9 lipca 1766 roku opracowany przez Franciszka Czakiego, kartografa królewskiego, kapitana artylerii i inżyniera projekt budowy Kanału Bydgoskiego został przedstawiony na posiedzeniu Komisji Skarbu Koronnego w Warszawie. W 1768 roku projekt został zaprezentowany na posiedzeniu Sejmu.
9 lipca 1783 roku oddany został do użytku jeden z istniejących do dziś spichrzów nad Brdą z krążynowym dachem, zwanym też spichrzem holenderskim. To pierwszy spichrz od strony mostu Sulimy-Kamińskiego.
Zobacz również:
9 lipca 1854 roku w domu na Wilczaku urodził się Franciszek Witecki, mistrz krawiecki, polski działacz społeczny i narodowy, założyciel i długoletni prezes Towarzystwa Śpiewu „Halka” w Bydgoszczy. Zmarł w 1922 roku.
9 lipca 1931 roku zakończył się trwający przez kilka tygodni turniej zapaśniczy w ogrodzie Patzera. W finale Rosjanin Garkowienko odniósł sensacyjne zwycięstwo nad faworytem, Polakiem z Poznania, Teodorem Sztekkerem i zgarnął główną nagrodę w wysokości 2500 złotych.
9 lipca 1932 roku nastąpiło zakończenie trwającego dwa miesiące kolejnego międzynarodowego turnieju zapaśniczego w ogrodzie Resursy Kupieckiej. Zwycięzcą ogłoszono poznaniaka Teodora Sztekkera, drugie miejsce zajął inny Polak, Ludwik Dose.
Zobacz również:
Dzielnice i osiedla Bydgoszczy - gdzie mieszka najwięcej osó...
9 lipca 1939 roku otwarta została i uroczyście poświęcona najnowocześniejsza strzelnica sportowa w międzywojennej Bydgoszczy. Znajdowała się ona w pobliżu dworca towarowego PKP Kapuścisko-Tranzyt (obecnie Bydgoszcz Wschód).
9 lipca 1940 roku mieszczącą się od września 1939 roku siedzibę Selbstschutzu w tak zwanym „pałacyku Blumwego” (ul. Gdańska 50) przejęła bydgoska jednostka NSDAP. Przez nowego użytkownika została strącona na chodnik i trafiła na śmietnik urna z prochami budowniczego tego gmachu i fabrykanta Carla Blumwego.
9 lipca 1958 roku na kortach Polonii przy ul. Zamoyskiego odbyła się impreza o charakterze quizowo-rozrywkowym pod nazwą „Morska zgaduj-zgadula”. Uczestnicy, którzy wykazali się największą wiedzą, mieli szanse wylosować główną nagrodę, którą był rejs statkiem „Batory” do Kanady.
9 lipca 1971 roku podczas sesji Miejskiej Rady Narodowej w Bydgoszczy „ze względu na stan zdrowia i konieczność przejścia na wcześniejszą emeryturę” ze stanowiska przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej odwołany został Kazimierz Maludziński, sprawujący tę funkcję od lat 50. Nowym przewodniczącym rady został działacz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Franciszek Lech. Utrzymał się na tym stanowisku niecałe dwa lata.
Zobacz również:
Dawna Bydgoszcz na starych widokówkach! [zdjęcia, ryciny, pocztówki]
Tak świętowano oddanie do użytku Starego Rynku w Bydgoszczy:
