Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce zakażonych HIV jest ok. 23 tys. osób, w tym 200 dzieci. Tylko w tym roku w naszym województwie zgłoszono 48 przypadków nowo wykrytych zakażeń HIV i zarejestrowano 14 zachorowań na AIDS. Ogółem w od początku rejestracji, czyli od 1985 r. do 26 bm. odnotowano 925 osób zakażonych HIV i 202 chorych na AIDS, w tym w Bydgoszczy odpowiednio 328 i 75 osób. W tym czasie z powodu choroby zmarły w regionie 94 osoby.
To można leczyć
- Prawdziwa liczba zakażonych HIV może być znacznie większa - mówi dr nauk med. Paweł Rajewski, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych. - Część osób może być bowiem nieświadoma zakażenia i stanowić ryzyko nowych zakażeń, szczególnie w okresie bezobjawowym, a ten może trwać nawet kilkanaście lat. Stąd tak ważne jest czynne poszukiwanie osób z grup tzw. ryzyka, czy z objawami mogącymi sugerować zakażenie.
Jak podkreśla dr nauk med. Paweł Rajewski, prawie wszystkie przypadki zakażenia HIV u dzieci są wynikiem braku rozpoznania zakażenia u matki w czasie ciąży, porodu lub okresu karmienia piersią. Kluczową rolą w zapobieganiu transmisji wertykalnej, czyli przeniesienia zakażenia HIV z matki na dziecko w czasie ciąży jest wczesna identyfikacja ciężarnej i objęcie jej specjalistyczną opieką. Odpowiednie leczenie może bowiem zminimalizować ryzyko transmisji HIV na dziecko z około 30 proc. do nawet poniżej 1 proc.
By poszerzyć wiedzę społeczeństwa na temat sposobów zakażenia, rozpoznawania i profilaktyki HIV, w niedzielę (1 grudnia) w godz. 10-14 w Izbie Przyjęć Ginekologiczno-Położniczej Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego i. dr. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy odbędzie się specjalna akcja prozdrowotna pn. "Zapobieganie transmisji zakażenia HIV z matki na dziecko poprzez wczesne wykrywanie zakażenia HIV u kobiet ciężarnych lub planujących ciążę".
- Panie będą miały możliwość wykonania bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku zakażenia HIV - mówi dr. nauk med. Paweł Rajewski. - Choć akcja prozdrowotna potrwa w godz. 10-14, to badania będzie można wykonać nawet do godz. 19.
Mogą normalnie żyć
HIV to nie to samo, co AIDS, choć oba te pojęcia funkcjonują zamiennie.
- HIV to wirus ludzkiego niedoboru odporności, który wraz z trwaniem zakażenia może prowadzić do rozwoju AIDS - mówi dr nauk, med. Paweł Rajewski. - Na szczęście nasza wiedza o HIV jest coraz większa. Edukacja, postęp medycyny, wczesne rozpoznanie, leczenie i regularne badania kontrolne sprawiły, że obecnie zakażenie HIV traktuje się jako chorobę przewlekłą. Jeśli wykryjemy zakażenie, chory dostaje leki antyretrowirusowe i przez wiele lat może normalnie żyć.
