
27 stycznia 2023 r. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprosi na wernisaż ogólnopolskiej wystawy „73. Pamięci AK-D”. To ekspozycja poświęcona pamięci zmarłego nagle dwa lata temu artysty Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego.
Do uczestnictwa w bydgoskiej wystawie zaproszono 73 twórczynie i tyluż twórców z różnych środowisk, którzy podjęli się realizacji obrazu malarskiego we wspólnym dla wszystkich formacie 80 x 60 cm. - Mam w swojej kolekcji, wiszący w mojej prywatnej pracowni, obraz Andrzeja takich właśnie rozmiarów – wyjaśnia pomysłodawca i kurator wystawy Paweł Lewandowski-Palle. – To właśnie dzieło wybrałem do konstrukcji wystawy. Dlatego zaproszeni artyści przygotowali obrazy wyłącznie w tym formacie. Jedna z ostatnich dyplomantek Andrzeja, Barbara Cyran stworzyła cykl najbardziej rozległy, który mógłby stanowić wystawę indywidualną. Powstało, więc przynajmniej dwukrotnie więcej prac, spośród których to sami artyści decydowali co ostatecznie pojawi się na wystawie.
Według Pawła Lewandowskiego-Palle, te 73 obrazy komponują się w intymną rozmowę z malarzem odeszłym do tego stopnia, że ich kolor i forma stają rodzajem „modlitwy”. Warto zauważyć, że liczba 73 uczestników symbolizuje 73 lata życia artysty.
Ekspozycja w Galerii Sztuki Nowoczesnej (ul. Mennica 8) czynna będzie do 5 marca br.

W Bydgoszczy w 2023 roku odbędzie się niejeden koncert gwiazd polskiej estrady, m.in. jeszcze w styczniu: Kolędowanie z Enejem, Kombii Akustycznie - The Best Of czy powrót zespołu Waglewski Fisz Emade, w lutym wystąpi u nas Maryla Rodowicz w ramach trasy Małgośka Forever, a w marcu z koncertami wystąpią Grzegorz Turnau czy Paweł Domagała. W kwietniu Bydgoszcz znajdzie się na trasie Lady Pank. Więcej na stronie: www.adria-art.pl.

Od 24 stycznia 2023 r. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza nas na sentymentalną podróż w ramach wystawy „Niech się święci... Bydgoszcz w PRL-u” w Spichrzach nad Brdą (ul. Grodzka 7-11).
Jak zdradzają kuratorki Anna Nadolska i Daria Fosińska, na ekspozycji zgromadzone zostały archiwalne fotografie, plakaty, obiekty numizmatyczne i falerystyczne, filmy amatorskie i wspomnienia oraz przedmioty codziennego użytku związane ze świętowaniem bydgoszczan w minionej epoce. Lwia część zabytków pochodzi ze zbiorów bydgoskiego Muzeum Okręgowego. Nie zabrakło także obiektów pozyskanych z lokalnych instytucji i od osób prywatnych.
Tematem wystawy jest świętowanie bydgoszczan w okresie Polski Ludowej. Zaprezentowane zostaną najważniejsze uroczystości państwowe (m.in. 1 Maja i 22 Lipca), miejskie (600-lecie lokacji miasta – rok 1946), okolicznościowe, branżowe (np. Dzień Wojska Polskiego, Dnzień Nauczyciela, Dzień Kolejarza, ale także Dzień Kobiet czy Dzień Dziecka) oraz kościelne i rodzinne, odbywające się w Bydgoszczy w latach 1945–1989. Święta państwowe, ale także inne świeckie obchody np. rocznicowe, miały charakter ściśle propagandowy i były instrumentem zniewalania społeczeństwa przez władze komunistyczne.
- Jednak dla większości mieszkańców Bydgoszczy szczególnymi dniami świątecznymi były te, które spędzali w gronie rodziny i przyjaciół. Do takich należały m.in. chrzest dziecka (w wersji świeckiej „nadanie imienia dziecku”), Pierwsza Komunia św., ślub cywilny i kościelny, Boże Narodzenie (Gwiazdka), Wielkanoc czy sylwester. I dlatego w przestrzeni wystawienniczej zaaranżowano pokój z wieczerzą wigilijną – zaznaczają kuratorki.
Wernisaż wystawy „Niech się święci…. Bydgoszcz W PRL-u” 24 stycznia o godz. 18 w Spichrzach nad Brdą MOB. Ekspozycja czynna będzie do 4 czerwca.