Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zastępca prezydenta Maria Wasiak: Bydgoszcz ma potencjał wykraczający poza regionalność

Hanna Walenczykowska
Zastępca prezydenta  Maria Wasiak uważa, że Bydgoszcz i jej mieszkańcy mają ogromny potencjał i że w 2017 poradzi sobie z wieloma problemami.
Zastępca prezydenta Maria Wasiak uważa, że Bydgoszcz i jej mieszkańcy mają ogromny potencjał i że w 2017 poradzi sobie z wieloma problemami. Filip Kowalkowski
Rozmawiamy z wiceprezydent Bydgoszczy Marią Wasiak o wielkich inwestycjach, elitach i o tym, jak nas widzą inni.

Kiedy przyjechała pani do Bydgoszczy, obiecywano, że będzie spektakularnie. Fajerwerków jednak nie widać. Niektórzy twierdzą, że nie osiąga pani wielkich sukcesów w pracy dla Bydgoszczy.
Nie takie jest moje zadanie. Moja rola jest inna, koordynująca. Zajmuję się wszystkim po trochu, głownie relacjami, a nie konkretnymi tematami. Moja praca polega na nieustających kontaktach ze wszystkimi jednostkami, także niepodlegającymi. Podlegają mi dwa wydziały, razem podsumowujemy to, co powstaje gdzie indziej. Jeśli zamierzamy jakiś program zrealizować, to musimy wykonać dwie rzeczy. Po pierwsze określić ścieżkę finansowania projektu, po drugie przygotować go merytorycznie. To pierwsze jest stosunkowo łatwe, ale to drugie jest dużym wyzwaniem.

Najważniejsze w takim procesie jest...
Clou programu - zmieścić się w określonym terminie.

Przeczytaj też: Radni przyjęli budżet Bydgoszczy na 2017 rok

Trudny był początek pracy w Bydgoszczy?
Nie. Jednak trochę czasu musiałam poświęcić na poznanie środowiska. To rozeznanie już mam i kilka przez projektów udało się nam przebrnąć…

Jakich?
Na przykład ten wielki projekt, o którym się tyle ostatnio mówiło, czyli projekt „deszczówkowy”. On jest bardzo interdyscyplinarny, wymaga nie tylko dobrego przygotowania ze strony Miejskich Wodociągów i Kanalizacji, ale także miasta. Wystąpiliśmy o przyznanie 130 milionów złotych, żeby te pieniądze otrzymać, musimy określić efekty, które otrzymamy po zakończeniu programu. Nie chodzi tylko o to, by wyremontować rury kanalizacji deszczowej, ale o zmianę metody zarządzania deszczówką. Miasto będzie ją musiało w większym stopniu wykorzystywać, a nie odprowadzać prosto do rzeki. Sam MWiK w swoich kompetencjach tego nie ogarnie, potrzebuje wsparcia miasta, które musi zagwarantować, że będzie szanować wodę. Poza tym ten projekt bardzo głęboko wchodzi w inne.

W które?
Chociażby w rewitalizację parku Witosa. Chcemy tam umieścić część urządzeń retencyjnych z programu „wodociągów”. Ich lokalizację musimy pogodzić z odrębnym projektem, czyli rewitalizacją parku. To jest właśnie moim zadaniem.

[b]Czytaj dalej na kolejnej stronie

W 2017 roku Bydgoszcz przeznaczy na inwestycje 450 mln zł. Czy coś miasto odzyska z tej kwoty dzięki dofinansowaniu z zewnątrz?[/b]
Nie. One są wkładem własnym. Do tego, w zależności od rodzaju inwestycji, możemy pozyskać od 85 do 50 procent wartości całej inwestycji.

Wystarczy nam pieniędzy na wszystkie zaplanowane projekty?

Przy wszystkich problemach, z którymi zmagają się również inni, damy sobie radę. Tak sądzę, chociaż ciągle nie wiemy, z czym się spotkamy, jeśli chodzi o regulacje krajowe…

Jak się pani mieszka w Bydgoszczy?
Dobrze. Mówię to szczerze! Mnóstwo moich znajomych, którzy wcześniej nie mieli nic wspólnego z Bydgoszczą, a tu przyjeżdżają, odnosi bardzo pozytywne wrażenia.

A jak pani odbiera bydgoszczan?

Też bardzo pozytywnie. Bydgoszcz jest interesująca pod względem widokowym - to ważne, bo tworzy się odpowiedni klimat. Bydgoszcz ma potencjał wykraczający poza regionalność. Jest sporo ludzi, zwłaszcza ze środowiska kultury, którzy chcą i mówią o rzeczach uniwersalnych, a nie tylko o lokalnych. Dowodem historia z naszym teatrem (tak na marginesie - zamierzamy go wesprzeć inwestycyjnie), który ma ambicje, żeby być teatrem awangardowym. To dobre postawienie sprawy. Najgorzej byłoby uznać, że stać nas tylko na teatr, który wystawia lektury szkolne.

W Bydgoszczy jest sporo ludzi, którzy chcą i mówią o rzeczach uniwersalnych, a nie tylko o lokalnych - Maria Wasiak


Taki pogląd „ze słyszenia” czy dlatego że pani bywa w teatrze?

To drugie. Chodzę do różnych miejsc związanych z kulturą i widzę, że ludzie myślą szerzej i… może właśnie to jest tajemnicą tego, jak bydgoszczan postrzegają inni. Można powiedzieć, że kultura to „elitarność”, ale rodzaj elity decyduje o tym, jakie jest miasto.

A kogo słuchamy teraz w trakcie naszej rozmowy?

Słuchamy Haendla.

Marzenia do spełnienie w 2017 roku to...
Zawodowo - zrealizować wszystkie rozpoczęte i zaplanowane projekty. Osobiście - żeby następny rok w filharmonii i operze był tak samo interesujący jak ten, który właśnie się kończy.


Teczka osobowa - Maria Wasiak

  • zastępca prezydenta Bydgoszczy, minister infrastruktury i rozwoju w rządzie Ewy Kopacz (2014-2015), z zawodu jest prawnikiem. Wcześniej (2011-2012) była prezesem zarządu Polskich Kolei Państwowych.
  • ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest też absolwentką Wielkopolskiej Szkoły Biznesu przy Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W Urzędzie Miasta podlegają pani wiceprezydent: Wydział Funduszy Europejskich; Wydział Zintegrowanego Rozwoju; Zespół ds. Zarządzania Energią oraz Miejska Pracownia Urbanistyczna.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera