Konkretnie: policjanci otrzymują wynagrodzenia zasadniczego (uzależnione od stopnia zaszeregowania, dodatki stażowy, służbowy/funkcyjny oraz za stopień.
Dodatki do policyjnej pensji
Ponadto ci mundurowi mogą liczyć m.in. na: mundurówkę, trzynastkę, nagrody, świadczenia socjalne, motywacyjne, związane ze zwolnieniem ze służby czy pieniężne w zamian za wyżywienie.
W 2020 roku policjanci otrzymali podwyżki w wysokości 500 zł. Przy okazji podwyżek dla policjantów rządzący nie zgodzili się na przywrócenie poprzednich zasad emerytalnych. Jedyna zmiana jaka nastąpiła w tym zakresie to, że funkcjonariusze mogą przechodzić na emeryturę po 25 latach służby, ale już bez wymogu ukończenia 55 roku życia. Służby mają także nadgodziny płatne w wysokości 100 proc. wynagrodzenia.
Niebezpieczna praca w policji
- Proszę nie patrzeć na naszą pracę tylko przez pryzmat dodatków i wcześniejszej emerytury - opowiada Strefie Biznesu policjant z 10-letnim stażem. - To coraz bardziej niebezpieczna robota. Agresja ludzi, zwłaszcza po narkotykach, jest przerażająca. Wiele razy widziałem ukrywane w czterech ścianach dramaty, bite matki, dzieci. Człowiek dostaje po psychice. Odliczam dni do emerytury.
Ile zarabiają policjanci? Po odpowiedzi zapraszamy do poniższej galerii.
