Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 20

Bydgoszcz bierze udział w projekcie LIFE-MAPPING/pl czyli kampanii edukacyjno-informacyjnej na rzecz czystszego powietrza "Czy wiesz czym oddychasz?". W ramach tej kampanii monitorowany jest stan powietrza w mieście, odbywają się także konkursy wiedzy, działają punkty konsultacyjno-doradcze. Dzięki projektowi w Bydgoszczy miały stanąć również tak zwane zielone ściany.
Jak twierdzą naukowcy, sadzenie drzew i projektowanie zielonych ścian może zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza smogiem nawet o 30 procent. O ile jednak zielone ściany wewnątrz budynków, zwłaszcza w biurowcach z klimatyzacją, pojawiają się coraz częściej, to ściany zewnętrzne wciąż są w naszym kraju rzadkością (ze względu na trudności w utrzymaniu zieleni przez cały rok). Bydgoski projekt można więc uznać na nowatorski.
Ostatecznie ściana stanie przy Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Leszczyńskiego. Ta lokalizacja była rozpatrywana wcześniej, ale "przegrała" z MCK przy Marcinkowskiego. Jednak ze względów organizacyjnych konstrukcja przy MCK nie powstanie, rusztowanie zostanie przeniesione na Szwederowo i tam zielona ściana dbać będzie o czyste powietrze i cieszyć oko przechodniów.
- Zgodnie z projektem wskazane były trzy potencjalne lokalizacje: Miejskie Centrum Kultury, ul. Grudziądzka oraz MDK (przy ul. Leszczyńskiego). Ostatecznie, na etapie realizacji, na prośbę MCK, z przyczyn organizacyjnych i utrzymaniowych zdecydowano, że ściana będzie zlokalizowana przy Młodzieżowym Domu Kultury na ul. Leszczyńskiego. Rośliny zostaną dopiero umieszczone na ścianie na ul. Leszczyńskiego, nasadzone były poza konstrukcją, w doniczkach - wyjaśnia Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.
Rzecznik podkreśla, że sadzenie roślin (całorocznych) odbywało się w pojemnikach wcześniej, w siedzibie wykonawcy, tak aby mogły się odpowiednio zakorzenić. Umowa zobowiązuje wykonawcę ściany do rocznej pielęgnacji. Więc, gdyby nawet któraś z roślin nie wytrzymała „trudów” przeniesienia na Leszczyńskiego to wykonawca musi ją wymienić na nową.
Wartość zielonej ściany to 62 tysiące115 złotych (kwota uzyskana po przetargu). Została sfinansowana w 85 procentach ze środków UE.