Znaleziony w Fordonie pistolet Walther PP nowym eksponatem Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy

Justyna Tota
Justyna Tota
Oto pistolet Walther PP kaliber 7,65 mm znaleziony w bydgoskim Fordonie przy okazji rozbiórki jednego z budynków. Broń prezentuje  Łukasz Skoczek ze Zbiorów Uzbrojenia i Techniki Wojskowej Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy
Oto pistolet Walther PP kaliber 7,65 mm znaleziony w bydgoskim Fordonie przy okazji rozbiórki jednego z budynków. Broń prezentuje Łukasz Skoczek ze Zbiorów Uzbrojenia i Techniki Wojskowej Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy Dariusz Bloch
Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy zyskało nowy eksponat – to niemiecki pistolet Walther PP, wyprodukowanych w 1942 roku. Broń została znaleziona na terenie Fordonu przy okazji rozbiórki jednego z budynków. - Pistolet został tam prawdopodobnie schowany w czasie wojny lub krótko po niej. Ten egzemplarz jest fabrycznie oryginalny (nie był remontowany) – powiedział nam Łukasz Skoczek ze Zbiorów Uzbrojenia i Techniki Wojskowej MWL.

Walther PP - niemiecki pistolet kaliber 7,65 mm został skonstruowany jeszcze przed II wojną światową i był produkowany od 1929 roku. Egzemplarz tej broni, który został znaleziony w Bydgoszczy na terenie Fordonu i przekazany pod koniec lipca br. przez prokuraturę do zbiorów Muzeum Wojsk Lądowych, pochodzi z roku 1942. Pistolet wyprodukowano w zakładach Waffenfabrik Walther w mieście Zella-Mehlis w Turyngii.

Jest to cały czas sprawna broń, mimo że od czasu wojny nie była używana ani w żaden sposób przerabiana. Pistolet posiada także zgodny numerycznie magazynek, co jest rzadko spotykane na rynku kolekcjonerskim. Amunicja, która znajdowała się w pistolecie, pochodzi z roku 1943/44.
Łukasz Skoczek ze Zbiorów Uzbrojenia i Techniki Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy

Oznaczenie PP w nazwie pistoletu to skrót od Polizeipistole - pierwotnie tego typu broń miała służyć głównie jako uzbrojenie policji i innych służb bezpieczeństwa. W czasie wojny, jak wiadomo, pistoletów Walther PP używali niemieccy żołnierze.
- Używali tych pistoletów jak każdą inną broń, bo broni w czasie wojny zwyczajnie brakowało. Oczywiście, oddziały frontowe miały swe przydziały, ale już pozostali żołnierze zaopatrywali się w broń, np. produkowaną w okupowanych krajach czy przejmowaną po wygranych walkach – zwraca uwagę Łukasz Skoczek.

Jak przyznaje nasz rozmówca, trudno będzie ustalić, do kogo mógł należeć znaleziony w Bydgoszczy pistolet. Niewykluczone, że broń została przejęta przez miejscowych mieszkańców.
- Po 1945 roku posiadanie broni dla cywilów wiązało się z dużym niebezpieczeństwem, bo groziły za to wysokie kary. Dlatego często „pozbywali się” broni, chowając ją w różne zakamarki. Być może odnaleziony w Fordonie Walther PP został schowany w budynku pod koniec wojny lub krótko po jej zakończeniu, sugerowałby to zarówno rok produkcji pistoletu, jak i amunicji oraz fakt, że broń od tego czasu nie była w użyciu - wyjaśnia nam Łukasz Skoczek.

Za to z całą pewnością można stwierdzić, że pistolet firmy Walther był przełomowym rozwiązaniem technicznym - jako pierwszy łączył w sobie zalety pistoletu samopowtarzalnego z bezpieczeństwem i ciągłą gotowością do strzału rewolweru. Zresztą ten typ broni jest produkowany do dzisiaj.
- Wśród pistoletów kompaktowych to jedna z najbardziej udanych konstrukcji - przyznaje Łukasz Skoczek. - Na tym pistolecie jest wzorowanych mnóstwo konstrukcji powojennych. Również nasze rodzime jak P-64 czy P-83 również czerpią z konstrukcji pistoletu Walther PP.

Jak wspomniał nasz rozmówca, odnaleziony w Bydgoszczy Walther PP (rok produkcji 1942) jest nadgryziony zębem czasu, ale…
- Nie zamierzamy go upiększać. Dla nas, muzealników, ważne jest to, że odnaleziony pistolet wszystkie części ma fabrycznie oryginalne, w żaden sposób nie był modernizowany, szlifowany czy przerabiany, co często spotyka się na rynku kolekcjonerskim. Broń jako eksponat w naszym muzeum zostanie jedynie poddana pracom konserwatorskim, by zahamować proces korozji – mówi Łukasz Skoczek ze Zbiorów Uzbrojenia i Techniki MWL.

Kiedy pistolet będą mogli zobaczyć zwiedzający?
- W ciągu najbliższych dwóch lat planujemy zorganizować wystawę, na której chcielibyśmy zaprezentować najnowsze nabytki, o jakie Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy wciąż wzbogaca się. Na tego typu ekspozycji z całą pewnością znalazłby się odnaleziony w Fordonie pistolet Walther PP – odpowiada Łukasz Skoczek.

Flash INFO odcinek 25 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie