- W niedzielę wybrałem się na przejażdżkę rowerem nad Stary Kanał Bydgoski - mówi pan Jarosław, nasz Czytelnik. - O ile na odcinku od ronda Grunwaldzkiego do ul. Wrocławskiej jazda tu należy do przyjemności, to dalej w kierunku ul. Bronikowskiego, między piąta a szóstą śluzą, wygląda to nie najlepiej. Leży tu nie tylko dużo śmieci, ale też nabrzeże jest zaniedbane i bardzo porośnięte.
- Wspomniany odcinek rzeczywiście nie prezentuje się ciekawie - potwierdza Jan Dopierała, przewodniczący Rady Osiedla Okole. - Od ul. Czarna Droga do Bronikowskiego nad kanałem znajduje się pełno uschniętych gałęzi, które zwisają z drzew. Interweniowaliśmy w ratuszu, aby je przyciąć, ale bez efektu.
Słabo prezentuje się też nabrzeże na niektórych odcinkach od strony osiedla Wilczak-Jary.
- Mam na myśli fragment od ul. Wrocławskiej do wiaduktu kolejowego - mówi Jarosław Cholewczyński, przewodniczący Rady Osiedla Wilczak-Jary. - Przemierzając trasę między czwartą a piątą śluzą (ul. Wrocławska - Czarna Droga - przyp. red.) można zobaczyć, jak dużej degradacji uległa linia brzegowa kanału. Prawdopodobnie to wina szczurów, które zrobiły tu sobie żerowiska. W kwietniu tego roku odcinek od ul. Czarna Droga do wiaduktu w kierunku ul. Bronikowskiego zyskał nowe oświetlenie, ale nie ma tu ścieżki asfaltowej. Podobnie jak na fragmencie od ul. Wrocławskiej do Czarnej Drogi wysypana została ona tłuczniem, a krawężniki dosłownie się zapadają.
Latamy nad Fordonem [WIDEO]
W Parku nad Starym Kanałem Bydgoskim wyodrębniony jest kompleks o charakterze parkowym, który nie ma charakteru leśnego, kompleks użytków zielonych, stanowiący rozległe trawniki oraz część nawiązująca do naturalnych, mieszanych lasów liściastych i łęgu wiązowo-jesionowego.
Czytaj też: Wypełnij ankietę, zadecyduj, jak ma wyglądać Stary Fordon!
- Część leśna od Czarnej Drogi do ul. Bronikowskiego wraz roślinnością wodno-szuwarową stanowi ważny walor przyrodniczy - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Najbardziej naturalna część parku ciągnąca się od ul. Czarna Droga do wiaduktu kolejowego jest bogata pod względem florystycznym oraz umożliwia bytowanie wielu rzadkich gatunków ptaków. Likwidacja podszytu poprzez koszenie w części zachodniej byłaby niekorzystnym działaniem, zmniejszającym zagęszczenie gatunków gniazdujących w krzewach. Na początku 2017 r. były przeprowadzone cięcia sanitarno-pielęgnacyjne ok. 100 drzew od ul. Wrocławskiej do ul. Czarna Droga po stronie osiedla Wilczak-Jary. Poza tym, zabiegi pielęgnacyjne w koronach drzew są wykonywane głównie interwencyjnie. Przypomnę, że park nad kanałem został poddany rewitalizacji w latach 2008-2011 kosztem 3,8 mln zł w ramach unijnego projektu Reuris. Niestety, dochodziło później do częstych dewastacji, dlatego wymienione zostały elementy balustrad i hartowane szkło zastąpiono siatką. Dalsze zagospodarowanie terenu jest w planach wieloletnich. Jeśli chodzi o poprawę stanu alejek, to zachęcamy mieszkańców do zgłoszenia projektu do programu BBO.

Sojusznicy policji