Czego dotyczyły rozmowy prezydenta i marszałka Sejmu?
Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych poinformowała na platformie X, że zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią.
„To było dobre spotkanie w życzliwej atmosferze. Prezydent podkreślił pełną gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem w najważniejszych dla Polski sprawach” – dodała.
Prezydencka minister podkreśliła, iż „jednocześnie prezydent wyraził ubolewanie z powodu braku przedstawiciela największego klubu parlamentarnego w Prezydium Sejmu, co jest sytuacją niezgodną ze standardami demokratycznymi”.
„Prezydent przypomniał swoje słowa z orędzia wygłoszonego podczas pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji, w którym zaapelował o pełną reprezentację wszystkich klubów w Prezydium izby niższej parlamentu” – napisała.
Grażyna Ignaczak-Bandych przekazała, że „prezydent złożył na ręce marszałka projekt strategicznej ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa, która reformuje system dowodzenia polskiej armii”. „Prezydent wyraził oczekiwanie sprawnego procedowania strategicznie ważnej dla bezpieczeństwa państwa ustawy i zaprosił wszystkie kluby do prac nad jej finalnym kształtem” – napisała.
Podkreśliła, że „prezydent zapewnił, że wszystkie konstytucyjne terminy związane z powołaniem rządu są i będą dotrzymane”.
Na konferencji prasowej w Sejmie po spotkaniu Szymon Hołownia przekazał, że poruszył z prezydentem wiele tematów. – Pan prezydent zapewnił mnie, że będzie przestrzegał wszystkich konstytucyjnych terminów związanych z formowaniem się w Polsce nowego rządu i że wszystkie czynności, które w związku z tym konstytucja przewiduje dla prezydenta RP będzie wykonywał bez żadnej zwłoki. Że te procesy będą biegły szybko, sprawnie z poczuciem odpowiedzialności za państwo i takiej powagi, która należy się tej sytuacji, w której się znaleźliśmy - zmiany władzy, zmiany rządu – podkreślił.
Marszałek Sejmu przekazał, że poruszył też z prezydentem kwestie związane z sytuacją geopolityczną naszego kraju. – Pan prezydent mówił o projekcie ustawy, który niebawem ma wnieść do Sejmu, ustawy o działaniu organów państwa w sytuacji zagrożenia zewnętrznego – zaznaczył.
Marszałek dodał, że „jest to propozycja wprowadzająca w pewnym sensie można powiedzieć nowe (...) tam będą też elementy starych systemów zarządzania odpowiedzialnością w sytuacji zagrożenia, które nie daj Boże, ale mogłoby spotkać Rzeczpospolitą”.
W środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia powiedział, że na piątkowym spotkaniu chce „powtórzyć panu prezydentowi, że jest czytelnym znakiem, że w Sejmie jest większość zdolna wyłonić rząd i może warto te procedury przyspieszyć”.
W czwartkowym orędziu Szymon Hołownia również odniósł się do zaplanowanego na piątek na godz. 11:00 spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim.
– Jutro pojadę do prezydenta Andrzeja Dudy, by zapewnić go o potrzebie szybkiego stworzenia rządu, który zaraz zajmie się rozwiązywaniem realnych spraw Polaków: obniżeniem kosztów życia, zapewnieniem bezpieczeństwa – oświadczył.
Szymon Hołownia marszałkiem Sejmu X kadencji
Szymon Hołownia (przewodniczący Polski 2050) został w poniedziałek wybrany marszałkiem Sejmu X kadencji. Poparło go 265 posłów. Wybór marszałka był pierwszą decyzją posłów X kadencji. Wybór następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Głosowało 459 posłów, większość bezwzględna wynosiła 230 posłów.
lena
