
W piątek (26.11.) o godz. 18 Otwarta Przestrzeń Światłownia zaprasza na koncert piosenek Kaliny Jędrusik w wykonaniu Aleksandry Meler, której grą na gitarze towarzyszyć będzie Piotr Szczepańczyk.
Aleksandra Meler to mieszkanka Brzozy Bydgoskiej. Na co dzień wykonuje pracę nauczyciela muzyki, plastyki i techniki. W 2012 r. w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy zdobyła również zawód muzyka wokalisty. W jej repertuarze znaleźć można piosenki popularne, musicalowe, poetyckie oraz klasyczne pieśni. Fascynuje ją śpiewanie w chórach. Jest laureatką wielu przeglądów piosenki.
Piotr Szczepańczyk - absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, pomimo, że zagra na gitarze akustycznej, zdecydowanie bliższa mu jest gitara basowa. Najczęściej grywa z zespołem Sigals oraz z bydgoskim bardem Leonardem Lutherem. Aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym swojego ukochanego miasta jako muzyk sesyjny, kompozytor, aranżer oraz początkujący youtuber.
Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca” i Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Jeszcze do końca weekendu (do 28 XI) w bydgoskim Pałacu Młodzieży można zwiedzać misiową wystawę, przygotowaną z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Wstęp wolny.
„Zatrzymują lato misiową łapką” - taki tytuł nosi tegoroczna misiowa wystawa, na której zobaczyć można 451 pluszaków z kolekcji Emilii Andrysiak. Misie próbują pokazać różne zastosowanie roślin, które nie tylko zdobią, ale też nadają smaku kuchni, a nawet leczą.
Ekspozycję można zwiedzać z dziećmi jeszcze w piątek w godz. 10-18, a w sobotę i niedzielę 10.00-13.00. Na terenie wystawy obowiązuje noszenie maseczek.

W głównej siedzibie Galerii Miejskiej bwa (ul. Gdańska 20) na zwiedzających czeka „Stan zawieszenia w samym środku niczego” Jerzego Hejnowicza oraz „Nad morzem mgieł” Stanisława Baja i Rafała Borcza. Wstęp wolny.
- Przestrzeń zostaje poddana reorganizacji, a indywidualne dynamiki poszczególnych instalacji wybrzmiewają wobec siebie w na nowo ustalonej relacji. Napięcie stopniowane jest poprzez subtelny ruch, słowa zyskują materialną obecność, niosąc w sobie potencjał wewnętrznego drgania. Widzialne styka się z wyobrażonym, określone z niedopowiedzianym. Zapisuje się energia czasu, dryfuje na ekranie, w zasygnalizowanej geometrii, w świetle i półmroku – tak opisuje wystawę „Stan zawieszenia w samym środku niczego” jej kuratorka Karolina Pikosz.
Z kolei tytuł „Nad morzem mgieł” nawiązuje do znanego dzieła niemieckiego romantyzmu: Wędrowiec nad morzem mgły. Autor obrazu – Caspar David Friedrich - w swoim doświadczeniu obcowania z naturą wskazywał na potrzebę samotności.
Danuta Pałys, kuratorka wystawy, dodaje: Przebywanie w bliskości z naturą, postrzeganą z perspektywy konkretnego miejsca na ziemi, wytycza także drogę malarstwu Stanisława Baja i Rafała Borcza. Samo miejsce traktowane jest przez nich jako obiektywny punkt obserwacji natury, który pozwala na odkrywanie jej tajemniczości i majestatu, a przez to również na poznawanie samego siebie.
Galeria Miejska bwa zaprasza w piątek w godz. 10-18, a w soboty i niedziele 11.30-16.30. Wstęp bezpłatny.

Wystawcy Frymarku bydgoskiego, jak co niedzielę, zapraszają na jarmark pełen regionalnych i ekologicznych produktów, dostępnych w godz. 10-14 na stoiskach na placu przy ul. Gdańskiej 8 oraz na parterze Bydgoskiego Centrum Finansowego.
Jak co tydzień na Frymarku bydgoskim, m.in.: świeży chleb, sery i twarogi, oliwy, herbaty, przetwory owocowe i warzywne, wędliny i wiele innych produktów wytwarzanych naturalnie, bez ulepszaczy, z regionalnych produktów. Powoli zaczynają być też oferowane świąteczne produkty, jak np. ciasto piernikowe.
Wśród wystawców jak zwykle nie zabraknie gospodarzy, oferujących warzywa, owoce czy jaja z własnych gospodarstw. Na Frymarku spotkać można także rękodzielników oraz lokalnych producentów naturalnych kosmetyków.