dariusz Bloch">

- Staromiejska ulica powinna mieć trzy „elewacje”: dwie pionowe i poziomą. Wtedy wszystko się komponuje. Dziś uliczki starówki mówią o historii remontów i wymianie rur, a nie o historii Bydgoszczy - mówi „Expressowi” Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków.

Trochę kostki granitowej, trochę kostki bazaltowej, betonowe płytki chodnikowe i plamy asfaltu - tak prezentują się ulice wokół Starego Rynku. Wkrótce ma się to zmienić. Projekt rewitalizacji obejmuje ulice: Farną, Malczewskiego, Jezuicką, Przyrzecze, Niedźwiedzia, Ku Młynom, Batorego, Jana Kazimierza, Przesmyk, Pod Blankami, Trybunalską, Grodzką, Podwale, Krętą, Magdzińskiego, Przy Zamczysku, Mostową, Zaułek oraz dwa mosty prowadzące do Wyspy Młyńskiej i most Sulimy-Kamińskiego. A będzie to tak...

<!** reklama>

- Wszystkie warstwy bitumiczne zostaną zdjęte - wyjaśnia Sławomir Marcysiak. - Pod spodem kryje się przeważnie XIX-wieczna kostka granitowa rzędowa, którą teraz możemy zobaczyć na ul. ks. Malczewskiego. Bruk chcemy podnieść do jednego poziomu i poprzekładać. Krawężniki zostaną obniżone, a kostka granitowa będzie stykała się z płytami granitowymi o wymiarach 50 x 50 cm, które wyznaczą strefę chodnika. Uliczki zamienią się w pieszojezdnie, dzięki czemu spowolnimy ruch samochodowy.

Takie rozwiązanie sprawdza się na krótkim odcinku ul. Gdańskiej, gdzie tramwaje, samochody, rowerzyści i piesi nie wchodzą sobie w drogę. W ramach tego opracowania również ul. Długa zostanie nieco poprawiona. Na odcinku, gdzie teraz brakuje chodnika, zostaną położone granitowe płyty. Odnowione uliczki doczekają się też nowych latarni w stylu retro. W najlepszym przypadku będą to lampy kinkietowe, czyli przytwierdzone do kamienic - tak aby słupy latarni nie ograniczały przejścia w wąskich przesmykach.

Jak po bruku będzie chodziło się kobietom w szpilkach? Czy to aby przyjazna nawierzchnia dla niepełnosprawnych poruszających się na wózkach i dla rowerzystów?

Okazuje się, że i na to jest sposób. Wszelkie krzywizny i łączenia płyt można wypełnić specjalną masą żywiczną, tak jak zrobiono to z mozaiką wokół fontanny „Potop”.

Inwestycja zostanie zrealizowana przy wykorzystaniu unijnych funduszy, dlatego nowe - stare brukowe oblicze starówki trzeba odkryć do 2013 roku.

- Roboty rozpoczniemy najpóźniej w przyszłym roku. Prace nad projektami nieco się opóźnią, bo uliczki prowadzą do płyty Starego Rynku, którego koncepcja modernizacji - jak wiadomo - zmieniła się. Musimy wiedzieć, jak dostosować poziom tych uliczek - wyjaśnia Jan Siuda, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski