KE zdecydowała, że zmiana czasu dwa razy w roku nie ma sensu, jest uciążliwa i nie podoba się większości mieszkańcom Unii Europejskiej (tak wynika przynajmniej z ankiet, które zakończono w sierpniu 2018 roku). Szef KE zapowiedział "koniec zmiany czasu w Europie". W 2018 roku zmiana czasu z letniego na zimowy jednak nadal obowiązuje. Kiedy zmieniamy czas i jaka strefa czasowa będzie obowiązywać po zniesieniu zmiany?
Zmiana czasu 2018. Kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy
Czas zmienia ponad 70 krajów na całym świecie i większość krajów w Europie. Mówimy potocznie o czasie zimowym i letnim, fachowo rzecz ujmując powinniśmy powiedzieć jednak:
- "czas środkowoeuropejski"
- "czas środkowoeuropejski letni"
Zmiana czasu 2018 na zimowy. Kiedy zmieniamy czas?
Koniec zmiany czasu w Europie. Wybrać czas letni czy czas zimowy?
Jeśli zniesienie zmiany czasu zostanie zatwierdzone przez kraje UE, to Polska przychyla się ku temu, by przez cały rok obowiązywał czas środkowoeuropejski letni. To rozwiązanie chyba bardziej pożądane przez większość społeczeństwa (kto nie przepada za długimi letnimi wieczorami?!) Ma jednak pewien mankament - zimą słońce będzie wschodzić dość późno. Więcej piszemy o tym w materiale poniżej.
Koniec zmiany czasu w 2021 roku. Przed godz. 9 rano będzie c...
Zmiana czasu na zimowy w 2018 - kiedy?
Kiedy przestawiamy czas z letniego na zimowy, wskazówki zegarków przesuwamy do tyłu z godziny 3 na 2. Śpimy wówczas o godzinę dłużej. Zmiana czasu na zimowy w 2018 odbędzie się w niedzielę, 28 października. Warto dodać, że osoby pracujące w tym czasie również muszą się liczyć z wydłużonym dyżurem. Ale - zgodnie z prawem pracy, pracodawca będzie musiał za tę godzinę zapłacić, albo "oddać ją" w inny dzień.
[b]Emerytura dla matek z czwórką dzieci [KRYTERIA, zasady]
Tzw. czas zimowy obowiązuje od ostatniej niedzieli października, do ostatniej niedzieli marca. Kiedyś - do połowy lat 90. ubiegłego wieku - zegarki z czasu letniego na zimowy przestawialiśmy w ostatnią niedzielę września.
Kiedy ostatni raz przestawimy czas?
Jeśli zniesienie zmiany czasu w Europie zostanie uchwalone między październikiem 2018 a marcem 2019, to prawdopodobne jest, że przynajmniej jeszcze jeden raz zmienimy czas. Skoro Polska skłania się ku decyzji o przyjęciu czasu letniego, to będziemy musieli do niego wrócić.
Zobacz: likwidacja zmiany czasu w Europie.
Koniec zmiany czasu w Europie. Kiedy to nastąpi i jaki czas wybrać na cały rok?
- Komisja Europejska zakończyła konsultacje publiczne na temat zmian czasu w sierpniu - napłynęło 4,6 mln odpowiedzi, co jest rekordową liczbą. Około 80 proc. osób opowiedziało się za tym, by czasu nie zmieniać.
- Jeśli zostalibyśmy przy czasie letnim, to zimowe poranki mogłyby wyglądać nieco dziwnie... Oto przykład: Słońce w Szczecinie (celowo wybraliśmy miasto położone na zachodzie kraju) 27 grudnia wstaje o godzinie 8.17. Ale mówimy o czasie środkowoeuropejskim (czyli zimowym). Jeśli obowiązywałby czas środkowoeuropejski letni, musimy dodać godzinę do przodu. Wschód słońca w Szczecinie - 9.17. Jasno w Polsce robiłoby się dopiero wiec między godziną 8 a 9. Przypomnijmy, że to rozwiązanie zaproponowali kilka miesięcy temu właśnie członkowie PSL (czas letni przez cały rok).
Waloryzacja w 2019 r. będzie jeszcze wyższa?! [TABELA: najno...