Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapowiada się bardzo gorące lato 2023! Oto długoterminowa prognoza pogody od IMGW

Michał Sierek
Michał Sierek
Długoterminowa prognoza pogody od IMGW na najbliższe miesiące wskazuje, że termometry będą pokazywać wyższe temperatury niż zwykle. Na potrzeby prognozy posłużono się średnią z lat 1991-2020. Co dokładnie mówią prognozy na lipiec, sierpień, wrzesień i październik 2023?
Długoterminowa prognoza pogody od IMGW na najbliższe miesiące wskazuje, że termometry będą pokazywać wyższe temperatury niż zwykle. Na potrzeby prognozy posłużono się średnią z lat 1991-2020. Co dokładnie mówią prognozy na lipiec, sierpień, wrzesień i październik 2023? Archiwum Polska Press/IMGW
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową prognozę pogody na lipiec, sierpień, wrzesień i październik 2023 roku. Wynika z niej, że musimy przygotować się na wyjątkowo gorące lato. Jesienią temperatury również mają być stosunkowo wysokie. Poniżej zamieszczamy szczegóły prognozy oraz mapy opublikowane przez IMGW.

"Temperatura powyżej normy"! Tak krótko można podsumować długoterminową prognozę pogody od IMGW na najbliższe miesiące. IMGW tworzy swoją prognozę na podstawie średniej temperatury z lat 1991-2020. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w tym przedziale padało wiele rekordów ciepła dla letnich miesięcy, musimy przygotować się na naprawdę upalne wakacje 2023. Oto, co mówią prognozy Instytutu.

Lipiec i sierpień 2023 - długoterminowa prognoza pogody

Lipiec 2023. - W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej - pisze na swojej stronie internetowej IMGW.

Na terenie całego kraju możemy spodziewać się w tym miesiącu wyższych temperatur niż zwykle.
Na terenie całego kraju możemy spodziewać się w tym miesiącu wyższych temperatur niż zwykle. Grafika: IMGW

Sierpień 2023. Podobną prognozę IMGW wydał dla sierpnia. Również w tym miesiącu średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej, na południu suma możliwa powyżej normy.

  • Warto wiedzieć: Norma temperatury w lipcu dla rejonu Torunia wynosi od 19.2 do 20.3 stopnia Celsjusza. W sierpniu: od 18.4 do 18.9 stopnia Celsjusza. Dane dotyczą średnich temperatur notowanych przez całą dobę.

Długoterminowa prognoza pogody. Jak interpretować dane?

W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy” - informuje IMGW

Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:

  • powyżej normy - można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • poniżej normy - można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • w normie - można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

Ważna uwaga: Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy.

Przeczytaj:Czternasta emerytura 2023 - nowe wyliczenia netto. Takie przelewy dostaną emeryci

Prognoza pogody na jesień 2023. Gorący wrzesień, ciepły październik

Również prognozy dotyczące jesieni wskazują, że temperatura może być wyższa niż zwykle. We wrześniu w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej - prognozuje IMGW. W październiku temperatura powinna kształtować się powyżej normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej, na północnym zachodzie możliwa jest suma powyżej normy wieloletniej.

Gorący wrzesień? Tak wynika z prognoz dla całego kraju
Gorący wrzesień? Tak wynika z prognoz dla całego kraju Grafika: IMGW

(źródło: IMGW)

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera