https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu na zimowy [2019 - niedziela, 27 października]. Kiedy ostatni raz przestawimy czas?

sier
Zmiana czasu z letniego na zimowy 2019. Kiedy i o której przestawiamy zegarki. Co z pracami nad zniesieniem zmiany czasu w UE - kiedy ostatni raz zmienimy czas?
Zmiana czasu z letniego na zimowy 2019. Kiedy i o której przestawiamy zegarki. Co z pracami nad zniesieniem zmiany czasu w UE - kiedy ostatni raz zmienimy czas? Pxiabay
Zmiana czasu z letniego na zimowy 2019. W tym roku przestawimy jeszcze zegarki. Komisja Europejska, Parlament Europejski oraz kraje członkowskie UE przymierzają się jednak do zlikwidowania okresowej zmiany czasu na terenie Wspólnoty. Kiedy zmienimy czas po raz ostatni i jaki czas Polska wybierze na zawsze - tzw. zimowy czy letni?

Czas zmieniamy dwa razy w roku - wiosną na letni, jesienią na zimowy. Tu należy wyjaśnić terminologię: czas letni i zimowy to pojęcia umowne.

Czas letni a czas zimowy

  • Czas zimowy, to po po prostu czas środkowoeuropejski. Obowiązuje od końca października do końca marca.
  • Czas letni, to - używając fachowej nazwy - czas środkowoeuropejski letni. Obowiązuje od końca marca do końca października.

Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy 2019?

Czas letni ustawiamy zawsze w ostatnią niedzielę marca. Przestawiamy wówczas wskazówki zegarów o godzinę do przodu i śpimy krócej. Czas zimowy natomiast zmieniamy w ostatnią niedzielę października. Wówczas przestawiamy wskazówkę z godziny 3 na 2 i śpimy dłużej. W 2019 roku czas z letniego na zimowy przestawimy w nocy z soboty na niedzielę (26/27 października).

Osoby, które pracują w nocy z 26 na 27 października, muszą się liczyć z wydłużonym dyżurem, ale pracodawca musi zapłacić im za nadgodziny (lub oddać przepracowaną godzinę w inny dzień).

  • Warto wiedzieć: Do połowy lat 90. ubiegłego stulecia przestawialiśmy zegarki z czasu letniego na zimowy w ostatnią niedzielę września.

Osoby, które pracują w nocy z 26 na 27 października, muszą się liczyć z wydłużonym dyżurem, ale pracodawca musi zapłacić im za nadgodziny (lub oddać przepracowaną godzinę w inny dzień).

Kiedy koniec zmiany czasu w Polsce i UE?

Kraje członkowskie Unii Europejskiej przymierzają się do zniesienia zmian czasu na terenie Wspólnoty. Najpierw Komisja Europejska przeprowadziła szerokie konsultacje, w których wzięło udział kilka milionów osób. Około 80 procent opowiedziało się za tym, by czasu nie zmieniać. Jean-Claude Juncker zdążył szybko ogłosić, że to koniec zmiany czasu w Europie, ale sprawa nie jest taka prosta.

POLECAMY:

Zima przełomu lat 1978/1979 była wyjątkowo śnieżna. Od godzin nocnych z 29 na 30 grudnia rozpoczął się napływ mroźnej masy powietrza z północy, co spowodowało, że występujące wówczas opady deszczu zaczęły stopniowo przechodzić w opady śniegu z deszczem i śniegu oraz nasilać się. Tego Sylwestra Polacy zapamiętali na zawsze...Opadom towarzyszył silny wiatr, powodujący szybkie tworzenie się zasp. Chłodny front atmosferyczny przemieszczał się stopniowo na południe, a śnieżyce i gwałtowny spadek temperatury z wartości dodatnich do kilkunastu stopni poniżej zera obejmowały kolejne części kraju.Od 1 stycznia 1979 roku cały kraj był już sparaliżowany przez zaspy i kilkunastostopniowy mróz. Wiele osób, które miały zamiar wybrać się na zabawę sylwestrową musiało pozostać w domu. Ci, którzy dotarli, wracali wyjątkowo długo... ➤➤ Więcej zdjęć na następnych stronach ➤➤ Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Więcej na następnych stronach.Warto wiedzieć:Rekordowo wysoką pokrywę śnieżną odnotowano: w Suwałkach (84 cm, 16 lutego), Łodzi (78 cm, 2 lutego), Warszawie (70 cm, 31 stycznia), Chojnicach (60 cm, 19 lutego), Szczecinie (53 cm, 19 lutego), Kole (46 cm, 26 lutego), Kielcach (39 cm, 2 lutego) i Poznaniu (29 cm, 20 lutego).(sier, Wikipedia)11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy

Tego Sylwestra zapamiętali wszyscy. Zima stulecia 1978/79 r. [zdjęcia]

W marcu 2019 w głosowaniu w komisji transportu PE opowiedziano się za tym, by ostatnia zmiana czasu (dla państw, które wybrałyby czas letni) nastąpiła w marcu 2021 r. Kraje, które wybrałyby na zawsze czas zimowy, ostatni raz zmieniłyby czas w październiku 2021 r. Sam Parlament Europejski również zdecydował, że zmiana czasu powinna zostać zniesiona.

W Polsce przeprowadzono już konsultacje na temat zmiany czasu. Wynika z nich, że ponad 78 procent dorosłych Polaków jest za tym, by nie przestawiać zegarków.

Polska z czasem letnim na zawsze?

W Polsce przeprowadzono już konsultacje na temat zmiany czasu. Wynika z nich, że ponad 78 procent dorosłych Polaków jest za tym, by nie przestawiać zegarków. Przy jakim czasie zostałaby Polska na zawsze - letnim czy zimowym?
Z danych ministerstwa wynika, że zdecydowana większość preferuje czas letni. Jeśli zostanie wybrana taka opcja, to zimą rano będzie dłużej ciemno.

Przykład: Słońce w Szczecinie (celowo wybraliśmy miasto położone na zachodzie kraju) 27 grudnia wstaje o godzinie 8.17. Ale mówimy o czasie środkowoeuropejskim (czyli zimowym). Jeśli obowiązywałby czas środkowoeuropejski letni, musimy dodać godzinę do przodu. Wschód słońca w Szczecinie - 9.17. Jasno w Polsce robiłoby się dopiero wiec między godziną 8 a 9.

Plusem byłoby to, że słońce zachodziłoby później. 27 grudnia w Suwałkach słońce zachodzi o 15.11 (w przypadku czasu letniego byłaby to godz. 16.11; Szczecin pożegnałby słońce ok. 37 minut później). Osoby pracujące zawodowo, uczniowie, itd. mogliby dzięki temu wracać w zimie do domu jeszcze przy naturalnym świetle.

Ile kosztuje seks w Polsce? Raport firmy Sedlak&Sedlak

Analitycy z firmy Sedlak&Sedlak przeanalizowali ceny za usługi erotyczne w Polsce. Raport powstał dla portalu Wynagrodzenia.pl i na rzecz Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Analitycy przeanalizowali 16,5 tysiąca ogłoszeń erotycznych w jednym z najpopularniejszych portali z ofertami dla osób powyżej 18 roku życia. Zobaczcie, ile kosztują usługi erotyczne w Polsce. W zestawieniu znalazły się także miasta woj. kujawsko-pomorskiego.Zobaczcie, ile kosztuje godzina z prostytutką w polskich miastach. Ile zarabiają panie do towarzystwa i które kobiety mogą liczyć na największe pieniądze w tej branży? >>>

Tyle kosztuje seks w Polsce. Zobacz raport firmy Sedlak&Sedlak

FLESZ: Nieudane wakacje? Masz prawo do reklamacji

Wpływ zmiany czasu na życie. Warto wiedzieć.

Przez lata badano wpływ zmiany czasu na różne czynniki. Co o tym pisze KE?

ENERGIA. Ogólny efekt oszczędności energii w sezonie letnim jest marginalny. Wyniki są też zmienne w zależności od takich czynników jak położenie geograficzne.

ZDROWIE. Ustalenia dotyczące czasu letniego mają pozytywny wpływ polegający na większej ilości zajęć rekreacyjnych na świeżym powietrzu.

BEZPIECZEŃSTWO DROGOWE. Jeśli chodzi o związek między ustaleniami dotyczącymi czasu letniego a wypadkami drogowymi dowody nie są niejednoznaczne. W zasadzie niedostateczna ilość snu w okresie wiosennym może zwiększać ryzyko wypadków. Jednocześnie uważa się, że wydłużenie czasu dostępności światła dziennego w lecie ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

ROLNICTWO. wydaje się, że z powodu stosowania nowego sprzętu, sztucznego oświetlenia i zautomatyzowanych technologii wcześniejsze obawy związane z zakłóceniem rytmu biologicznego zwierząt i zmianą harmonogramów udoju przez zmianę czasu w dużym stopniu już nie istnieją. Dodatkowa godzina światła dziennego w okresie letnim może być również zaletą, jako że umożliwia wydłużenie godzin pracy na wolnym powietrzu, takich jak praca w polu czy zbiory.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 74

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Zwolennicy letniego powinni wiedzieć, że np. 8 rano w letnim czasie, to jest jakbym na siódmą godzinę szedł do pracy, i jaśniejsze popołudnia w zimie, dużo nie zrekompesują, bo więcej będzie niewyspanych osób, warto spomnieć, że wielu musi nawet przed 6 do pracy wstawać, ja sam muszę o 5:00 wstawać, i już przy zimowym sprawia mi trudnośći, a co dopiero latem, muszę iść spać gdy jeszcze dosyć jasno jest na niebie. W czasie letnim jest tak jakbym o 4:00 wstawał. Dlatego zimowy. Już Rosjanie testowali w latach 2011-2014 czas letni cały rok i stwierdzili, że jednak czas letni to niewypał, z powodu długich ciemnych poranków. Już wolę nawet zmieniać zegarki 2 razy w roku.

G
Gość

Wolę zimowy, nie chcę żeby w Polsce słońce w grudniu wschodziło dopiero o 9 godz. Tyle lat robiło się ciemno o 15, i przeżyliśmy a terez nagle chcą letni na zimę także. to absurd. Co do lata, obojętnie czy będzie o 3 czy o 4 wschodzić słońce, i tak tutaj wcześnie jest jasno. Przy obecnym systemie świt jest już 2-3 w nocy, zwłaszcza na północy Polski, i jakoś mi nie utrudniało snu. Dlatego wolę zimowy czas czyli CET, gdy zmiany będą zniesione.

M
Maria

Tyle lat był czas zimowy i wszystko się dało do pracy też ludzie chodzili i dzieci do szkoły aż teraz nagle problem tak jakby nie było innych ważnych spraw

Z
Zimowy naturalny
16 października, 16:34, Gość:

Lepszy dla Polski byłby na stałe czas prawdziwy zimowy, a nie sztuczny letni

24 października, 9:22, Gość:

Był czas na wypowiedzenie się w sondażu, który był brany pod uwagę co do podejmowania decyzji przez KE. Oczywiście ostatecznie stwierdzi o tym polski ustawodawca, jednak Polacy w większości wówczas uznali, że wolą czas letni.

Ciekawe jak głosowaliby teraz? Gdziekolwiek wejdę na forum, to większość chce naturalny zimowy czas. Skąd więc tak różny wynik w sondażu i na forach internetowych??? Dziwne.

Powinien jeszcze raz odbyć się sondaż, a przed tym generalne szkolenie Polaków wyjaśniające różnicę czasu letniego i zimowego dla poszczególnych województw.

I trzeba zwłaszcza nie o sobie myśleć, ale o dzieciach, które nie mogą niestety głosować, a które nocą do szkoły będą musiały iść.

Starzy ludzie potrzebują mniej snu i nie myslą o tych, którzy są młodzi.

Może zrobić jeszcze sondaż na poszczególne grupy wiekowe, zawodowe, itp. Ja chciałabym poznać te wyniki.

Trzeba byłoby też zrobić nawet dwa takie same sondaże.. jeden w na początku maja, drugi pod konoec listopada. Ludzie w różnych miesiącach mogą różnie decydować.

t
tylko Czas zimowy
25 października, 13:09, Gość:

Czas zimowy - czyli latem już około 2:30 będzie się robił widno, a o po 20:30 ciemno, chyba niezbyt ciekawie..

Trochę przesadzasz, ale gdyby nawet, to ciepłe noce, na ławeczce z przyjaciółmi, z kolorowo oświetlonymi drzewami :) romantycznie jak na Hawayah:) Nie trzeba będzie w ciepłe kraje wyjeżdżać, aby tego klimatu doznać. Klimat będziemy mieć u siebie :)))

Lepsze to , niż pobudka w nocy w listopadowym chłodzie i grudniowym mrozie. Brrrrr......

C
Czas zimowy
24 października, 7:21, Gość:

Przeciez polska lezy w strefie srodkowo europejskiej a nie jakiejs wschodnioeuropejskiej. Jak ma byc naturalna strefa czasowa to nalezy zostac w CET czyli zimowym

24 października, 15:51, Gość:

I przez 3/4 roku wracać z roboty w nocy ;) świetny pomysł

27 października, 9:09, Tak dla ścisłości.:

Tylko zauważ, że istnieją dwie prawnie umocowane wersje czasu środkowoeuropejskiego, a południk 15 E dzieli tę strefę na dwie części (geograficznie, ale nie politycznie). Na zachód od niego właściwa jest zimowa wersja tego czasu - CET, a wschód - letnia czyli CEST. Polska w ponad 90% leży w strefie czasu letniego.

Polska leży w ponad 90% w strefie czasu zimowego.

K
Kim
27 października, 12:06, Ehh:

Zostawmy zimowy. To nasz czas.

27 października, 16:58, Gość:

Ale super, o 16 jest teraz ciemni, co w tym fajnego, powiedzcie mi..?

Co w tym fajnego , że 16.00 jest ciemno? Może nawet i nic, ale co w tym fajnego, że w listopadzie, gdzie chłód i mróz, przeziębień, chorób sporo, a ty wstajesz nocą zaspany o 6.00 jak jeszcze gwiazdy świecą, a jasno jest dopiero trzy godziny później o 9.00???

O 16.00 jak jest ciemno , to szybko do przytulnego domu, przed kominek czy telewizor, książkę, kolację z rodziną, ciepłą herbatę i długo spać. I tak należy przetrwać zimę, aby organizm na choroby był odporny, bo sen to zdrowie, a nie za wszelką cenę zimny dzień wydłużać.

K
Kim

Powinien być na stałe naturalny Zimowy czas.

K
Kim
27 października, 05:13, Gość:

Zimowy czas lepszy? Rzeczywiscie, 16 i bedzie ciemno, a bedzie coraz gorzej, zostawiajac czas zimowy skracacie sobie dzien, po co komu wschod slonca latem o 3?

28 października, 7:55, Gość:

Dokładnie.

Nie zgadzam się! Wschód słońca o 3.00 nad ranem nie szkodzi zdrowiu. Można wstać dwie godziny później o 5.00 i cieszyć się słońcem jeśli ktoś chce tak bardzo dużo słońca. Natomiast pobudka w środku zimnej nocy listopadowej o 6.00 rano dla zdrowia jest katastrofą. Organizm w tych ciężkich, chłodnych dniach musi być wyspany. Każda minuta snu wówczas jest cenna. Sen to zdrowie! Nie chcę wstawać jak jeszcze gwiazdy są na niebie! Przecież to głupie!

D
Dodo

Na Białorusi jest GMT 3 i dzieci do szkoły chodzą na 10 tą mi osobiście nie przeszkadza zmiana czasu

G
Gość
27 października, 05:13, Gość:

Zimowy czas lepszy? Rzeczywiscie, 16 i bedzie ciemno, a bedzie coraz gorzej, zostawiajac czas zimowy skracacie sobie dzien, po co komu wschod slonca latem o 3?

Dokładnie.

G
Gość
27 października, 12:06, Ehh:

Zostawmy zimowy. To nasz czas.

Ale super, o 16 jest teraz ciemni, co w tym fajnego, powiedzcie mi..?

E
Ehh

Zostawmy zimowy. To nasz czas.

T
Tak dla ścisłości.
24 października, 7:21, Gość:

Przeciez polska lezy w strefie srodkowo europejskiej a nie jakiejs wschodnioeuropejskiej. Jak ma byc naturalna strefa czasowa to nalezy zostac w CET czyli zimowym

24 października, 15:51, Gość:

I przez 3/4 roku wracać z roboty w nocy ;) świetny pomysł

Tylko zauważ, że istnieją dwie prawnie umocowane wersje czasu środkowoeuropejskiego, a południk 15 E dzieli tę strefę na dwie części (geograficznie, ale nie politycznie). Na zachód od niego właściwa jest zimowa wersja tego czasu - CET, a wschód - letnia czyli CEST. Polska w ponad 90% leży w strefie czasu letniego.

G
Gość

Zimowy czas lepszy? Rzeczywiscie, 16 i bedzie ciemno, a bedzie coraz gorzej, zostawiajac czas zimowy skracacie sobie dzien, po co komu wschod slonca latem o 3?

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski