Za przyjęciem kandydatury Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz głosowało 201 posłów, przeciw 237, wstrzymało się od głosu dziewięciu posłów.
Przed głosowaniem kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz przedstawiał poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek. - To będzie rzeczniczka ludzkich spraw, czas na zgodę - zapewniał.
Poseł wnioskodawca Robert Kropiwnicki z Platformy Obywatelskiej mówił, że Zuzanna Rudzińska-Bluszcz ma wielkie doświadczenie i wie jak sprawować ten urząd. - Będzie rzecznikiem ludzi, a nie polityków - stwierdził.
- Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka wystawiła negatywną opinię kandydaturze Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz - poinformował poseł PiS Jan Kanthak.
Kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz poparło ponad 1,1 tys. organizacji społecznych - przypomniała z sejmowej mównicy posłanka Katarzyna Ueberhan z Lewicy.
Przeciw jej kandydaturze opowiedział się w imieniu Konfederacji Robert Winnicki. Tłumaczył, że Rudzińska-Bluszcz nie opowiedziała się wyraźnie za prawem do życia nienarodzonych dzieci.
Ostatecznie Sejm głosami posłów PiS i Konfederacji nie zaakceptował Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich.
Kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz zgłosiły w sierpniu kluby Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Do jej poparcia dołączały kolejne organizacje pozarządowe, do dziś ponad tysiąc.
Od 2015 Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz pracuje w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, jest Główną Koordynatorką ds. Strategicznych Postępowań Sądowych. Zajmowała sie m.in. walką ze szkodliwymi dla dzieci i młodzieży treściami w internecie.
9 września zakończyła się kadencja Adama Bodnara na stanowisku RPO.
Teraz procedura wyboru nowego RPO ruszy od początku.
