Zobacz wideo: Alarm dla klimatu
W ostatnich latach w Europie odbyła się debata nad likwidacją zmiany czasu. Odpowiednie decyzje po przeprowadzeniu konsultacji społecznych podjęła Komisja Europejska oraz Parlament Europejski. Rządy krajów UE miały omówić szczegóły. Państwa różniły się m.in. w sprawie tego, przy którym czasie pozostać. Ostatecznie pandemia i kryzys gospodarczy zepchnęły kwestię likwidacji zmiany czasu na dalszy plan. Decyzje w tej sprawie nie zapadły.
Zmiana czasu 2021. Kiedy przestawimy czas z letniego na zimowy?
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów, dotyczące zmiany czasu w Polsce nadal obowiązuje i w 2021 przestawimy zegarki z czasu letniego na czas zimowy. Warto zaznaczyć, że to pojęcia umowne. Fachowo powinniśmy mówić o czasie środkowoeuropejskim letnim i po prostu o czasie środkowoeuropejskim (czytaj więcej poniżej).
Zmiana czasu z letniego na zimowy 2021 - kiedy?
Kiedy przestawiamy czas z letniego na zimowy, wskazówki zegarków przesuwamy do tyłu - o godzinę (z godziny 3 na 2). Śpimy więc o godzinę dłużej. Niestety osoby pracujące w tym czasie również muszą się liczyć z wydłużonym dyżurem. Ale - zgodnie z prawem pracy, pracodawca będzie musiał za tę godzinę zapłacić, albo "oddać ją" w inny dzień.
Kiedy zatem przestawimy czas z letniego na zimowy w 2021 roku? Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów, zegarki przestawimy w ostatnią niedzielę października. W 2021 roku zmiana czasu na zimowy wypada akurat w ostatni dzień miesiąca - 31 października.
Tzw. czas zimowy obowiązuje od ostatniej niedzieli października, do ostatniej niedzieli marca. Warto dodać, że kiedyś - do połowy lat 90. ubiegłego wieku - zegarki z czasu letniego na zimowy przestawialiśmy w ostatnią niedzielę września.
- Czas zimowy, to po po prostu czas środkowoeuropejski. Obowiązuje od końca października do końca marca.
- Czas letni, to - używając fachowej nazwy - czas środkowoeuropejski letni. Obowiązuje od końca marca do końca października.
POLECAMY
Ukryty przekaz w logo znanych marek. Czy Ty też to widzisz?
Zmiana czasu - po co to robimy?
Nie brakuje przeciwników zmiany czasu. Uważają oni, że zmiana czasu wprowadza chaos, który nikomu nie jest potrzebny (na przykład przy rozkładach jazdy) oraz źle wpływa na nasze samopoczucie. W ankiecie przeprowadzonej jakiś czas temu w Europie (wzięło w niej udział kilka milionów osób) zdecydowana większość opowiedziała się za likwidacją zmiany czasu. To wówczas szef KE Jean-Claude Juncker ogłosił "koniec zmiany czasu w Europie".
Gdyby do pomysłu wrócono, Polska pozostałaby na stałe przy czasie środkowoeuropejskim letnim
Przestawianie czasu. Jak to było w Polsce?
Czas zmienia około siedemdziesiąt krajów na całym świecie. W Polsce pierwszy raz zaczęto zmieniać czas w dwudziestoleciu międzywojennym (ale zrobiono to tylko raz). Następnie czas zmieniano podczas okupacji hitlerowskiej. Później ze zmianą czasu w naszym kraju było różnie. Czas zmieniano w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977 do 1981 i nieprzerwanie od 1983 roku. Do połowy lat 90. czas z letniego na zimowy zmieniano w ostatnią niedzielę września.
