Parlament Europejski zdecydował we wtorek, 26 marca, że zmiana czasu powinna zostać zniesiona. Komisja Europejska chce, by ostatnia zmiana czasu (dla państw, które wybrałyby czas letni) nastąpiła w marcu 2021 roku. Kraje, które wybrałyby na zawsze czas zimowy, ostatni raz zmieniłyby czas w październiku 2021 r. Kiedy zatem ostatni raz zmienimy czas w Polsce i jaką strefę czasową wybierzemy?
Zmiana czasu ostatni raz. Kiedy?
Przypomnijmy, że w szerokich konsultacjach na temat przydatności zmiany czasu, które przeprowadzono w 2018 roku, większość ankietowanych mieszkańców Unii Europejskiej opowiedziała się za likwidacją zmiany czasu.
[b]Zobacz również:
Tego Sylwestra zapamiętali wszyscy. Zima stulecia 1978/79 r. [zdjęcia]
Zmiana czasu - kiedy ostatni raz przestawimy zegarki. Zostaniemy przy czasie letnim, czy zimowym?
Koniec zmiany czasu w Europie
Komisja Europejska chce, by to państwa członkowskie same zdecydowały, który czas miałby obowiązywać u nich przez cały rok. Warto wiedzieć: Potocznie mówimy o czasie letnim i zimowym, ale tu należy wyjaśnić, że to pojęcia umowne.
- Czas zimowy, to po po prostu czas środkowoeuropejski. Obowiązuje od końca października do końca marca.
- Czas letni, to - używając fachowej nazwy - czas środkowoeuropejski letni. Obowiązuje od końca marca do końca października.
Polski rząd - po zorganizowaniu konsultacji przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii - przychyla się do tego, by pozostać przy czasie letnim.
Likwidacja zmiany czasu - kiedy przestawimy zegarki ostatni raz w Polsce?
Polski rząd - po zorganizowaniu konsultacji przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii - przychyla się do tego, by pozostać przy czasie letnim. Sama decyzja o zniesieniu zmiany czasu musi jednak zapaść na szczeblu unijnym (mimo decyzji Parlamentu Europejskiego na zniesienie zmiany czasu muszą jeszcze zgodzić się poszczególne kraje członkowskie)
- W głosowaniu w komisji transportu PE opowiedziano się za tym, by ostatnia zmiana czasu (dla państw, które wybrałyby czas letni) nastąpiła w marcu 2021 r. Kraje, które wybrałyby na zawsze czas zimowy, ostatni raz zmieniłyby czas w październiku 2021 r. Teraz wypowie się na ten temat Parlament Europejski.
Koniec ze zmianą czasu. Jakie będą konsekwencje?
Jakie konsekwencje będzie niosła za sobą likwidacja zmiany czasu? Jeśli zostaniemy przy czasie środkowoeuropejskim letnim, to zimowe poranki będą wyglądały dość dziwnie.
Przykład? Słońce w Szczecinie (celowo wybraliśmy miasto położone na zachodzie kraju) 27 grudnia wstaje o godzinie 8.17. Ale mówimy o czasie środkowoeuropejskim (czyli zimowym). Jeśli obowiązywałby czas środkowoeuropejski letni, musimy dodać godzinę do przodu. Wschód słońca w Szczecinie - 9.17. Jasno w Polsce robiłoby się dopiero wiec między godziną 8 a 9. A gdyby tak zostać przy czasie środkowoeuropejskim (zimowym)? Więcej o tym piszemy w publikacji poniżej:
Koniec zmiany czasu w 2021 roku. Przed godz. 9 rano będzie c...
A co Wy sądzicie na temat zmiany czasu? Jest nam ona potrzebna, czy słusznie KE planuje ją zlikwidować?
Kiedy zmieniamy czas?
Czas zimowy na letni zmieniamy w ostatnią niedzielę marca. Natomiast czas letni na zimowy przestawiamy w ostatnią niedzielę października. W 2019 roku zegarki na czas letni przestawiliśmy zatem w niedzielę w nocy, 31 marca (z godziny 2 na godzinę 3).
ZMIANA CZASU: Warto wiedzieć:
- Czas zmienia około siedemdziesiąt krajów na całym świecie.
- W Polsce pierwszy raz zaczęto zmieniać czas w dwudziestoleciu międzywojennym (ale zrobiono to tylko raz). Następnie czas zmieniano podczas okupacji hitlerowskiej.
- Później ze zmianą czasu w naszym kraju było różnie. Czas zmieniano w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977 do 1981 i nieprzerwanie od 1983 roku.
- Do połowy lat 90. czas z letniego na zimowy zmieniano w ostatnią niedzielę września. Obecnie jest to ostatnia niedziela października
Stop Agresji Drogowej, odc. 7
