https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakupy na Świńskim Rynku

Mateusz Boinski
W Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle odbył się multimedialny pokaz „Nakło nad Notecią na starej i nowej fotografii”. Uczczono też obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.

W Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle odbył się multimedialny pokaz „Nakło nad Notecią na starej i nowej fotografii”. Uczczono też obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.

<!** Image 2 align=right alt="Image 116954" sub="Uczestnicy wsłuchali się w ciekawostki dotyczące historii budynków, pomników i ulic w Nakle
Fot. Mateusz Boinski">- Wszystko zaczęło się w czasach, gdy uczęszczałem do Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle. Do robienia zdjęć namówili mnie wówczas nauczyciele - historyk oraz fizyk. I tak już pozostało do dziś - powiedział Zbigniew Kubisz.

Przez ponad 40 lat autor wykonał bardzo dużo zdjęć, w zbiorze znajduje się także cenne fotografie, reprodukcje, które pochodzą z innych źródeł i zostały mu przekazane. Najstarsze fotografie, jakie znalazły się w jego zbiorze, pochodzą z około 1880 roku i przedstawiają centralne punkty miasta - głównie nakielski Rynek.

- Uważam, że najbardziej interesujące są zdjęcia, które pokazują konkretne fakty historyczne - przyjazd biskupa Wilhelma Kloskego w 1913 roku czy wkroczenie do Nakła wojsk generała Józefa Hallera w 1920 roku - twierdzi Radosław Parzyński z Nakła.

Aby urozmaicić pokaz, Zbigniew Kubisz zaproponował uczestnikom spotkania zabawę. Autor przedstawiał archiwalną fotografię i pytał, jakie miejsce zostało uwiecznione. Gdy publiczność nie znała odpowiedzi, Zbigniew Kubisz pokazywał slajd ze współczesnym zdjęciem wykonanym w tym samym miejscu.

<!** reklama>- Część budynków dziś już nie istnieje lub zostały przebudowane, dlatego nie było łatwo zgadnąć. Większych problemów natomiast nie miałam z pytaniami o ulice. Nie różnią się wiele od stanu obecnego. Nie wiedziałam tylko, że plac Marii Konopnickiej nazywał się kiedyś Świńskim Rynkiem - przyznaje jedna z uczestniczek pokazu multimedialnego.

Przed pokazem, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, Tomasz Pasieka - adiunkt muzealny, wręczył dyplomy osobom, które przekazywały Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle eksponaty. Wyróżnieni zostali Eugenia Czyż-Rydzyńska, Maria Sroka, Zofia Płotka, Edmund Lepak, Andrzej Radtke, Jednostka Poszukiwawczo-Ratownicza w Drążnie, Mirosław Repczyński, Stanisław Siudziński, Tadeusz Samselski, Zbigniew Kubisz oraz „Express Nakielski”.

Muzeum informuje też, że przyjmie kolejne eksponaty, na których często osiada kurz na naszych strychach lub w piwnicach.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski