To oznacza koniec akcji protestacyjnej w państwowej spółce zbrojeniowej Nitro-Chem.
- Jeszcze w to nie wierzę... PGZ wycofała się z nowej części zapisów w umowie. Podobnie postąpiono, oczywiście w zależności od specyfiki, z innymi firmami grupy - mówi Elżbieta Żurańska, przewodnicząca NSZZ „Solidarność” Nitro-Chemu.
Przypomnijmy, że PGZ chciała, żeby bydgoska spółka zapłaciła 5 procent opłaty prowizyjnej od obrotu z kontraktów zagranicznych, m.in. z USA. To grubo ponad 10 mln zł rocznie. Przy ok 20 mln zł zysku oznaczałoby chylenie się spółki ku upadkowi. PGZ otrzymuje prowizję od kontraktów, ale tylko tych, w których załatwieniu sama pośredniczyła. Największe zagraniczne kontrakty bydgoskiej firmy są jej własna zasługą i dlatego - zdaniem trzech działających w firmie związków - mnie mogły być obciążone haraczem dla PGZ.
Związki zawodowe Nitro-Chemu czekają teraz na przesłanie nowej, zmienionej umowy. Ma to nastąpić w poniedziałek. Potem - koniec protestu.
AKTUALIZACJA, 7.12.2018
Stanowisko PGZ S.A. w sprawie rozmów z przedstawicielami związków zawodowych działających w spółce NITRO-CHEM S.A., przesłane do naszej redakcji.
"Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. cały czas prowadzi dialog ze związkami zawodowymi działającymi w spółce NITRO-CHEM S.A. w celu wypracowania najlepszych rozwiązań zarówno dla spółki, jak i całej Grupy. Rozmowy przebiegają w dobrej i konstruktywnej atmosferze. Podczas spotkania zarządu PGZ S.A. z przedstawicielami związków zawodowych działających w spółce, które odbyło się 6 grudnia br. w Radomiu, omówiono zapisy doprecyzowujące umowy prowizyjne i rozwiano wątpliwości strony społecznej.
Za nieprawdziwe jednak należy uznać informacje, że w wyniku rozmów PGZ wycofała się z „kontrowersyjnych i kosztownych zapisów umowy prowizyjnej”. Efektem rozmów było doprecyzowanie zapisów umowy prowizyjnej w taki sposób, aby zasady ustalania prowizji były jeszcze bardziej czytelne i przejrzyste. Chodziło także o wyeliminowanie ewentualnych wątpliwości, aby współpraca między spółkami z Grupy PGZ układała się tak jak dotychczas harmonijnie.
Zwracamy uwagę, że umowy prowizyjne funkcjonowały już wcześniej w Grupie Kapitałowej PGZ, podobnie jak w innych grupach kapitałowych. Nie stanowiły one kwestii spornych, a także nie był podnoszony zarzut, że mogłyby one stanowić obciążenie dla spółek z Grupy PGZ".
LICZ SIĘ ZE ŚWIĘTAMI - MIKOŁAJ DO WYNAJĘCIA.
