Spis treści
Najbliższe dni zapowiadają się dość ciepło. Od wtorku, 21 marca (który jest pierwszym dniem kalendarzowej wiosny), do soboty temperatura w najcieplejszych rejonach kraju będzie dość wysoka. W niektóre dni termometry pokażą powyżej 15 stopni C. W zdecydowanej części Polski temperatura od wtorku do soboty będzie przekraczać 10 stopni Celsjusza. Prognozowane są opady deszczu. Tak rozpocznie się kalendarzowa wiosna. Co czeka nas w kolejnych tygodniach/miesiącach?
Prognoza, którą przytaczamy poniżej to autorska długoterminowa prognoza pogody Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Opracowując końcową prognozę miesięczną, IMGW-PIB wykorzystuje własne autorskie modele IMGW-Reg i IMGW-Bayes oraz wyniki modeli NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) i ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts). Jak zawsze należy zastrzec, że mimo coraz lepszych narzędzi długoterminowa prognoza pogody jest obarczona ryzykiem błędu. Poniżej prognoza na kwiecień, maj i czerwiec 2023.
Długoterminowa prognoza pogody na wiosnę 2023

Kwiecień 2023. W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej.
O jakich średnich wartościach mówimy? Na przykład średnia wieloletnia temperatury dla Torunia w kwietniu (mówimy o temperaturach notowanych przez całą dobę) wynosi od 8,1 do 9,1 stopnia C.

Maj 2023. Średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna mieścić w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Czerwiec 2023. W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na terenie całego kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.
Prognoza pogody na wiosnę 2023. Jak czytać prognozę długoterminową?
Ważne: w przypadku prognozy długoterminowej mówimy o trendzie jakiego należy się spodziewać w danym miesiącu. Prognozowanie w tak dużej odległości, czy np. majówka będzie deszczowa/ciepła/słoneczna jest niemożliwe.
Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Więcej na ten temat możecie przeczytać na stronie IMGW.
Meteorologiczna wiosna, a kalendarzowa wiosna
Meteorologiczne pory roku
Wiosna: 1 marca do 31 maja
Lato: 1 czerwca do 31 sierpnia
Jesień: 1 września do 30 listopada
Zima: 1 grudnia do 28 lutego
W te dni rozpoczynają się kalendarzowe pory roku
Wiosna - 21 marca
Lato - 22 czerwca
Jesień - 23 września
Zima - 22 grudnia
Jeśli chcemy być bardzo precyzyjni, to astronomiczna wiosna 2023 rozpoczyna się w poniedziałek, 20 marca, o godzinie 22:25
▶ Waloryzacja emerytur 2023 - marcowa tabela. Na konta wpływają rekordowe podwyżki - wyliczenia
▶ Ender z serialu "Zakazany owoc" prywatnie. Aktorka Sevval Sam i jej czarujące kreacje
