„Zamki na Kresach” to tytuł wystawy akwarel Zbigniewa Szczepanka. Artysta jest wybitną i barwną postacią życia artystycznego Trójmiasta.
<!** Image 2 align=right alt="Image 106019" sub="Nie na Kresach, ale w Golubiu-Dobrzyniu - zamek w ujęciu Zbigniewa Szczepanka / Fot. Archiwum artysty">Wszystkie jego prace, obok znakomitego warsztatu, cechuje specyficzny, niepowtarzalny urok i klimat.
- Wynika to zapewne z jego osobowości, która łączy w sobie duszę romantyka, rozmiłowanego w morskiej przygodzie, z duszą precyzyjnego astronawigatora. Akwarele Zbigniewa Szczepanka są swobodne, lekkie, ale jednocześnie precyzyjne.
- Malarz nie przekazuje odbiorcom wizji artystycznej, ale pokazuje konkretne budowle, często zachowane fragmentarycznie i wymagające rekonstrukcji. Tej jednak nie dokonuje poprzez swobodną interpretację, ale dokładne studia zachowanych archiwaliów bądź opisów literackich, a czasami przez analogię do innych zabytków. Jego obrazy są tak sugestywne, iż stojąc przed nimi, zaczynamy szukać we wnętrzach znanych postaci historycznych lub ulubionych bohaterów „Trylogii” Henryka Sienkiewicza - mówi kurator wystawy Andrzej Drączkowski.
Zbigniew Szczepanek urodził się w 1933 roku na Oksywiu. Zafascynowany morzem, studiował w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej. Po zakończeniu nauki pływał między innymi na ORP „Błyskawica” i ORP „Gryf”. Jednocześnie dalej studiował oraz pogłębiał swoją wiedzę z zakresu astronawigacji. Po obronie pracy doktorskiej został wykładowcą w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej i Wyższej Szkole Morskiej. Przez całe swoje życie przebywał w kręgu ludzi związanych z morzem - żeglarzy, podróżników, których często określamy mianem wilków morskich. Swoje fascynacje, przeżycia i wspomnienia opublikował w licznych opowiadaniach. Interesował się także malarstwem. Po przejściu na emeryturę niemal całkowicie poświęcił się akwareli.
<!** reklama>Doświadczenia z trudnej służby morskiej niewątpliwie miały wpływ na ukształtowanie się jego charakteru. Lubił podejmować trudne zadania - czasami, wydawałoby się, niemożliwe do zrealizowania. Do takich należy zaliczyć ambitny plan namalowania dawnych twierdz Rzeczypospolitej i wydania tych obrazów w formie albumów.
Gdzie, kiedy?
Ekspozycja „Zamki na Kresach w akwarelach” będzie czynna od 16 stycznia do 12 lutego w toruńskim Ratuszu Staromiejskim.