Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze uruchamiają infolinię. Będą wspierali organizacje pomocowe w walce z pandemią

Dorota Witt
Dorota Witt
Żołnierze WOT są od wiosny zaangażowani w walkę z pandemią
Żołnierze WOT są od wiosny zaangażowani w walkę z pandemią Fot. Piotr Krzyżanowski
WOT uruchamia bezpłatną całodobową infolinię, z której od 5 listopada mogą korzystać ośrodki pomocy społecznej, organizacje pozarządowe i inne instytucje, które potrzebują pomocy w pomaganiu. Żołnierze 8 KPBOT wyszli na ulice miast i miejscowości w regionie. Co robią? Jakie są reakcje mieszkańców?

Zobacz wideo: Jak naprawdę działają respiratory?

800 100 115 – pod tym numerem pracownicy placówek i organizacji pomocowych będą mogli przez całą dobę przekazać wnioski z prośbą o wsparcie ich działań w terenie i pomoc ich podopiecznym. Żołnierz obsługujący infolinię przekaże taką informację koordynatorowi z właściwej brygady, który zajmie się realizacją zadania.

Po pomoc do wojska

- Z założenia infolinia ma być narzędziem pomocniczym, wykorzystywanym wyłącznie w przypadku całkowitego braku możliwości złożenia wniosku o pomoc inną drogą (zarówno przez internetową aplikację „Platforma wsparcia WOT”, jak też w formie tradycyjnej – za pomocą pisma czy faksu) - informuje płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

  • Wiosną tego roku WOT uruchomiły aplikację „Platforma wsparcia WOT”.
  • Jest dostępna tutaj, mogą z niej korzystać tylko zarejestrowani użytkownicy.
  • Aby dokonać rejestracji należy wysłać email z wnioskiem o rejestrację na adres: [email protected], w odpowiedzi wnioskodawca otrzyma wiadomość z prośbą o przesłanie szczegółowych danych niezbędnych do rejestracji.
  • Po przejściu rejestracji użytkownik otrzymuje pełen dostęp do usługi.

- Dotychczas składane wnioski dotyczyły głównie potrzeb transportu i dystrybucji żywności dla osób najbardziej potrzebujących, zaopatrzenia w materiały ochronne i płyny do dezynfekcji, zakupów i dostarczania leków, wsparcia personelu ośrodków pomocy społecznej i medycznego czy też budowy polowych izb przyjęć - wymienia płk Marek Pietrzak.

Żołnierze w walce z pandemią

Obecne uruchomienie telefonicznej infolinii jest kolejnym działaniem podejmowanym przez Wojska Obrony Terytorialnej w ramach wsparcia działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Żołnierze WOT ukierunkowują się na wsparciu opieki medycznej, służb sanitarnych i samorządów. Przeprowadzają badania wymazowe, pomagają chorym w izolatorium, wspierają w opiece nad pensjonariuszami w domach pomocy społecznej oraz wspierają Policję w monitorowaniu przestrzegania obostrzeń przez osoby objęte kwarantanną. Oprócz żołnierzy WOT w działania szeroko angażowani są żołnierze zawodowi z jednostek z innych rodzajów sił zbrojnych podległych Dowództwu Generalnemu RSZ, Inspektoratowi Wsparcia SZ oraz Dowództwu Garnizonu Warszawa.

Wszystkie ręce na pokład

Tymczasem żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej dzielą się wrażeniami z działań podejmowanych na ulicach miast regionu. - Reakcje są różne. Dzieci naturalnie boją się nieznanego, dlatego staramy się na chwilę zatrzymać, porozmawiać. Ciężko jest odwzajemnić uśmiech – pod maseczką i tak go nie widać. Najczęściej machamy im ręką, rozmawiamy z rodzicami. Wyjaśniamy jaka jest nasza rola. Na co dzień jestem rzecznikiem prasowym brygady – panująca obecnie sytuacja wzywa do reakcji i zaangażowania, hasło „wszystkie ręce na pokład” dotyczy wszystkich, nie ma wyjątków. – wyjaśnia szer. Paulina Ozdowska.

Żołnierze WOT patrolują z policją

Na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z 30 października 2020 roku Wojska Obrony Terytorialnej otrzymały kompetencje do samodzielnego monitoringu osób przebywających na kwarantannie i w izolacji domowej. Wprowadzone regulacje prawne ułatwią współpracę służb w zakresie płynnego sprawdzenia osób skierowanych przez Stacje Sanitarno – Epidemiologiczną do izolacji.

Z żołnierzem porozmawiasz przez domofon

- Dzięki zwiększonej liczbie patroli WOT i policji, sprawdzeniu podlega więcej osób pozostających w domu. Krótka rozmowa za pośrednictwem domofonu to często jedyny kontakt tych osób ze światem zewnętrznym - zauważa szer. Paulina Ozdowska.
- Przedstawiamy się, pytamy czy wszystko w porządku i czy osoba po drugiej stronie domofonu lub telefonu nie potrzebuje pomocy. Nie mamy uprawnień do legitymowania. Zachowując bezpieczeństwo własne i osób monitorowanych nie wchodzimy do mieszkań. Są sytuacje, kiedy te osoby nam dziękują i takie, kiedy proszą o wsparcie, np. pośredniczenie w kontakcie z sanepidem – opowiada szer. Krzysztof Gawrych.

  • W ostatnich dniach zaangażowanie 8.K-PBOT na terenie Województwa Kujawsko – Pomorskiego wzrosło do 250 żołnierzy oddelegowanych do różnych zadań.
  • Są obecni w 23 placówkach medycznych w tym 3 punktach DRIVE THRU prowadzonych samodzielnie lub we współpracy z wojskami operacyjnymi oraz 3 punktach poboru wymazów z realizacją pobierania próbek.
  • Na terenie województwa rozdysponowane są 24 jednostki sprzętowe zaopatrując przede wszystkim DPS Warzyn, Bożenkowo i Pruszcz.
  • 27 żołnierzy wspiera policję, 76 realizują zadania w sanepidzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo