Znany socjolog profesor Zbigniew Kwieciński odbierze dzisiaj doktorat honoris causa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
<!** Image 2 align=right alt="Image 51022" sub="Pasją prof. Zbigniewa Kwiecińskiego zawsze była oświata i badania nad wyrównywaniem szans edukacyjnych">Prof. dr hab. Zbigniew Kwieciński to uznany autorytet w pedagogice. Jego dorobek naukowy obejmuje pedagogikę ogólną, politykę oświatową, socjologię szkoły, oświaty i młodzieży. Urodził się w 1941 roku w Lubrańcu. Studia ukończył w 1964 roku na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tutaj też uzyskał tytuł doktora oraz doktora habilitowanego. Profesorem nadzwyczajnym został w 1979 roku, zwyczajnym - w roku 1988.
Dorobek naukowy prof. Zbigniewa Kwiecińskiego jest imponujący - jest autorem 20 książek i ponad 350 artykułów. Ostatnio opublikował książkę „Między patosem a dekadencją. Studia i szkice socjologiczne”.
Za swoją działalność Zbigniew Kwieciński był wielokrotnie nagradzany. W 2004 roku otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Opolskiego. W latach osiemdziesiątych współpracował z oświatową opozycją demokratyczną. Za próbę obrony profesora Leszka Nowaka przed represjami był w 1985 roku oskarżony i skazany na karę więzienia w zawieszeniu.
<!** reklama left>Prof. Zbigniew Kwieciński jest nadal aktywny zawodowo. Obecnie zatrudniony jest w Dolnośląskiej Szkole Wyższej Edukacji TWP we Wrocławiu. Od lat współpracuje z toruńskim UMK, gdzie od 1990 roku kieruje Pracownią Studiów Kulturowych i Edukacyjnych w Instytucie Pedagogiki oraz prowadzi cykliczne seminaria.
- Czuję się zaszczycony tytułem przyznanym mi przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Od wielu lat współpracuję z bydgoskim środowiskiem naukowym. Jako członek Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej brałem udział w promocji kilku doktorów habilitowanych oraz profesorów Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Akademii Bydgoskiej i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego - powiedział „Expressowi”.
Uroczystość nadania doktoratu honorowego będzie połączona ze świętem uniwersytetu. Laudację wygłosi prof. Edmund Trempała. Spotkanie rozpocznie się o godz. 12.00 w auli nr 15 przy ul. Jagiellońskiej 11.