https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żeby grzanie było tanie

Renata Napierkowska
- Jeśli ktoś sobie życzy, to będzie miał ogrzewane mieszkanie przez całe lato - mówi prezes Zakładu Energetyki Cieplnej, Arkadiusz Benke. Na ceny dostarczanego ciepła wpływ ma kilka czynników.

- Jeśli ktoś sobie życzy, to będzie miał ogrzewane mieszkanie przez całe lato - mówi prezes Zakładu Energetyki Cieplnej, Arkadiusz Benke. Na ceny dostarczanego ciepła wpływ ma kilka czynników.

<!** Image 2 align=right alt="Image 134048" sub="Choć prawie wszystkie bloki, należące do Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zostały już docieplone, to jednak podczas chłodnych nocy lokatorzy narzekają na dokuczliwy chłód, bijący z betonowych ścian Fot. Maciej Piątek">Wszystkie budynki mieszkalne, instytucje i urzędy oraz placówki oświatowe, podłączone do miejskiej magistrali, od kilku dni są ogrzewane. Czasy, kiedy dopiero 15 października włączano wszędzie ciepło, to już przeszłość. - Jeśli ktoś sobie życzy, to będzie miał ogrzewane mieszkanie przez cały rok, niezależnie od pogody. Jeśli w jakimś pomieszczeniu jeszcze jest zimno, to tylko dlatego, że nie zgłoszono nam, byśmy włączyli ogrzewanie - zapewnia prezes Zakładu Energetyki Cieplnej, Arkadiusz Benke.

Niemal codziennie zgłaszają się kolejni inowrocławianie, którzy proszą o podłączenie ciepła. Obecnie dociera ono do 95 procent odbiorców.

- Nie są podłączone jeszcze tylko pojedyncze budynki, jednak w każdej chwili może się to zmienić. Praktycznie ciepło dostarczamy wszędzie, poza niektórymi pawilonami handlowymi - informuje Barbara Błaszczyk, kierowniczka działu marketingu w inowrocławskim ZEC-u.

Niektórzy mieszkańcy z niepokojem patrzą na gorące o tej porze roku grzejniki. Ciepło bowiem kosztuje i trzeba będzie za nie zapłacić.

<!** reklama>- Z jednej strony, to się cieszę, że włączono ogrzewanie, bo nie dało się już wieczorem w domu wysiedzieć. Drżę jednak przed rachunkami. W ubiegłym roku musiałam dopłacić ponad 500 złotych za ogrzewanie - martwi się pani Halina z bloku spółdzielczego przy ul. Łokietka 8.

Ostatnia podwyżka cen była w kwietniu i ZEC w tym roku nie planuje wprowadzenia nowych taryf. Nie wszyscy jednak odbiorcy zapłacą za ciepłe żeberka w domach tyle samo. - Opłaty są zróżnicowane i zależą od kilku czynników: energochłonności budynku, jego usytuowania oraz tego, czy węzeł cieplny należy do dostawcy, czy odbiorcy. Wiek domu i technologia jego wykonania, stan izolacji termicznej, długość systemu grzewczego oraz temperatura zewnętrzna też mają wpływ na wysokość opłat - wylicza Barbara Błaszczyk.

Żeby oszczędzić, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Podczas wietrzenia mieszkania warto przykręcić zawory grzejników, nie należy suszyć na nich mokrej bielizny ani zasłaniać kaloryferów meblami. Okna powinny być szczelne i porządnie domknięte.

Warto wiedzieć

  • Średnia cena roczna za ogrzewanie w 2008 roku wynosiła 27,27 zł za metr kwadratowy.
  • W bieżącym roku od 30 do 31 zł za metr kwadratowy.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski