- Przedsiębiorca, który ma problem z terminowym opłacaniem składek może liczyć na pomoc doradcy ds. ulg i umorzeń, który jest dostępny w każdej placówce ZUS. Przedsiębiorca może rozłożyć swój dług na raty, odroczyć termin płatności lub starać się o umorzenie zaległości - przypomina Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS. - Doradca pomoże przy wyborze spłaty zadłużenia biorąc pod uwagę indywidualną sytuację klienta i jego możliwości finansowe. Poprowadzi przedsiębiorcę krok po kroku przez wszystkie formalności, pomoże przygotować i wypełnić dokumenty niezbędne do rozpatrzenia wniosku o ulgę. Dzięki udzielonej uldze przedsiębiorca będzie mógł spłacić zaległe składki w dłuższym terminie, a prowadzone wobec niego postępowanie egzekucyjne ZUS zawiesi.
Najwięcej takich układów zawarto w Bydgoszczy (w oddziale i inspektoracie ZUS było to 497 układów na kwotę ponad 21 milionów złotych), w Toruniu (229 układów na kwotę niemal 12 milionów złotych) i Inowrocławiu (161 układów na kwotę 6 mln 900 tysięcy złotych).
ZUS przypomina, że w pierwszej kolejności księgowane na najstarsze zaległości. Jeśli przedsiębiorca ma długi, a wpłata jest zbyt niska, może się okazać, że nie opłaci bieżących składek, tylko zaległe. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, może to oznaczać utratę prawa do korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia chorobowego np. z zasiłku chorobowego, macierzyńskiego.
300 Plus - wszystko, co musisz wiedzieć o programie.
