"Temperatura powyżej normy"! Tak krótko można podsumować długoterminową prognozę pogody od IMGW na najbliższe miesiące. IMGW tworzy swoją prognozę na podstawie średniej temperatury z lat 1991-2020. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w tym przedziale padało wiele rekordów ciepła dla letnich miesięcy, musimy przygotować się na naprawdę upalne wakacje 2023. Oto, co mówią prognozy Instytutu.
Lipiec i sierpień 2023 - długoterminowa prognoza pogody
Lipiec 2023. - W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej - pisze na swojej stronie internetowej IMGW.

Sierpień 2023. Podobną prognozę IMGW wydał dla sierpnia. Również w tym miesiącu średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej, na południu suma możliwa powyżej normy.
- Warto wiedzieć: Norma temperatury w lipcu dla rejonu Torunia wynosi od 19.2 do 20.3 stopnia Celsjusza. W sierpniu: od 18.4 do 18.9 stopnia Celsjusza. Dane dotyczą średnich temperatur notowanych przez całą dobę.
Długoterminowa prognoza pogody. Jak interpretować dane?
W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy” - informuje IMGW
Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:
- powyżej normy - można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
- poniżej normy - można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
- w normie - można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
Ważna uwaga: Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy.
Przeczytaj:Czternasta emerytura 2023 - nowe wyliczenia netto. Takie przelewy dostaną emeryci
Prognoza pogody na jesień 2023. Gorący wrzesień, ciepły październik
Również prognozy dotyczące jesieni wskazują, że temperatura może być wyższa niż zwykle. We wrześniu w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej - prognozuje IMGW. W październiku temperatura powinna kształtować się powyżej normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej, na północnym zachodzie możliwa jest suma powyżej normy wieloletniej.

(źródło: IMGW)
