Rybi Rynek po przebudowie ma zmienić się w estetyczny plac z dodatkowymi drzewami, eleganckimi ławkami, krzesłami i stylowymi latarniami. W przetargu uwzględniono również okoliczne uliczki. Rewitalizacja ruszyła pod koniec 2023 roku.
– Ulice Starego Miasta będą wyglądać jak na starówkę przystało. Rybi Rynek zmienia się w miejsce wypoczynku. Kończą się prace rewitalizacyjne przy ul. Pod Blankami i Grodzkiej. Swoje oblicze zmienia też Rybi Rynek. Zamiast aut, będą tam niedługo ławki i krzesła – czytamy na oficjalnym profilu miasta we wpisie z 23 sierpnia.
Jak informowali drogowcy, do końca lipca wymieniono nawierzchnię na ulicach Przyrzecze, Zaułek i Malczewskiego. Końca dobiegły również prace na trzech odcinkach ulicy Grodzkiej: przy Bernardyńskiej, Mostowej oraz Teatrze Kameralnym. Robotnicy aktualnie działają jeszcze na fragmencie ulicy przy Wyższym Seminarium Duchownym.
Po zakończeniu tych prac, wykonawca przeniesie się na odcinek ul. Przy Zamczysku (od Grodzkiej do placu Kościeleckich), gdzie zmieni się nawierzchnia i chodniki. Od początku sierpnia wykonywane są roboty na ul. Jana Kazimierza od Wałów Jagiellońskich w kierunku Długiej. Przejazd w tym miejscu jest zamknięty.
Wyłącznie dla pieszych
Najważniejszą częścią całej inwestycji jest Rybi Rynek. Wykonano tam wszystkie prace energetyczne i ziemne. Trwają roboty związane z układaniem docelowej nawierzchni (kostki kamiennej).
Z placu po zmianach zniknie parking. Rybi Rynek będzie przeznaczony wyłącznie dla ruchu pieszego. W rogach, od strony spichrzy, dosadzone zostaną drzewa, które będą podświetlone. Drogowcy zapowiedzieli, że przy przystanku tramwaju wodnego powstanie podświetlana róża wiatrów. Montowane będą też ławki i krzesła zaprojektowane przez studentów wzornictwa Politechniki Bydgoskiej.
Ul. Grodzka na obszarze objętym opracowaniem zachowa swój dotychczasowy charakter z wyłączeniem możliwości parkowania pojazdów. Będzie tam więcej przestrzeni dla pieszych.
Miasto zapowiedziało, że po zakończeniu drogowych prac na Rybim Rynku planowane jest wprowadzenie dodatkowych elementów, które mają nawiązywać do historii tej części Bydgoszczy. Planowane jest m.in. umieszczenie przy nabrzeżu żurawia przypominającego o dawnym porcie oraz rzeźby kobiety sprzedającej śledzie.
Wykonawcą inwestycji jest firma Betpol z Bydgoszczy. Koszt inwestycji wynosi ponad 24 mln. Wszystkie prace mają zakończyć się do końca roku.