- Ewaluacja wykazała, że nasza szkoła jest potrzebna i ma rację bytu - mówi dyrektor gniewkowskiej zawodówki, Lidia Stejter. Placówka w ocenie przeprowadzonej przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy zyskała wysokie noty.<!** Image 2 align=none alt="Image 205357" sub="Gangam Style w wykonaniu uczniów gniewkowskiej zawodówki / Fot. nadesłane">
Przed dziesięcioma laty gniewkowska zawodówka miała zniknąć z mapy powiatu. Dzięki temu, że starostwo zawarło porozumienie z gminą i zdecydowało się przekazać budynki na potrzeby placówki, szkoła do dziś funkcjonuje i z powodzeniem kształci młodzież w wielu zawodach.
Do szkoły uczęszczają głównie dzieci rodziców, których nie stać na to, by zapewnić pociechom dojazd do oddalonych od Gniewkowa szkół. Często uczniowie z miejscowości oddalonych o kilka kilometrów od Gniewkowa chodzą do szkoły pieszo lub dojeżdżają rowerem.
- Nasi uczniowie przez część tygodnia chodzą na lekcje, a przez resztę dni mają praktyki u rzemieślników. Muszą się uczyć zawodu pod okiem mistrza. Otrzymują wynagrodzenie i ten czas spędzony w szkole liczy się im do stażu pracy. Staramy się naszym wychowankom pomagać, dlatego uczniowie nie muszą kupować podręczników, bo my książki i pozostałe materiały zapewniamy - mówi dyrektor Lidia Stejter, która jednocześnie uczy młodzież podstaw przedsiębiorczości, fizyki i astronomii. <!** Image 3 align=none alt="Image 205358" sub="Dyrektor Lidia Stejter przywitała gości podczas uroczystego przekazania ewaluacji / Fot. nadesłane">
Z efektami pracy dydaktycznej, wychowawczej oraz funkcjonowaniem placówki można było się bliżej zapoznać podczas poniedziałkowego spotkania kadry nauczycielskiej, rodziców oraz zaproszonych gości z wizytatorami z bydgoskiego kuratorium: Krzysztofem Bylickim i Adamem Wnorowskim. Przedstawiciele kuratorium wręczyli dyrektor Lidii Stejter raport ewaluacyjny, w którym placówka wypadła znakomicie, uzyskując na 17 możliwych punktów pięć razy najwyższą ocenę A i dwanaście razy B. <!** reklama>
Obecnie w placówce kształci się 90 wychowanków, jednak często jest tak, że w drugim półroczu przybywa uczniów, gdyż zgłaszają się osoby, które miały problemy z nauką w technikach. Szkoła przyjmuje również młodzież z orzeczeniami o niepełnosprawności. Po ukończeniu szkoły i zdobyciu zawodu, to absolwenci zawodówki często znajdują pracę i radzą sobie w dorosłym życiu.
W imieniu władz gminy gratulacje za wspaniały wynik uzyskany podczas oceny kuratoryjnej złożył wiceburmistrz Paweł Drzażdżewski.
- Chciałbym podziękować za wyniki ewaluacji, a jest to zasługa pani dyrektor, grona pedagogicznego, uczniów i przedsiębiorców. Samorząd lokalny stawia na edukację, więc będziemy nadal tę szkołę wspierać - zapewnił zastępca burmistrza, Paweł Drzażdżewski.
Uroczystość z okazji ewaluacji uświetnił występ uczniów zawodówki, którzy zatańczyli Gangam Style.