W ostatnich latach w Europie odbyła się debata nad likwidacją zmiany czasu. Odpowiednie decyzje po przeprowadzeniu konsultacji społecznych podjęła Komisja Europejska oraz Parlament Europejski. Rządy krajów UE miały omówić szczegóły. Państwa różniły się m.in. w sprawie tego, przy którym czasie pozostać. Ostatecznie pandemia i kryzys gospodarczy zepchnęły kwestię likwidacji zmiany czasu na dalszy plan. Decyzje w tej sprawie nie zapadły.
Zmiana czasu na zimowy 2021 w Polsce
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów, dotyczące zmiany czasu w Polsce nadal obowiązuje i w 2021 przestawimy zegarki z czasu letniego na czas zimowy. Warto zaznaczyć, że to pojęcia umowne. Fachowo powinniśmy mówić o: czasie środkowoeuropejskim letnim i po prostu o czasie środkowoeuropejskim (czytaj więcej poniżej).
Zmiana czasu z letniego na zimowy 2021 - kiedy?
Kiedy przestawiamy czas z letniego na zimowy, wskazówki zegarków przesuwamy do tyłu - o godzinę (z godziny 3 na 2). Śpimy więc o godzinę dłużej. Niestety osoby pracujące w tym czasie również muszą się liczyć z wydłużonym dyżurem. Ale - zgodnie z prawem pracy, pracodawca będzie musiał za tę godzinę zapłacić, albo "oddać ją" w inny dzień.
Kiedy zatem przestawimy czas z letniego na zimowy w 2021 roku?
Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów, zegarki przestawimy w ostatnią niedzielę października. W 2021 roku zmiana czasu na zimowy wypada akurat w ostatni dzień miesiąca - 31 października.
Tzw. czas zimowy obowiązuje od ostatniej niedzieli października, do ostatniej niedzieli marca. Warto dodać, że kiedyś - do połowy lat 90. ubiegłego wieku - zegarki z czasu letniego na zimowy przestawialiśmy w ostatnią niedzielę września.
- Czas zimowy, to po po prostu czas środkowoeuropejski. Obowiązuje od końca października do końca marca.
- Czas letni, to - używając fachowej nazwy - czas środkowoeuropejski letni. Obowiązuje od końca marca do końca października.
POLECAMY
Dlaczego zmieniamy czas?
Nie brakuje przeciwników zmiany czasu. Uważają oni, że zmiana czasu wprowadza chaos, który nikomu nie jest potrzebny (na przykład przy rozkładach jazdy) oraz źle wpływa na nasze samopoczucie. W ankiecie przeprowadzonej jakiś czas temu w Europie (wzięło w niej udział kilka milionów osób) zdecydowana większość opowiedziała się za likwidacją zmiany czasu. To wówczas szef KE Jean-Claude Juncker ogłosił "koniec zmiany czasu w Europie".
Gdyby do pomysłu wrócono, Polska pozostałaby na stałe przy czasie środkowoeuropejskim letnim
Przestawianie czasu. Jak to było w Polsce?
Czas zmienia około siedemdziesiąt krajów na całym świecie. W Polsce pierwszy raz zaczęto zmieniać czas w dwudziestoleciu międzywojennym (ale zrobiono to tylko raz). Następnie czas zmieniano podczas okupacji hitlerowskiej. Później ze zmianą czasu w naszym kraju było różnie. Czas zmieniano w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977 do 1981 i nieprzerwanie od 1983 roku. Do połowy lat 90. czas z letniego na zimowy zmieniano w ostatnią niedzielę września.
Pola w Mąkowarsku skąpane w rzepaku. Zobacz zdjęcia z drona
