Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” z cofniętym pozwoleniem wodnoprawnym

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Zaktualizowano 
Dariusz Bloch
- W związku z nieprawomocną decyzją Dyrektora RZGW w Gdańsku PGW „Wody Polskie” informujemy, że spółka złoży odwołanie do Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie" i prowadzić będzie nieprzerwaną produkcję, terminowo realizując kontrakty - uspokaja "Nitro-Chem".

- Postępowanie administracyjne dotyczące cofnięcia pozwolenia wodnoprawnego zostało wszczęte w 2016 roku na wniosek CHEMWIK sp. z o.o. w Bydgoszczy, prowadzącej oczyszczalnię „Kapuściska”, będącej spółką zależną Miejskich Wodociągów i Kanalizacji, które odmówiły przyłączenia Z. Ch. „Nitro-Chem” do swojej sieci - w oświadczeniu przypomina "Nitro-Chem".

- Zwracamy uwagę, że w przedmiotowej decyzji Dyrektor RZGW podzielił stanowisko i argumentację „Nitro-Chem” S.A. w sprawie nierównego traktowania spółki przez CHEMWIK sp. z o.o. i bezpodstawnego oskarżania spółki o rzekome odprowadzanie ścieków niezgodnych z przyjętymi przez organy rządowe normami środowiskowymi (jakościowymi). Jak czytamy w decyzji: „Gdyby w pozwoleniu wodnoprawnym przyjęto wskaźniki zanieczyszczeń w ściekach do kanalizacji (...) nie byłoby żadnych przekroczeń jakości odprowadzanych ścieków. Nie zrozumiałym jest zatem dlaczego właściciel kanalizacji narzuca takie zaostrzenia, gdyż może zgodnie z obowiązującym prawem w zależności od dopuszczalnego obciążenia oczyszczalni ładunkiem tych zanieczyszczeń ustalać dowolną ich wielkość”.

- RZGW odniósł się również do jakości ścieków odprowadzanych przez oczyszczalnię „Kapuściska” prowadzoną przez CHEMWIK, wskazując, że ścieki przyjmowane z „Nitro-Chemu” nie zagrażają środowisku: „Jak wynika z pisma WIOŚ, od 2016 r. nie nałożono na CHEMWIK kar administracyjnych za przekroczenie wartości wskaźników w ściekach odprowadzanych do środowiska”.

RZGW w uzasadnieniu decyzji wskazał także na niezasadność części zgłoszenia dokonanego przez CHEMWIK. „W toku niniejszego postępowania CHEMWIK zwracał uwagę, że w ściekach odprowadzanych do kanalizacji znajdują się związki dinitrotoluenu (DNT) i trinitrotoluenu (TNT) załączając analizę 28 związków, które nie są przedmiotem tego postępowania, gdyż nie są wymienione w pozwoleniu wodnoprawnym. W rozporządzeniu Ministra Środowiska te wskaźniki nie są wymienione jako substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego, których wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego i nie określa ich wartości dopuszczalnych ani w ściekach odprowadzanych do wód, ani w ściekach do kanalizacji”.

Administracyjny konflikt nie ma wpływu na bieżącą działalność firmy. Ścieki nadal będą przyjmowane i oczyszczane przez Chemwik, a "Nitro-Chem" będzie za nie płacił.

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie Miejskie Wodociągi i Kanalizację. Jak tylko otrzymamy odpowiedź, opublikujemy ją.

Rozpoczęła się rozbiórka wiaduktu na wylocie z Bydgoszczy:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 11

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

4don
2019-06-13T23:07:43 02:00, mateusz d.:

Gdyby było tak cudownie jak nitrochem "oświadcza" to bym im koledzy z państwowej instytucji (bo nitrochem też jest państwowy) pozwolenia nie cofnęli. A jednak to zrobili, to znaczy, że musieli mieć faktycznie takie przesłanki, na które oka nie da rady przymknąć.

Dla mnie jako mieszkańca najważniejsze jest, czy mogę czuć się bezpieczny o zdrowie moje i mojej rodziny, czy mnie nie trują. A w przypadku nitrochemu są niestety w tej kwestii wątpliwości.

2019-06-14T08:25:13 02:00, Gość:

a czytałeś to oświadczenie ze zrozumieniem? Przeczytałeś, co piszą Wody Polskie o jakości ścieków? Podpowiem - właśnie to, że nie masz się czego bać.

Jak się nie ma czego bać skoro autentycznie im cofnęli pozwolenie. Liczą się fakty, a nie oświadczenia. A faktem jest, że Wody Polskie zabrały Nitro-Chemowi pozwolenie, a jego nie zabiera się za "niewinność".

M
Mieszko
2019-06-14T18:03:23 02:00, Mieszkaniec:

Nitroche truje nas. Zróbmy cis z tym. To zdrowie basze i naszych rodzin.!

wróć do tekstu, przeczytaj raz jeszcze ze zrozumieniem...

G
Gość

To faktycznie zastanawia ze spółka państwowa cofnęła spółce państwowej jaką jest Nitrochem pozwolenie. To niestety dla nas mieszkańców nie brzmi dobrze...

M
Mieszkaniec

Nitroche truje nas. Zróbmy cis z tym. To zdrowie basze i naszych rodzin.!

y
ytong
2019-06-13T23:07:43 02:00, mateusz d.:

Gdyby było tak cudownie jak nitrochem "oświadcza" to bym im koledzy z państwowej instytucji (bo nitrochem też jest państwowy) pozwolenia nie cofnęli. A jednak to zrobili, to znaczy, że musieli mieć faktycznie takie przesłanki, na które oka nie da rady przymknąć.

Dla mnie jako mieszkańca najważniejsze jest, czy mogę czuć się bezpieczny o zdrowie moje i mojej rodziny, czy mnie nie trują. A w przypadku nitrochemu są niestety w tej kwestii wątpliwości.

2019-06-14T00:34:01 02:00, Bb:

Święta racja. Tylko pewnie jak zwykle sprawa zostanie zamieciona pod dywan A ewentualne kary dostanie oczyszczalnia bo nie umie oczyścić ścieków których się nie da oczyścić. To jest zbrojeniowka tam liczy się kasa A nie srodowisko

taaaak, a świstak... inne fabryki na swiecie pozamykane, to i polską trzeba zamknąć. a materialy wybuchowe do kopalni najlepiej brac z Chin albo Rosji bo tam najlepiej dbają o środowisko ;)

e
ew

Nareszcie ktoś z urzędów widzi o co naprawdę chodzi - o kasę. Dlaczego bydgoski przemysł dający pracę setkom ludzi i przynoszący zyski jest inaczej traktowany przez miejską społkę? ścieki w normie, ale dym trzeba kręcić...

G
Gość
2019-06-13T23:07:43 02:00, mateusz d.:

Gdyby było tak cudownie jak nitrochem "oświadcza" to bym im koledzy z państwowej instytucji (bo nitrochem też jest państwowy) pozwolenia nie cofnęli. A jednak to zrobili, to znaczy, że musieli mieć faktycznie takie przesłanki, na które oka nie da rady przymknąć.

Dla mnie jako mieszkańca najważniejsze jest, czy mogę czuć się bezpieczny o zdrowie moje i mojej rodziny, czy mnie nie trują. A w przypadku nitrochemu są niestety w tej kwestii wątpliwości.

a czytałeś to oświadczenie ze zrozumieniem? Przeczytałeś, co piszą Wody Polskie o jakości ścieków? Podpowiem - właśnie to, że nie masz się czego bać.

G
Gość
2019-06-13T23:07:43 02:00, mateusz d.:

Gdyby było tak cudownie jak nitrochem "oświadcza" to bym im koledzy z państwowej instytucji (bo nitrochem też jest państwowy) pozwolenia nie cofnęli. A jednak to zrobili, to znaczy, że musieli mieć faktycznie takie przesłanki, na które oka nie da rady przymknąć.

Dla mnie jako mieszkańca najważniejsze jest, czy mogę czuć się bezpieczny o zdrowie moje i mojej rodziny, czy mnie nie trują. A w przypadku nitrochemu są niestety w tej kwestii wątpliwości.

kolego czytaj tekst ze zrozumieniem. Parametry ścieków z Nitrochemu mieszczą się z rządowych standardach. To lokalna spółka pt. Chemwik gra nie czysto.

b
box

Czy ktoś z komentujących czyta ze zrozumieniem? Urząd pisze, że normy dla nitrochemu niezrozumiałe to znaczy wieksze niz dla pozostałych uzytkowników kanalizy. A ścieki fabryczne niczego w tej oczyszczalni miejskiej nie psują.

B
Bb
2019-06-13T23:07:43 02:00, mateusz d.:

Gdyby było tak cudownie jak nitrochem "oświadcza" to bym im koledzy z państwowej instytucji (bo nitrochem też jest państwowy) pozwolenia nie cofnęli. A jednak to zrobili, to znaczy, że musieli mieć faktycznie takie przesłanki, na które oka nie da rady przymknąć.

Dla mnie jako mieszkańca najważniejsze jest, czy mogę czuć się bezpieczny o zdrowie moje i mojej rodziny, czy mnie nie trują. A w przypadku nitrochemu są niestety w tej kwestii wątpliwości.

Święta racja. Tylko pewnie jak zwykle sprawa zostanie zamieciona pod dywan A ewentualne kary dostanie oczyszczalnia bo nie umie oczyścić ścieków których się nie da oczyścić. To jest zbrojeniowka tam liczy się kasa A nie srodowisko

m
mateusz d.

Gdyby było tak cudownie jak nitrochem "oświadcza" to bym im koledzy z państwowej instytucji (bo nitrochem też jest państwowy) pozwolenia nie cofnęli. A jednak to zrobili, to znaczy, że musieli mieć faktycznie takie przesłanki, na które oka nie da rady przymknąć.

Dla mnie jako mieszkańca najważniejsze jest, czy mogę czuć się bezpieczny o zdrowie moje i mojej rodziny, czy mnie nie trują. A w przypadku nitrochemu są niestety w tej kwestii wątpliwości.

Dodaj ogłoszenie