Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZHR będzie miał harcówkę, a turyści - tani hostel

Krzysztof Drobiński
Prace przy remoncie rozpoczęły się już w styczniu. Kamienica ma 300 metrów kwadratowych na trzech kondygnacjach
Prace przy remoncie rozpoczęły się już w styczniu. Kamienica ma 300 metrów kwadratowych na trzech kondygnacjach Dariusz Bloch
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej nie miał do tej pory stałej siedziby w mieście. Korzystał z wynajmowanych pomieszczeń. Ostatnio - w Gimnazjum im. Sulimy-Kamińskiego. Teraz przyszedł czas na własną siedzibę.

Z pomocą przyszły władze miasta oraz Urząd Marszałkowski. Te pierwsze znalazły siedzibę, drugi - pieniądze na remont.
[break]
- Z oferowanych nam nieruchomości wybraliśmy tę przy ul. Terasy - mówi Witold Szady, zastępca przewodniczącego Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Okręgu ZHR. - Wymagała kapitalnego remontu, ale jej zaletą jest lokalizacja w centrum i to, że wokół jest trochę nadającego się do zagospodarowania terenu. Jest to budynek z „regionalną duszą”, to w nim mieszkał na przełomie XIX i XX wieku Julian Prejs, dziennikarz i działacz społeczny, zasłużony dla regionu kujawsko-pomorskiego.

Urząd Marszałkowski przyznał druhom 734 tys. zł dotacji na wyremontowanie budynku. Zakres prac jest bardzo szeroki, bo rozebrano m.in. piętro i dach starej kamienicy, które znajdowały się w fatalnym stanie. Budowlańcy odtwarzają właśnie tę kondygnację. - Dzięki bardzo łaskawej pogodzie roboty zaczęliśmy w styczniu, a podstawowa część obiektu powinna być ukończona pod koniec maja - mówi druh Szady. - We wrześniu chcielibyśmy rozpocząć działalność.

Kamienica przy Terasach ma łącznie 300 metrów kwadratowych powierzchni na trzech kondygnacjach. - Powstanie tu świetlica harcerska, ale jesteśmy również otwarci na różną współpracę - wyjaśnia Witold Szady. - Będziemy prowadzili tu działalność wychowawczą dla dzieci i młodzieży, na pewno udostępnimy też pomieszczenia na spotkania kombatantom.

Największą „bombę” harcerze przygotowują na piętrze. Powstanie tam mały hostel na ok. 30. miejsc, z którego korzystać będą mogli turyści, chcący zatrzymać się w Bydgoszczy. Na przyległym terenie powstanie niewielkie pole biwakowe, na kilka namiotów. Zaplecze sanitarne będzie w budynku.

- Miejsc, które mogłyby być jednocześnie bazą turystyczną w naszym mieście, brakuje, stąd ten pomysł - dodaje Witold Szady. - Myślę, że dobrze wpiszemy się też w pomysł na rewitalizację tego rejonu, bo niedaleko przebiega ścieżka widokowa, wiodąca górnym tarasem Bydgoszczy. Mamy pomysły na wiele przedsięwzięć kulturalnych i wkrótce, mając wreszcie swą własną siedzibę, będziemy je mogli realizować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera