https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"žGrozi" nam inwazja turystów?

Mateusz Boinski
Teren po ośrodku wypoczynkowym w Gródku Krajeńskim zmienił właściciela. Od teraz to starostwo powiatowe w Nakle będzie odpowiedzialne za stan bazy wypoczynkowej.

Teren po ośrodku wypoczynkowym w Gródku Krajeńskim zmienił właściciela. Od teraz to starostwo powiatowe w Nakle będzie odpowiedzialne za stan bazy wypoczynkowej.

<!** Image 2 alt="Image 154309" sub="Gmina Nakło nie jest już właścicielem terenu ośrodka wypoczynkowego w Gródku Krajeńskim Fot. Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią
">Od kilku lat budynki na terenie ośrodka w Gródku popadały w ruinę, a miasta nie było stać na ich renowację. Już na majowej sesji rady powiatu Tomasz Miłowski, starosta nakielski, informował, że powiat chciałby przejąć rekreacyjny teren. Zaznaczył wówczas, że mogłoby dojść do tego, gdyby przekazano go starostwu za symboliczną złotówkę.

Wodna oferta starostwa

Chęć przejęcia ośrodka wynika z faktu, że starostwo od dłuższego czasu promuje turystykę wodną, co widać na przykładzie forsowanego pomysłu przystani wodnej. Przejęcie kompleksu w Gródku Krajeńskim uzupełni zatem wodną ofertę.

Podpisanie aktu notarialnego między dwoma samorządami poprzedziło odpowiednie porozumienie. Obecnie teren o powierzchni niespełna 1,7 hektara wymaga kapitalnego remontu. Budynki na terenie ośrodka są w fatalnym stanie.

<!** reklama>- Musimy zastanowić się, czy ośrodek ma powstać na bazie istniejących budowli, czy trzeba je rozebrać i postawić nowe. W tym celu wraz z ekspertami od architektury, a także kilku innych wydziałów, pojedziemy ocenić ich stan - powiedział Tomasz Miłowski, starosta nakielski.

Ośrodek w Gródku, którego wartość oszacowano na ponad pół miliona złotych, ma stać się kompleksem szkolno-rekreacyjnym, głównie dla uczących się marynarzy z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle, ale także dla młodych strażaków, harcerzy oraz oczywiście samych mieszkańców.

Turystyka się rozwija

Starostwo uważa, że zainteresowanie turystyką wodną istnieje i będzie się rozwijać.

Dowodem tego mają być spływy kajakowe organizowane na terenie całego powiatu, głównie w gminie Szubin.

Władze powiatowe stawiają tym samym na rozwój infrastruktury umożliwiającej korzystanie z rekreacji nad wodą. A jest tego całkiem sporo.

Raj dla żeglarzy

Do dyspozycji mamy jezioro w Wąsoszu koło Szubina z dobrą bazą noclegową, czy wody w Rościminie, Wielu i Witosławiu. Powstaje już basen w Nakle, a kilka dni temu odbyła się pierwsza procedura przetargowa na budowę przystani rzecznej na Noteci. Gospodarzem terenu, który w pierwszej kolejności trzeba uporządkować, ma być Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle. Jezioro w Gródku jest też atrakcją dla żeglarzy.

- Rozmawialiśmy z żeglarzami, którzy stwierdzili, że właśnie to miejsce jest najlepiej przygotowane pod żeglarstwo. Pozostałe wody naszego powiatu bardziej sprzyjają wioślarstwu - powiedział nam starosta.

W najbliższych tygodniach ma być zorganizowany piknik promujący ośrodek w Gródku, a, jak podkreślił Tomasz Miłowski, być może pod koniec sierpnia uda się zorganizować już pierwszy biwak.

Ośrodek w gródku

  • Ośrodek wypoczynkowy w Gródku zajmuje powierzchnię 1,7 hektara.
  • Jego wartość oszacowano na ponad pół miliona złotych.
  • Ośrodek ma stać się kompleksem szkolno-rekreacyjnym, głównie dla uczniów ZSŻ oraz strażaków i harcerzy.
  • Nowy właściciel nie zapomni także o atrakcjach dla mieszkańców.
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski