Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” z cofniętym pozwoleniem wodnoprawnym

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Dariusz Bloch
- W związku z nieprawomocną decyzją Dyrektora RZGW w Gdańsku PGW „Wody Polskie” informujemy, że spółka złoży odwołanie do Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie" i prowadzić będzie nieprzerwaną produkcję, terminowo realizując kontrakty - uspokaja "Nitro-Chem".

- Postępowanie administracyjne dotyczące cofnięcia pozwolenia wodnoprawnego zostało wszczęte w 2016 roku na wniosek CHEMWIK sp. z o.o. w Bydgoszczy, prowadzącej oczyszczalnię „Kapuściska”, będącej spółką zależną Miejskich Wodociągów i Kanalizacji, które odmówiły przyłączenia Z. Ch. „Nitro-Chem” do swojej sieci - w oświadczeniu przypomina "Nitro-Chem".

- Zwracamy uwagę, że w przedmiotowej decyzji Dyrektor RZGW podzielił stanowisko i argumentację „Nitro-Chem” S.A. w sprawie nierównego traktowania spółki przez CHEMWIK sp. z o.o. i bezpodstawnego oskarżania spółki o rzekome odprowadzanie ścieków niezgodnych z przyjętymi przez organy rządowe normami środowiskowymi (jakościowymi). Jak czytamy w decyzji: „Gdyby w pozwoleniu wodnoprawnym przyjęto wskaźniki zanieczyszczeń w ściekach do kanalizacji (...) nie byłoby żadnych przekroczeń jakości odprowadzanych ścieków. Nie zrozumiałym jest zatem dlaczego właściciel kanalizacji narzuca takie zaostrzenia, gdyż może zgodnie z obowiązującym prawem w zależności od dopuszczalnego obciążenia oczyszczalni ładunkiem tych zanieczyszczeń ustalać dowolną ich wielkość”.

- RZGW odniósł się również do jakości ścieków odprowadzanych przez oczyszczalnię „Kapuściska” prowadzoną przez CHEMWIK, wskazując, że ścieki przyjmowane z „Nitro-Chemu” nie zagrażają środowisku: „Jak wynika z pisma WIOŚ, od 2016 r. nie nałożono na CHEMWIK kar administracyjnych za przekroczenie wartości wskaźników w ściekach odprowadzanych do środowiska”.

RZGW w uzasadnieniu decyzji wskazał także na niezasadność części zgłoszenia dokonanego przez CHEMWIK. „W toku niniejszego postępowania CHEMWIK zwracał uwagę, że w ściekach odprowadzanych do kanalizacji znajdują się związki dinitrotoluenu (DNT) i trinitrotoluenu (TNT) załączając analizę 28 związków, które nie są przedmiotem tego postępowania, gdyż nie są wymienione w pozwoleniu wodnoprawnym. W rozporządzeniu Ministra Środowiska te wskaźniki nie są wymienione jako substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego, których wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego i nie określa ich wartości dopuszczalnych ani w ściekach odprowadzanych do wód, ani w ściekach do kanalizacji”.

Administracyjny konflikt nie ma wpływu na bieżącą działalność firmy. Ścieki nadal będą przyjmowane i oczyszczane przez Chemwik, a "Nitro-Chem" będzie za nie płacił.

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie Miejskie Wodociągi i Kanalizację. Jak tylko otrzymamy odpowiedź, opublikujemy ją.

Rozpoczęła się rozbiórka wiaduktu na wylocie z Bydgoszczy:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera