Senat bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zwrócił się do rektora tej uczelni o rozważenie zawieszenia profesora Mirosława Krajewskiego w obowiązkach nauczyciela akademickiego.
<!** Image 2 align=right alt="Image 143687" sub="Prof. Mirosław Krajewski Fot. Jacek Smarz">Zalecił też dziekanowi i Radzie Wydziału Humanistycznego oraz dyrektorowi Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych „nieangażowanie prof. Krajewskiego w bieżącą działalność naukową”.
To reakcja na grudniową decyzję Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów, która uchyliła własną decyzję sprzed 14 lat, zatwierdzającą nadanie Krajewskiemu stopnia doktora habilitowanego. Uczelnia dowiedziała się o tym przed tygodniem, od dziennikarki naszej gazety.
- Senat wystąpi do Centralnej Komisji o odpis tej decyzji oraz materiałów źródłowych - informuje rzecznik UKW Tomasz Zieliński.
- UKW nie jest w tej sprawie stroną - twierdzi dyrektor biura CK Piotr Korczala. - Decyzję o habilitacji profesora Krajewskiego podjęła w 1995 roku Rada Wydziału Nauk Historycznych UMK w Toruniu, a my ją tylko zatwierdzaliśmy. Teraz to zatwierdzenie uchyliliśmy i kolejny krok w sprawie habilitacji prof. Krajewskiego należy do UMK.
- Rada Wydziału Nauk Historycznych przyjęła w ubiegłym roku uchwałę o nieotwieraniu przewodu habilitacyjnego Mirosławowi Krajewskiemu. Dla nas ta sprawa jest zamknięta - tłumaczy rzecznik UMK Marcin Czyżniewski.
<!** reklama>Mirosławowi Krajewskiemu postawiono zarzut naruszenia dobrych obyczajów w nauce. Według ustaleń uczelnianej komisji, praca habilitacyjna Krajewskiego nie była samodzielna. Naukowiec korzystał ze źródeł opublikowanych w książce nieżyjącego księdza Cz. Lisowskiego (z 1938 roku), jednak bez powoływania się na nią.
- To absurd. Przez dwa lata nikt nie dał mi możliwości odpowiedzi na te zarzuty - twierdzi profesor Krajewski. Na stanowisko senatu w jego sprawie zareagował tak:
- Ja to odbieram jako ciąg nieszczęśliwych zdarzeń, w które zaangażowały się władze CKS i TW oraz uczelniane.
Co profesor ma na myśli? O tym w jutrzejszym Magazynie.