- Na tę chwilę jeszcze nie jest ostatecznie zdecydowane na który czas Polska się zdecyduje- tłumaczy w rozmowie z AIP Konrad Makarewicz, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. - Wszystkie wyniki sondaży, które przeprowadziliśmy w ministerstwie wskazują, że będzie to jednak czas letni- dodaje.
78,3 proc. Polaków jest przeciw zmianom czasu. Jeśli w Polsce zostałby wprowadzony jeden czas obowiązujący przez cały rok, to zdaniem większości (74,2 proc.) badanych powinien to być czas letni środkowoeuropejski- wynika z badania CBOS na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.
- Na podstawie analizy, która została wykonana można dojść do wniosku, że te przesłanki do zmiany czasu, które kiedyś istniały powoli odeszły do lamusa. Wydaje się, że na tę chwilę, w czasach w których żyjemy odejście od zmiany czasu jest korzystne. Potwierdzają to analizy wykonane przez komisję Europejską oraz Parlament Europejski.
Obecnie organizacja czasu pracy całkowicie uległa zmianie. Pracujemy o różnych porach, także w nocy. Jednocześnie zakłócenie rytmu dobowego wywoływane sezonową zmianą czasu skutkuje również czasową mniejszą wydolnością w pracy i zwiększonym ryzykiem dekoncentracji i różnych chorób. Problemem jest również praktyczna realizacja zmiany czasu np. w przypadku komunikacji. Pociągi czy autobusy w zależności od tego, czy przesuwamy wskazówki zegarów do przodu, czy do tyłu, przybywają do celu spóźnione lub muszą zaliczyć przymusowy godzinny postój.
Przeczytaj także:
- Użytkowanie wieczyste. Dlaczego mielibyśmy w tym roku płacić za użytkowanie wieczyste, którego nie ma
- Po 20 maja produkcja, sprzedaż i eksport wyrobów tytoniowych może być niemożliwa
- 60 Sekund Biznesu: Zapłaciłeś za użytkowanie wieczyste a grunt przekształcił się? Pieniądze trafią na poczet opłaty przekształceniowej
- Jak wynika z wyliczeń niemieckiego instytutu, który został zaprezentowany w raporcie na zlecenie Komisji Europejskiej w październiku 2017 roku, szacuje się, że oszczędności energii z tytułu braku zmiany czasu wyniosą mniej niż 1 proc. Mało, ale zawsze można powiedzieć, że jakaś oszczędność jest. Natomiast my spytaliśmy się Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, jak oni szacują te oszczędności w skali naszego kraju. Zdaniem towarzystwa te oszczędności w zasadzie nie istnieją- podsumowuje Markiewicz.
