ZUS oddaje podatnikom składkę zdrowotną
22 maja upłynął termin rozliczania się przedsiębiorców z tytułu składki zdrowotnej za 2022 rok. Obowiązek rozliczenia się ze składki zdrowotnej został wprowadzony w ramach Polskiego Ładu.
Minimalna składka zdrowotna wynosi 9 proc. minimalnego wynagrodzenia. Tzw. rok składkowy zaczyna się 1 lutego, a kończy 31 stycznia roku następnego. W związku z tym, w styczniu 2023 r. składka zdrowotna była liczona od kwoty 3010 zł (składka wyniosła 270,90 zł), natomiast od lutego 2023 do stycznia 2024 składka wyniesie 314,10 zł (9 proc. z 3490 zł).
Czytaj więcej na expressbydgoski.pl: Na takie przychodzące połączenia telefoniczne trzeba uważać. Zobacz te numery telefonów!
Mimo że od 1 lipca 2023 r. minimalne wynagrodzenie w Polsce będzie wynosiło 3600 złotych, składka zdrowotna nie wzrośnie. Zgodnie z art. 79a ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej minimalną podstawą składki na dany rok jest najniższe wynagrodzenie obowiązujące na pierwszy dzień danego roku składkowego.
Kiedy zwrot składki zdrowotnej?
Podatnicy mieli prawo złożyć wniosek o zwrot nadpłaty za składkę zdrowotną. Warunkiem otrzymania pieniędzy było prawidłowe wypełnienie wniosku (RZSRI). ZUS automatycznie wystawiał taki dokument, natomiast obowiązkiem podatnika było sprawdzenie poprawności danych, m.in. numeru rachunku bankowego, na który mają zostać przelane środki. Czas na zatwierdzenie danych i złożenie wniosku upłynął 1 czerwca.
Jak informował ZUS, najwyższa kwota zwrotu, o którą wnioskował podatnik, wyniosła 4,41 mln złotych, natomiast najwyższa dopłata z tytułu składki zdrowotnej wyniosła 1,06 mln złotych.
źródło: Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt
Mamy wyliczenia zwrotu podatku
14 czerwca Ministerstwo Finansów podsumowało akcje rozliczeń podatku PIT za 2022 rok. 11,2 mln osób otrzymało zwrot podatku, natomiast 1,8 mln osób dopłaciło podatek. Łącznie resort finansów przeznaczył ok. 18 mld złotych na zwroty podatku za 2022 rok.
Przypomnijmy, od 1 lipca 2022 r. podatek PIT został obniżony z 17 do 12 proc. Niższa stawka w zaliczkach była stosowana od lipca, natomiast w rozliczeniu już od 1 stycznia. W związku z tym, Urząd Skarbowy musiał zwrócić nadpłacony podatek milionom Polaków.
Zwrot podatku za 2022 rokotrzymali m.in. pracownicy etatowi, zleceniobiorcy, emeryci, rodzice samotnie wychowujący dwoje dzieci oraz rodziny z dziećmi. Ministerstwo finansów przedstawiło szacunkowe wyliczenia zwrotu podatku za 2022 rok. Zobacz, ile pieniędzy ze zwrotu podatku otrzymali Polacy!