Historia pięknej Cyganki, obiektu pożądania wszystkich mężczyzn w mieście, obfituje zarówno w dramatyczne, jak i w pełne humoru zdarzenia.
<!** Image 2 align=right alt="Image 88340" sub="„Carmen” Georges’a Bizeta to jedna z najsłynniejszych oper, z ariami, które stały się muzycznymi przebojami / Fot. Archiwum Opery Nova">Akcja złożonej z czterech aktów opery Georges’a Bizeta rozgrywa się w słonecznej Andaluzji i opowiada o tragicznej namiętności żołnierza do dumnej i niezwykle kapryśnej Cyganki. Młody José po raz pierwszy ujrzał Carmen na placu przy fabryce cygar w Sewilli. Mimo iż kobieta gardziła mężczyznami, to jednak jej uwagę przyciągnął sierżant, któremu podarowała kwiat. On zakochał się w niej wielką, niewolniczą miłością, która w końcu doprowadziła do zbrodni.
W tej słynnej operze znajdziemy elementy hiszpańskiego folkloru, a także motywy kubańskie, takie jak słynna habanera. Arie z „Carmen” (aria z kartami, aria z kwiatkiem, czy marsz toreadora) znajdują się w kanonie największych przebojów operowych.
Reżyserem spektaklu, który w Toruniu pokaże bydgoska Opera Nova, jest pochodzący z USA Bodo Igesz, natomiast kierownictwo muzyczne objął Maciej Figas. Choreografię opracował Hiszpan Montse Sanchez, zaś autorem scenografii jest Paweł Dobrzycki.
W toruńskiej inscenizacji w tytułowej roli wystąpi gościnnie mezzosopranistka Monika Ledzion, solistka Warszawskiej Opery Kameralnej, występująca również na deskach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie.
<!** reklama>Historia powstania utworu jest skomplikowana. Bizet napisał „Carmen” na zlecenie dyrektora Opery Paryskiej. Dyrektor zapoznał również kompozytora z librecistami i podsunął im nowelkę „Merimee” jako inspirację. Libreciści dostosowali fabułę tak, by można było adaptować ją na scenę. Po raz pierwszy wystawiono „Carmen” 3 marca 1875 na scenie Opery Paryskiej. Spektakl został przyjęty bardzo chłodno. Dziełu Bizeta zarzucano zbytnie nowatorstwo, wulgarność głównej bohaterki i nieadekwatny podtytuł (opera komiczna). Takie negatywne opinie przyspieszyły śmierć załamanego kompozytora.
Po śmierci Bizeta jego przyjaciel Ernest Guiraud dokonał pewnych zmian w partyturze - zastąpił kwestie mówione recytatywami oraz wprowadził wstawki baletowe w IV akcie.
„Poprawiona” Carmen została wystawiona w Wiedniu 1875 roku. Wkrótce podbiła operowe sceny świata.
Gdzie, kiedy, za ile?
Przedstawienie pokazane zostanie w Toruniu 4 lipca o godzinie 21.30 w Fosie Zamkowej. Wstęp jest wolny. Liczba miejsc siedzących jest ograniczona.