Zobacz wideo: Przebudowa zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy.

W czasie pandemii szkolenia żołnierzy rezerwy odbywały się w ograniczonym zakresie. Teraz wszystko wraca do normy. Jako pierwsi powołani zostali oficerowie i podoficerowie rezerwy. Kilkudziesięciu z nich przebywa już na poligonie w Drawsku i realizuje zadania razem z logistykami.
- W poniedziałek (14 listopada) rozpoczęła się kolejna tura wcielania żołnierzy rezerwy, zwłaszcza w korpusie szeregowych. Co warto zaznaczyć, powołanie żołnierzy rezerwy ma charakter cykliczny, planowy i nie ma związku z obecną sytuacją geopolityczną na granicy - mówi kpt. Justyna Kwiatkowska, oficer prasowa w 1 Pomorskiej Brygadzie Logistycznej w Bydgoszczy. - Powołanie odbywa się zgodnie z planem powołania rezerw osobowych według ściśle określonych procedur. Logistycy ćwiczą w ten sposób przy okazji swoje działania z zakresu Gotowości Mobilizacyjnej i Bojowej. Żołnierze rezerwy, zanim zostaną wcieleni i przydzieleni do właściwego pododdziału w strukturach Brygady przechodzą kilka etapów. Jednym z nich jest umundurowanie i zakwaterowanie.
Planowe szkolenie na poligonie w Drawsku
Po zakończeniu wcielenia razem z żołnierzami zawodowymi i Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej przemieszczą się do Drawska, gdzie w Centrum Szkolenia Bojowego odbędą szkolenie w warunkach poligonowych. Część z nich weźmie też udział w kursach przeszkalających do nowych specjalności wojskowych.
- Szkolenie obejmować będzie, m.in., zajęcia taktyczne, ogniowe, a także inżynieryjno- saperskie i Obronę Przed Bronią Masowego Rażenia - informuje kpt. Justyna Kwiatkowska. - Przez najbliższe dni żołnierze rezerwy doskonalić będą swoje umiejętności niezbędne do funkcjonowania na zajmowanych stanowiskach zgodnie z mobilizacyjnym przydziałem. W tym celu wezmą udział w ćwiczeniu dowódczo-sztabowym na mapach pod kryptonimem RUBIN - 22 i ćwiczeniu taktycznym z wojskami pod kryptonimem OPAL - 22. Ćwiczenia należą do serii cyklicznych szkoleń defensywnych.
Współpraca z żołnierzami zawodowymi
W czasie szkolenia i ćwiczeń wojskowych żołnierze rezerwy współdziałać będą z żołnierzami zawodowymi, którzy na co dzień pełnią służbę w 1 Batalionie Logistycznym oraz 1 Batalionie Dowodzenia i Zabezpieczenia w Bydgoszczy, 11 Batalionie Ewakuacji Sprzętu w Czarnem, 1 Batalionie Składowania w Ciechanowie, 112 Batalionie Remontowym w Giżycku.
- Celem szkolenia jest przygotowanie żołnierzy rezerwy do realizacji zadań wynikających z przydziałów mobilizacyjnych i uzupełnienie ich kwalifikacji, a także doskonalenie umiejętności w posługiwaniu się etatowym sprzętem wojskowym - wyjaśnia kpt. Justyna Kwiatkowska. - Chodzi o to, aby utrwalili sobie dotychczasową wiedzę, zdobyli nowe umiejętności, a przede wszystkim zgrali się z żołnierzami zawodowymi i Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej w działaniu jako jeden zespół.