https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmowa cenowa po nawałnicach? UOKiK zajął się sprawą

sier, UOKiK
Przemyslaw Swiderski
UOKiK wszczął postępowanie - ustali, czy na terenach dotkniętych nawałnicami (11 sierpnia 2017) dochodzi do zmów cenowych lub nadużywania pozycji dominującej. Urząd przyjrzy się sytuacji w trzech województwach: kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i pomorskim.

O możliwych nieprawidłowościach i podwyższaniu cen w sklepach pisaliśmy tuż po nawałnicach z 11 sierpnia. Mieszkańcy rejonów, na których wyłączono prąd, nie działa sieć komórkowa i nie było wody, donosili, m.in., o podwyższaniu cen wody. Inni mówili o horrendalnych cenach na stacjach benzynowych.

Po kilku dobrych tygodniach sprawie zdecydował się przyjrzeć Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Będziemy przyglądać się zachowaniom przedsiębiorców na terenie dotkniętym przez kataklizm pod kątem zmów lub nadużywania pozycji dominującej. Niepokojące mogą być nagłe i nieuzasadnione wzrosty cen np. paliw czy materiałów budowlanych

Prezes UOKiK prowadzi postępowanie wyjaśniające, które ma ustalić, czy na terenach dotkniętych nawałnicami i sąsiednich dochodzi do ograniczenia konkurencji. Szczególną uwagę urząd zwróci na kształtowanie cen towarów i świadczonych usług - czytamy w komunikacie UOKiK.

- Będziemy przyglądać się zachowaniom przedsiębiorców na terenie dotkniętym przez kataklizm pod kątem zmów lub nadużywania pozycji dominującej. Niepokojące mogą być nagłe i nieuzasadnione wzrosty cen np. paliw czy materiałów budowlanych – mówi Marek Niechciał Prezes UOKiK.

W ramach prowadzonego postępowania UOKiK poprosił 13 gmin, powiatów oraz sołectw, a także wojewodów z terenów objętych nawałnicami o przekazywanie informacji o nieprawidłowościach.

Zobacz również: Pierwsze zdjęcia, które publikowaliśmy po nawałnicy

Zniszczenia po burzy w Bydgoszczy [ZDJĘCIA, informacje]

- Ewentualne przypadki łamania prawa zgłaszać mogą również rzecznicy konsumentów oraz mieszkańcy. 52 323-16-24 – to numer infolinii konsumenckiej Inspekcji Handlowej w Bydgoszczy, pod który można sygnalizować nielegalne praktyki handlowe na terenach doświadczonych przez kataklizm.

- Postępowanie wyjaśniające wszczęliśmy m.in. z uwagi na niepokojące informacje pojawiające się w mediach społecznościowych - przypomina Piotr Adamczewski dyrektor Delegatury UOKiK w Bydgoszczy – obecnie przeprowadzamy czynności mające zweryfikować zaobserwowane sygnały.

Warto wiedzieć:

  • Zgodnie z prawem, zakazane są porozumienia przedsiębiorców zmierzające do podziału rynku bądź ustalenia cen towarów lub usług.
  • Praktyką niezgodną z prawem jest również wykorzystywanie siły rynkowej przez monopolistów i narzucanie cen nieuczciwych.
  • Za ograniczanie konkurencji grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy.
  • Warto jednak wyjaśnić, że nie jest złamaniem prawa, jeśli przedsiębiorca samodzielnie dostosowuje się do zmieniających się warunków rynkowych, w szczególności do zachowania konkurentów.
  • Dozwolone jest np. naśladownictwo cenowe, czyli obserwowanie polityki cenowej bezpośrednich konkurentów i dostosowywanie do nich swojej oferty sprzedażowej.

Info z Polski, 28 września 2017

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Samok
Zamierzam do nich przejść przez te pakiety społecznościowe. Akurat jestem blogerem i musze mieć nieograniczony dostęp do FB itp.
t
tuku
Ostatnio te największe firmy telekomunikacyjne mają kryzysy, a u nas w a2mobile nie było żadnych problemów.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski