Zarabiamy więcej, ale do tego, żeby mieć wysokie zarobki, jeszcze nam daleko

pio
Statystyczny mieszkaniec Kujawsko-Pomorskiego zarabia  4642,86 zł brutto, czyli prawie 3400 zł na rękę. Mało w porównaniu z przeciętnym pracującym Polakiem
Statystyczny mieszkaniec Kujawsko-Pomorskiego zarabia 4642,86 zł brutto, czyli prawie 3400 zł na rękę. Mało w porównaniu z przeciętnym pracującym Polakiem Piotr Krzyżanowski/zdjęcie ilustracyjne
Statystyczny pan Kowalski z Kujawsko-Pomorskiego, ten pracujący, zarabia miesięcznie prawie 3400 zł na rękę. Niby niemało, ale w porównaniu z zarobkami przeciętnego Polaka – to już niewiele.

- W styczniu 2020 roku w województwie kujawsko-pomorskim przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4642,86 zł i było wyższe o 10,3 proc. w stosunku do stycznia 2019 roku – informuje Michał Cabański z Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy.

To oznacza, że na rękę dostajemy niespełna 3400 zł.

W tych urzędach skarbowych na Kujawach i Pomorzu najszybciej...

Pensja w górę, wszystko w górę

Podwyżki pensji wiążą się z podwyżkami płacy minimalnej. W 2020 roku ta wynosi 2600 zł brutto, a zatem do kieszeni pracownika trafi prawie 2000 zł. Nadal prawie połowa firm daje swoim pracownikom właśnie minimalne wynagrodzenie. Kilka lat temu była to ponad połowa, ale zmiany na rynku wymuszają zmiany płac.

Drożeje jedzenie, mieszkania, paliwo, leki, to i pensje muszą iść w górę, żeby do końca miesiąca wystarczyło pracującemu. Istnieje też drugi powód: na rynku brakuje pracowników, a więc żeby firma przyciągnęła kandydatów, musi im zaproponować wyższe wypłaty. Podobnie: jeśli firma nie da większych pieniędzy obecnym pracownikom, to oni odejdą do konkurencji.

Wzrost, rok do roku, pensji mieszkańców regionu o ponad 10 proc. to spory wzrost. Do tego – wzrost konsekwentny, ponieważ płace w regionie rosną regularnie. Na początku 2005 roku zarabialiśmy niecałe 1500 złotych na rękę, w 2010 było to 2000 zł netto, natomiast w 2015 roku – już 2400 zł na rękę.

Województwo kujawsko-pomorskie pod względem wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw zajęło 12. miejsce w rankingu 16 województw.

Gdy jednak porównać nasze obecne wypłaty do wynagrodzenia, otrzymywanego przez przeciętnego Polaka, to w zestawieniu już tak ładnie się nie prezentujemy. - Województwo kujawsko-pomorskie pod względem wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw zajęło 12. miejsce w rankingu 16 województw, było ono o 12,1 proc. niższe niż średnio w kraju – kontynuuje Cabański.

Przeciętny Polak zarabia 5282,80 zł brutto, czyli ponad 3800 zł netto.

Słychać zapowiedzi spowolnienia

Prawie połowa przedsiębiorstw zapowiada kolejne podwyżki płac w bieżącym roku. Wiadomo jednak, że pensje nie będą wciąż rosły w tak szybkim tempie. - W tym roku płaca minimalna wzrosła o 350 złotych, z 2250 zł, co oznacza wzrost o 15,6 proc. - zaznacza Monika Fedorczuk, ekspert rynku pracy Konfederacji Lewiatan. - To wzrost wyższy niż przeciętny wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, zatrudniających powyżej 9 osób i wyższy niż wzrost produktywności w gospodarce. Warto zwrócić uwagę na moment, w którym znajduje się polska gospodarka. Zapowiedzi spowolnienia płyną już z wielu ośrodków analitycznych, co zresztą znajduje swoje odbicie w badaniach. Widać wyraźnie gorsze nastroje wśród przedsiębiorców. 24 proc. badanych spodziewa się recesji. Mimo, że ocena kondycji firm, które reprezentują ankietowani, jest raczej dobra, wyniki badań wskazują, że rośnie liczba pracodawców rozważających możliwość dokonania zwolnień.

Optymiści jednak nie tracą wiary. - Mimo, iż tempo wzrostu produktu krajowego brutto w Polsce w 2020 roku ma spowolnić (dynamika PKB w Polsce powinna wynieść 3,3 proc.), to przewidywany wzrost płac będzie jednym z najwyższych w całej Unii Europejskiej – uważają eksperci portalu Wynagrodzenia.pl. - Szybciej mają rosnąć jedynie gospodarki Malty (4,2 proc.), Rumunii (3,6 proc.) oraz Irlandii (3,5 proc).

Nasz chleb powszedni

Czytelnik: - Wzrost PKB to jedno, a życie pokazuje drugie. Nie trzeba daleko szukać przykładów. W 2010 roku za chleb dawałem niecałe 2 złote. Dzisiaj ten sam pszenno-żytni bochenek kosztuje 3,40 zł. To się nazywa dobrobyt po polsku.

Flesz: Firmy w dużych tarapatach z powodu epidemii

Wideo

Materiał oryginalny: Zarabiamy więcej, ale do tego, żeby mieć wysokie zarobki, jeszcze nam daleko - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

r
ratujmy puszcze bydgoska

Zachęcam do podpisania petycji w sprawie przebiegu S10 przez Puszczę Bydgoską. To skandal że GDDKIA chce zniszczyć żródliska i stawy na Strudze Otorowskiej w Rudach gdzie woda wypływa spod wysokiej piaszczystej skarpy. To jest unikalne zjawisko erozji wstecznej bardzo rzadkie na nizinach i zwykle chronione np. jak w rezerwacie Żródła Rzeki Łyny na Mazurach. Puszcza Bydgoska jest bardzo uboga w wodę i cieki wodne. Tym bardziej trzeba chronić żródliska w Rudach, to powinien być rezerwat! Jak widać z mapki na stronie GDDKIA proponowany przez GDDKIA przebieg S10 przetnie także rejon wodospadu na Zielonej Strudze koło Jarek na południe od Cierpic. To jest unikalny, bardzo rzadki wodospad na nizinach gdzie Zielona Struga spada około 50 cm po cofającym sie powoli progu morenowym. Spadająca woda wytworzyła tam kocioł eworsyjny o głębokości 1,5 metra niczym w górach. Dlatego uważam ze przyszła S10 powinna iść wzdłuż trasy obecnej DK10. Tak uchroni się spójność dużego kompleksu leśnego jakim jest licząca niemalże 500 km2 Puszcza Bydgoska. Tu link do petycji- https://www.petycjeonline.com/petycja_kierowana_do_generalnej_dyrekcji_drog_krajowych_i_autostrad_przeciwko_wariantowi_poprowadzenia_drogi_ekspresowej_s10_przez_najcenniejsze_i_najatrakcyjniejsze_tereny_puszczy_bydgoskiej

l
lQ
29 lutego, 15:25, Sw:

Nie ma zakładów pracy to nie ma gdzie zarabiać. Markety nie załatwia eszystkiego

29 lutego, ‎16‎:‎56, Gość:

Zakłady pracy są tylko co z tego jak płacą najniższą krajową .

2 marca, 11:31, Gość:

Załóż własną firmę i płać dwukrotną średnią krajową.

Pracownicy będą się cieszyć a i ty będziesz zadowolony, ze oni są zadowoleni.

Proste. Masz pomysł na wyższe płace, zrealizuj go.

3 marca, 08:11, LQ:

nie ma problemu kolego jak tylko rozszczelni się państwo i wymieni rząd w Polsce na odpowiedzialnych ludzi którzy będą dążyć do minimalizowania kosztów utrzymania państwa.. to uwierz żę te firmy zostaną zdmuchnięte.. a gospodarka się rozwinie.. a dzieciaki nie będą robić za najniższą.

ps.. nikt nie każe ci w Polsce zakładać firmy.. a jeśli nie chcesz brać odpowiedzialności za ludzi których zatrudniasz zawsze możesz wyjechać robić biznes poza granicą.. najwidoczniej świata nie widziałeś.. nie masz tak źle.. ludzie są pracowici.. więc płać ludziom należycie jak masz firme.. albo nie zakładaj firmy.. bo jak spojrzy się na tych którzy rzekomo są specjalistami od prowadzenia działalności to często szkodzą bardziej niż wprowadzają wartość dodatnią.. ludzie mają się dorabiać.. i jak najwięcej produkcji ma powstawać..w przeciwnym razie ty dasz radę bo traktujesz naród jako łup.. ale twoi pracownicy będą odpowiadać za twoją nie odpowiedzialność.. dlatego najlepiej żeby ludzie się dogadywali.. a nie dymali..

jeśli produkujesz coś wartościowego

jeśli jesteś pośrednikiem to dlaczego ludzie za pracę mają cierpieć.. ludzie mają chcieć w Polsce robić biznes i chcieć pracować w Polsce..

gospodarka to zbiór naczyń połączonych.. i nadmierna pazerność

gospodarka się zwija !

przez takie podejście miliony wyciekły z systemu..

albo zakładasz firmę i jesteś odpowiedzialny..

albo udajesz buraka i traktujesz młodych ludzi jako łup..

wykorzystujac słabą sytuację finansową ludzi w Polsce..bo tak każdy idiota potrafi..

ja widziałem jak w gospodarce to działało w dwie strony albo nadmierna demoralizacja która zniechęca ludzi do pracy.. albo [wulgaryzm]jący nie odpowiedzialni ludzie..

problem polega na niesprawiedliwych decyzjach rządu.

nie ma sytuacji gdzie jak płacisz człowiekowi tak by dał radę..zgodnie z płacami które reguluje rynek to on się od ciebie zwalnia..

słaba sytuacja i koszta to nie wina ludzi których zatrudniasz a rządu i najbardziej zamożnych ludzi w Polsce którym zależy na tym by czerpać zysk bez działania.

każdy chce mieć jak najlepiej wiadomo..ale jeśli będziemy się wszyscy wspólnie wyniszczać..i okłamywać.. nikt nie będzie chciał tu mieszkać.

to działa w dwie strony w Kuj-Pom akurat ceny rosną a ludzie pracują dobrze.. więc coś słabo się starasz.:)

a przecież powinny spadać..i życzę bogactwa każdemu w Polsce ale z głową nie po trupach do celu.. z niewolnika nie zrobisz pracownika.

L
LQ
29 lutego, 15:25, Sw:

Nie ma zakładów pracy to nie ma gdzie zarabiać. Markety nie załatwia eszystkiego

29 lutego, ‎16‎:‎56, Gość:

Zakłady pracy są tylko co z tego jak płacą najniższą krajową .

2 marca, 11:31, Gość:

Załóż własną firmę i płać dwukrotną średnią krajową.

Pracownicy będą się cieszyć a i ty będziesz zadowolony, ze oni są zadowoleni.

Proste. Masz pomysł na wyższe płace, zrealizuj go.

nie ma problemu kolego jak tylko rozszczelni się państwo i wymieni rząd w Polsce na odpowiedzialnych ludzi którzy będą dążyć do minimalizowania kosztów utrzymania państwa.. to uwierz żę te firmy zostaną zdmuchnięte.. a gospodarka się rozwinie.. a dzieciaki nie będą robić za najniższą.

ps.. nikt nie każe ci w Polsce zakładać firmy.. a jeśli nie chcesz brać odpowiedzialności za ludzi których zatrudniasz zawsze możesz wyjechać robić biznes poza granicą.. najwidoczniej świata nie widziałeś.. nie masz tak źle.. ludzie są pracowici.. więc płać ludziom należycie jak masz firme.. albo nie zakładaj firmy.. bo jak spojrzy się na tych którzy rzekomo są specjalistami od prowadzenia działalności to często szkodzą bardziej niż wprowadzają wartość dodatnią.. ludzie mają się dorabiać.. i jak najwięcej produkcji ma powstawać..w przeciwnym razie ty dasz radę bo traktujesz naród jako łup.. ale twoi pracownicy będą odpowiadać za twoją nie odpowiedzialność.. dlatego najlepiej żeby ludzie się dogadywali.. a nie dymali..

L
LQ

mam gdzieś kto ile zarabia im więcej ludzi zarabiają tym lepiej !

ale problem polega na dezinformowaniu ludzi.. przez właśnie takie gazetki.. jak piszecie jak jest na prawdę.. a prawda jest taka że się zwijamy gospodarczo. xD

tak samo jak czytałem w którymś z artykułu że wzrost podaży prowadzi do spadku cen wzrost podaży prowadzi do wzrostu cen.. niestety.. ale to dowód na nadmierną ingerencje w Kujawsko Pomorskim państwa.. i ludzi pracujących w systemie.. którzy mieszają się do gospodarki.. xD

a jak nadchodzi Epidemia i półki zaczynają być we Włoszech puste to znaczy że ceny spadną ?XD

Stan sytuacji pod rządami obecnej władzy i demoralizacji poprzednich długoletnich władz.. nad czym wszyscy wspólnie powinniśmy się zastanowić czy nie koniecznie jest potrzebna zmiana prawdziwie dobra zmiana.

https://www.youtube.com/watch?v=6RLXfavkqR4

G
Gość
29 lutego, 15:25, Sw:

Nie ma zakładów pracy to nie ma gdzie zarabiać. Markety nie załatwia eszystkiego

29 lutego, ‎16‎:‎56, Gość:

Zakłady pracy są tylko co z tego jak płacą najniższą krajową .

Załóż własną firmę i płać dwukrotną średnią krajową.

Pracownicy będą się cieszyć a i ty będziesz zadowolony, ze oni są zadowoleni.

Proste. Masz pomysł na wyższe płace, zrealizuj go.

G
Gość
29 lutego, 09:58, B.:

Dlaczego jesteśmy więc tacy biedni i tak mało zarabiamy skoro jest tak dobrze ??? Może któryś z rządzących polityków wypowiedziałby się na ten temat i nareszcie udzielił poważnej odpowiedzi na to palące pytanie. Bo w chwili obecnej np. pan prezydent jeździ po kraju i nie może wyjść z samozachwytu.

1 marca, 22:04, Gość:

Ja głosuję na Biedronia to najwybitniejszy żyjący polak i prawdziwy mężczyzna a duda to pisowskie szambo ktore cuchnie jak pedofilski katolicki kler

[wulgaryzm] na pis i kler oh ale mi ulzylo

G
Gość
29 lutego, 09:58, B.:

Dlaczego jesteśmy więc tacy biedni i tak mało zarabiamy skoro jest tak dobrze ??? Może któryś z rządzących polityków wypowiedziałby się na ten temat i nareszcie udzielił poważnej odpowiedzi na to palące pytanie. Bo w chwili obecnej np. pan prezydent jeździ po kraju i nie może wyjść z samozachwytu.

Ja głosuję na Biedronia to najwybitniejszy żyjący polak i prawdziwy mężczyzna a duda to pisowskie szambo ktore cuchnie jak pedofilski katolicki kler

G
Gość
29 lutego, 14:46, Pocztowiec:

Niech Pruski nadal zezwala na budowę marketów to na pewno awansujemy!!! Kolejny lidl na Szubińskiej!!!

1 marca, 22:03, Gość:

Precz z pisem i syfilisem

Kler to śmieci i pasożyty pisowskie chcą kasy i dostępu do odbytu nieletnich oto wielka tajemnica wiary amen dajcie [wulgaryzm] i kase a zbawienie będzie wasze haha

G
Gość
29 lutego, 14:46, Pocztowiec:

Niech Pruski nadal zezwala na budowę marketów to na pewno awansujemy!!! Kolejny lidl na Szubińskiej!!!

Precz z pisem i syfilisem

G
Gość
29 lutego, 17:17, Gość:

Na początek konwencji Małgorzaty Kidawy-Błońskiej zaplanowano wystąpienia m.in. lidera Platformy Obywatelskiej Borysa Budki czy ekologa Józefa Drzazgowskiego. Po tym, scenariusz wydarzenia kompletnie się rozsypał. Młodzi aktywiści zabrali głos, punktując „bierność polityków w obliczu katastrofy klimatycznej”. Po wszystkim odmówili podania ręki Małgorzacie Kidawie-Błońskiej.

29 lutego, 17:57, Gość:

I co to ma wspólnego z komentowanym artykułem?

1 marca, 22:02, Gość:

Precz z pisem i syfilisem bo kler to pisowskie swinie i pasożyty a duda to wróg Polski i Polaków to obleśny PISowski penis

Nie dopuścić do panoszenia się na tym forum pisowskich trolli zasypiemy ich gradem komentarzy postępowych i demokratycznych

G
Gość
29 lutego, 17:17, Gość:

Na początek konwencji Małgorzaty Kidawy-Błońskiej zaplanowano wystąpienia m.in. lidera Platformy Obywatelskiej Borysa Budki czy ekologa Józefa Drzazgowskiego. Po tym, scenariusz wydarzenia kompletnie się rozsypał. Młodzi aktywiści zabrali głos, punktując „bierność polityków w obliczu katastrofy klimatycznej”. Po wszystkim odmówili podania ręki Małgorzacie Kidawie-Błońskiej.

29 lutego, 17:57, Gość:

I co to ma wspólnego z komentowanym artykułem?

Precz z pisem i syfilisem bo kler to pisowskie swinie i pasożyty a duda to wróg Polski i Polaków to obleśny PISowski penis

G
Gość
29 lutego, 20:22, fdvfbv:

"Drożeje jedzenie, mieszkania, paliwo, leki, to i pensje muszą iść w górę, żeby do końca miesiąca wystarczyło pracującemu. " A może na odwrót? Rośnie płaca minimalna to i wszystko drożeje?

Precz z pisem i syfilisem bo kler to pisowskie swinie i pasożyty a duda to pisowskie szambo ktore cuchnie jak alfons burdelu pan Banaś i jego przydupniki z mafii jak jendraszewski i reszta tej czarnej zarazy pisowskiej i faszystowskiej popieram marszałka grodzkiego przeciw temu pisowskie szambo ktore cuchnie jak Kaczyński

G
Gość

skad wy [wulgaryzm] bierzeta takie zarobki. ja [wulgaryzm]em, 4600 na rynke albo na brudno

f
fdvfbv

"Drożeje jedzenie, mieszkania, paliwo, leki, to i pensje muszą iść w górę, żeby do końca miesiąca wystarczyło pracującemu. " A może na odwrót? Rośnie płaca minimalna to i wszystko drożeje?

G
Gość
29 lutego, 17:17, Gość:

Na początek konwencji Małgorzaty Kidawy-Błońskiej zaplanowano wystąpienia m.in. lidera Platformy Obywatelskiej Borysa Budki czy ekologa Józefa Drzazgowskiego. Po tym, scenariusz wydarzenia kompletnie się rozsypał. Młodzi aktywiści zabrali głos, punktując „bierność polityków w obliczu katastrofy klimatycznej”. Po wszystkim odmówili podania ręki Małgorzacie Kidawie-Błońskiej.

I co to ma wspólnego z komentowanym artykułem?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3