Zobacz wideo: PIT w 2021 roku
Rodzina 500 plus to jeden z flagowych programów społecznych realizowany przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Wprowadzono go w 2016 roku. Początkowo 500 złotych miesięcznie przysługiwało na drugie i każde kolejne dziecko do ukończenia 18. roku życia. Od połowy 2019 wypłacane jest na każde dziecko. Mimo dość wysokiej w ostatnim czasie inflacji świadczenie nie jest waloryzowane.
500 plus - musisz złożyć wniosek
WAŻNE: By otrzymywać świadczenie 500 plus należy złożyć wniosek. Od 1 lutego trwa (na razie jedynie elektroniczny) nabór wniosków na okres świadczeniowy od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r.
Drogą elektroniczną wnioski można składać za pośrednictwem portalu Ministerstwa Rodziny https://empatia.mpips.gov.pl/, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS.
Od 1 kwietnia 2021 r. wnioski będą przyjmowane drogą tradycyjną (papierową) - by je złożyć musisz osobiście pojawić się w urzędzie lub wysłać wniosek za pośrednictwem poczty.
Rodzina 500 plus w 2021 roku. Pilnuj tych terminów!
- Jeśli dana osoba złoży wniosek o świadczenie wychowawcze na nowy okres w terminie do 30 kwietnia 2021 r., ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca 2021 r. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia nastąpi w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku - informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Tak przedstawiają się poszczególne, terminy składania i rozpatrywania wniosków na nowy okres 2021/2022 oraz wypłat świadczenia wychowawczego w zależności od miesiąca złożenia wniosku:
- Złożenie wniosku w okresie luty – kwiecień 2021 r. oznacza, że ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do dnia 30 czerwca 2021 r.
- Złożenie wniosku w maju 2021 r. oznacza, że ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia, z wyrównaniem od czerwca, nastąpi najpóźniej do dnia 31 lipca 2021 r.
- Złożenie wniosku w czerwcu 2021 r. oznacza, że ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia, z wyrównaniem od czerwca, nastąpi najpóźniej do dnia 31 sierpnia 2021 r.
- Złożenie wniosku w lipcu 2021 r. oznacza, że ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia, z wyrównaniem jedynie od lipca, nastąpi najpóźniej do dnia 30 września 2021 r.
- Złożenie wniosku w sierpniu 2021 r. oznacza, że ustalenie i wypłata przyznanego świadczenia, z wyrównaniem jedynie od sierpnia, nastąpi najpóźniej do dnia 31 października 2021 r.
Warto wiedzieć: Powyższe terminy rozpatrywania wniosków i wypłaty świadczenia wychowawczego są terminami maksymalnymi. Gmina uwzględniając liczbę wniosków oraz możliwości organizacyjne może rozpatrywać wnioski i wypłacać świadczenia w terminach krótszych niż we wskazanych wyżej maksymalnych terminach ustawowych.
Rodzina 500 plus to jeden z flagowych programów społecznych realizowany przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Wprowadzono go w 2016 roku. Początkowo 500 złotych miesięcznie przysługiwało na drugie dziecko i każde kolejne dziecko do ukończenia 18. roku życia (od połowy 2019 na każde dziecko). Mimo dość wysokiej w ostatnim czasie inflacji świadczenie nie jest waloryzowane.
500 plus - nie przegap
WAŻNE: Aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego i otrzymać świadczenie w miesiącu czerwcu 2021 r. wniosek należy złożyć w terminie do 30 kwietnia 2021 r. Złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca 2021 r. Natomiast, jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2021 r. świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.
500 plus - bankowość elektroniczna
Jak przypomina ministerstwo, rolą banku jest umożliwienie złożenia wniosku. Nie będzie on weryfikował danych, ani prowadził dalszych działań w zakresie obsługi wniosków. Weryfikacja wniosku i decyzja o przyznaniu świadczenia wychowawczego to zadanie gminy, do której wniosek został złożony.
Banki, które umożliwiają składanie wniosku o 500+ przez swoje serwisy to:
- Alior Bank SA,
- Bank BGŻ BNP Paribas,
- Credit Agricole Bank Polska SA,
- Euro Bank SA,
- Getin Noble Bank SA,
- Bank Handlowy w Warszawie SA,
- ING Bank Śląski SA,
- Inteligo,
- mBank SA,
- Bank Millennium SA,
- Nest Bank S.A,
- Bank Ochrony Środowiska SA,
- Bank Pekao SA,
- Bank Pocztowy SA,
- PKO Bank Polski SA,
- Raiffeisen Bank Polska SA,
- Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze,
- Bank BPS S.A.,
- SGB-Bank SA,
- Santander Bank Polska.
