Zobacz wideo: Spis powszechny w 2021 roku będzie możliwy online
WARTO WIEDZIEĆ:
- Czas zimowy, to po po prostu czas środkowoeuropejski. Obowiązuje od końca października do końca marca.
- Czas letni, to - używając fachowej nazwy - czas środkowoeuropejski letni. Obowiązuje od końca marca do końca października.
Zmiana czasu ostatni raz w 2021 roku? Nic z tego
2021 rok miał być ostatnim, w którym będziemy zmieniać czas. Po tym jak przeprowadzono referendum, w którym zapytano mieszkańców czy opowiadają się za zniesieniem zmiany czasu, zdecydowana większość stwierdziła, że jest za likwidacją tej zasady. Ówczesny przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zdążył zakomunikować, że koniec zmiany czasu w UE jest bliski...
Likwidację zmiany czasu w 2019 roku zaakceptował również Parlament Europejski, szczegóły jednak miały ze sobą dogadać państwa członkowskie, ale tego nie uczyniły. W trakcie rozmów pojawiło się sporo wątpliwości. Ostatecznie pandemia i inne ważniejsze dla Europy sprawy zepchnęły kwestię zmiany czasu na dalszy plan.
Choć według założeń koniec zmiany czasu miał nastąpić w 2021 roku, to raczej nic takiego się nie stanie. Pod koniec ubiegłego roku Olga Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, w odpowiedzi na interpelację posłów PiS poinformowała, że obecnie "nie jest wiadome, jakie będą dalsze losy projektu"
Zmiana czasu na letni w 2021 roku
- Czas letniustawiamy zawsze w ostatnią niedzielę marca. Przestawiamy wówczas wskazówki zegarów o godzinę do przodu i śpimy krócej. W 2021 roku czas z zimowego na letni zmienimy w nocy z soboty na niedzielę (27/28 marca).
Koniec zmiany czasu - jaki czas wybrałby nasz kraj?
Warto przypomnieć, że w Polsce przeprowadzono nawet konsultacje na temat zmiany czasu. Wynika z nich, że ponad 78 procent dorosłych Polaków jest za tym, by nie przestawiać zegarków. Co ciekawe, z danych ministerstwa wynika, że zdecydowana większość preferuje czas letni. Jeśli podjęto by decyzję o likwidacji zmiany czasu, zostanie wybrana taka właśnie opcja. To oznaczałoby, że zimą rano będzie dłużej ciemno.
Przykład: Słońce w Szczecinie 27 grudnia wstaje o godzinie 8.17. Ale mówimy o czasie środkowoeuropejskim (czyli zimowym). Jeśli obowiązywałby czas środkowoeuropejski letni, musimy dodać godzinę do przodu. Wschód słońca w Szczecinie - 9.17. Jasno w Polsce robiłoby się dopiero wiec między godziną 8 a 9.
Plusem byłoby to, że słońce zachodziłoby później. 27 grudnia w Suwałkach słońce zachodzi o 15.11 (w przypadku czasu letniego byłaby to godz. 16.11; Szczecin pożegnałby słońce ok. 37 minut później). Osoby pracujące zawodowo, uczniowie, itd. mogliby dzięki temu wracać w zimie do domu jeszcze przy naturalnym świetle.
Czas zimowy, to po po prostu czas środkowoeuropejski. Obowiązuje od końca października do końca marca. Czas letni, to - używając fachowej nazwy - czas środkowoeuropejski letni. Obowiązuje od końca marca do końca października
Budowa S5 w zimowej scenerii. Zdjęcia z drona na odcinku Bia...
- Warto wiedzieć: Czas zmienia około 70 krajów na całym świecie. W Polsce pierwszy raz zaczęto zmieniać czas w 20-leciu międzywojennym (ale zrobiono to tylko raz). Zmiana czasu w Polsce powoduje sporo kłopotów szczególnie przy rozkładach jazdy. Wiele krajów radzi sobie bez zmiany czasu. W Europie czasu nie zmieniają Islandia i Białoruś. Do połowy lat 90. ubiegłego stulecia w Polsce przestawialiśmy zegarki z czasu letniego na zimowy w ostatnią niedzielę września.
Jak dobry jesteś?
