Do 28 kwietnia 2025 r. trwa I etap plebiscytu, tj. zgłaszanie projektów. Organizatorzy zapraszają instytucje, organizacje, ośrodki kultury do zgłaszania projektów w trzech kategoriach: WYDARZENIE, WYSTAWA oraz EDUKACJA. Konkurujące w tym etapie przedsięwzięcia mogą być związane z szeroko rozumianą historią i mogą to być np. filmy historyczne, wystawy, portale internetowe, odkrycia archeologiczne, powstanie nowych placówek działających na rzecz historii, konferencje i sympozja, innowacyjne aktywności edukacyjne, gry, książki, audiobooki, konkursy etc. Zgłoszenia odbywają się przez stronę Plebiscytu: whr.muzhp.pl, gdzie również znajduje się Regulamin i więcej szczegółów dotyczących zasad udziału w Plebiscycie.

W poprzedniej edycji zgłoszono ponad 200 wydarzeń z całego kraju, a także wiele projektów ze środowisk polonijnych z zagranicy – m.in. z Austrii, Australii, Belgii, Białorusi, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Irlandii, Kanady, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii.

W drugim etapie spośród wszystkich zgłoszeń jurorzy wybiorą finałową piętnastkę, która zostanie umieszczona na specjalnej stronie internetowej plebiscytu stworzonej przez Muzeum Historii Polski (whr.muzhp.pl) i poprzez nią internauci wskażą swoje typy (głosować można na jedną pozycję w każdej z trzech kategorii).
Głosowanie rozpocznie się 18 czerwca i potrwa do 25 sierpnia 2025 roku.
Jak co roku Plebiscyt zakończy uroczysta Gala, gdzie nastąpi ogłoszenie wyników. Podczas gali najpierw zaprezentowane zostaną krótkie filmy o każdym finałowym projekcie, a następnie ujawnione rezultaty głosowania i zwycięzcy we wspomnianych wcześniej kategoriach, a przedstawiciele organizatorów wręczą im efektowne rzeźby-statuetki projektu krakowskiego artysty Macieja Zychowicza. Pozostała dwunastka otrzyma dyplomy i nagrody książkowe. W tym roku po raz kolejny nasi eksperci będą mogli również przyznać Nagrodę Jury.
Plebiscyt cieszy się prestiżem i zainteresowaniem mediów i uczestników angażując wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Jak podkreślają uczestnicy – „Plebiscyt jest dla nich idealną formą promocji i popularyzacji historii”. Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów, które rywalizują o miano tego najważniejszego. Od początku istnienia plebiscytuzgłoszono ponad 1200 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie ok. 60 tys. internautów.

Plebiscyt Wydarzenie Historyczne Roku 2024 został objęty honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanny Wróblewskiej.
Partnerzy plebiscytu: historia.org.pl, Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA
Patroni medialni: Polskie Radio, dzieje.pl, Onet.pl, Polska Press Grupa, naszemiasto.pl, Gość Niedzielny.