Z soboty na niedzielę przechodzimy z czasu zimowego na letni. W praktyce oznacza to, że będziemy spali godzinę krócej. Osoby, które w tę noc w Bydgoszczy będą chciały skorzystać z autobusowej komunikacji miejskiej, czekają pewne utrudnienia.
- Stosowny komunikat dotyczący kursów nocnych zamieściliśmy już wcześniej na naszej stronie internetowej - mówi Rafał Grzegorzewski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. - W związku ze zmianą czasu nie zostaną wykonane kursy linii nocnych w godz. 2 -2.59, w tym odjazdy z placu Kościeleckich o godz. 2.15. Autobusy linii nocnych po zmianie czasu , a zatem przestawieniu zegarów, na swoich przystankach pojawią się zgodnie z zaplanowanym rozkładem jazdy i wariantem realizowanej trasy, ale już według nowego czasu.
Zmiana czasu na letni. Sowy mogą być senne
Utrudnienia czekają też pasażerów pociągów. - Wsiadając do nocnego pociągu w najbliższą sobotę, pamiętajmy, że podróż możemy zacząć jeszcze według czas zimowego, a zakończyć już w czasie letnim - mówi Anna Zakrzewska z Zespołu Prasowego PKP Intercity S.A. - Konduktorzy pracujący na pokładzie składów pociągów, które wtedy będą w trasie, będą przypominać o tym pasażerom. Dokładne godziny kursowania pociągów w noc z soboty na niedzielę dostępne są już na stronie www.intercity.pl, w punktach informacyjnych na dworcach i u pracowników drużyn konduktorskich w pociągach. Pasażerowie mogą również skorzystać z całodobowej infolinii, dzwoniąc pod numer 703-200- 200.
Jak zmiana czasu z zimowego na letni może wpłynąć na nasz organizm?
- Nie odbije się to raczej niekorzystnie dla naszego zdrowia - mówi dr nauk med. Danuta Kurylak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy. - Wszyscy zależni jesteśmy od słońca, a po tej zmianie czasu, szybciej zrobi się jaśniej. Jednak osoby, które pracują i mają uregulowany rytm snu i czuwania, mogą być niewyspane. U dzieci także nie powinno to wywołać zaburzeń wegetatywnych i hormonalnych. Z kolei seniorzy i tak z reguły budzą się skoro świt, a nie na godzinę. Są jednak ludzie sowy i skowronki. U sów, które późno chodzą spać i rano lubią sobie dłużej pospać, może wystąpić uczucie senności, gorsze samopoczucie, niepokój, brak koncentracji lub stany depresyjne. To kwestia indywidualna. By dobrze wypocząć, człowiek dorosły powinien spać od 6 do 8 godzin dziennie.
Wszyscy zależni jesteśmy od słońca, a po tej zmianie czasu, szybciej zrobi się jaśniej. Jednak osoby, które pracują i mają uregulowany rytm snu i czuwania, mogą być niewyspane.
Za dwa lata już nie powinniśmy odczuwać skutków zmiany czasu. W tym tygodniu Parlament Europejski w Strasburgu przyjął nowelizację dyrektywę o jej zniesieniu w krajach Unii. Musi ją jeszcze zatwierdzić Komisja Europejska.
Zmiana czasu - pan zegarmistrz radzi
Dr Tomasz Marcysiak, socjolog z Wyższej Szkoły Bankowej w Bydgoszczy, twierdzi, że to dobre rozwiązanie. - W gospodarce opartej na wiedzy, a nie na produkcji przemysłowej zmiana czasu nie ma uzasadnienia ekonomicznego - mówi. - Wprowadza tylko chaos na kolei, w transporcie i zaburza nasz zegar biologiczny. Na szczęście, jeszcze nie zdarzyło mi się podróżować koleją w noc, kiedy przechodziliśmy z czasu zimowego na letni, czy odwrotnie. Codziennie jednak powinniśmy kłaść się spać trochę szybciej, bo pracujemy za dużo i za szybko. Co gorsza, nawet jak możemy się położyć wcześniej do łóżka, siedzimy przed komputerami, by być na bieżąco. Tymczasem z badań wynika, że i tak 45 proc. internautów czyta nagłówki, bo informacji jest tak dużo, że nie sposób je wszystkie przeczytać.
Jak prawidłowo przestawiać zegary? Najlepiej wie to Edgar Kwiatkowski, bydgoski zegarmistrz z 46-letnim stażem, który pracuje w jednym z najstarszych w Bydgoszczy zakładów zegarmistrzowskich przy ul. Gdańskiej. - Z zegarkami elektronicznymi nie ma kłopotu, bo przestawią się same - mówi. - Jeśli jednak ktoś ma w domu zegar, który trzeba przestawić ręcznie, warto pamiętać o jednej zasadzie. Gdy jest to zegar z biciem nakręcany podwójnie, czyli prawa strona jest od chodu, a lewa od bicia, wtedy wyłącznie przesuwamy wskazówki do przodu. Inaczej możemy go uszkodzić.
Zobacz również:
Tego Sylwestra zapamiętali wszyscy. Zima stulecia 1978/79 r. [zdjęcia]
Koniec zmiany czasu. Kiedy przestawimy zegarki ostatni raz?
- W miniony wtorek (26 marca) Parlament Europejski przegłosował zniesienie zmiany czasu w krajach Unii Europejskiej.
- Projekt znowelizowanej dyrektywy zakłada, że ostatnia zmiana czasu miałaby nastąpić w 2021 r. Decyzję musi jeszcze zatwierdzić Komisja Europejska. Państwa UE zdecydują jednak, na który czas przejdą. Te, które wybiorą czas letni, powinny dokonać ostatniej zmiany czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku. Z kolei kraje, które wybiorą czas zimowy, miałyby przestawić zegary w ostatnią niedzielę października 2021 roku.
Flash Info #8. Najważniejsze wydarzenia z regionu
