Zniknęły punkty na Gdańskiej. Od 1 kwietnia - po zmianie przepisów - na drzwiach jednego z nich wywieszono kartkę o zamknięciu lokalu do odwołania. Teraz lokal jest do wynajęcia. Nie ma już bud na Wyżynach, wiecznie otwarte drzwi do przybytków hazardu zamknęły się także na Bartodziejach.
Maszyny były włączone
Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy oraz kryminalni z komisariatów podległych bydgoskiej komendzie wspólnie z funkcjonariuszami Urzędu Celno-Skarbowego kontrolują nielegalne punkty urządzania gier na automatach hazardowych. Kontrole prowadzone są pod kątem ich legalności. Od kwietnia funkcjonariusze wspólnie skontrolowali 84 lokale. W 15 przypadkach zabezpieczyli 48 nielegalnych automatów do gier.
- Ostatnie cztery automaty do gier bydgoscy funkcjonariusze zabezpieczyli przy ulicy Toruńskiej w Bydgoszczy - informuje podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy. - Maszyny były włączone. Na miejscu został przesłuchany właściciel posesji. Dalej sprawą zajęli się funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego, którzy będą prowadzić stosowne postępowanie. W takim przypadku za naruszenie przepisów karnoskarbowych może grozić kara grzywny, a nawet kara pozbawienia wolności do trzech lat.
Zakaz poza kasynami
Od początku kwietnia tego roku obowiązują nowe przepisy o grach hazardowych. Rozszerzeniu uległ katalog osób, które mogą zostać ukarane grzywną za organizowanie gier przy użyciu automatów.
Wzrosła też wysokość kary pieniężnej z 12 tysięcy złotych za urządzenie do 100 tysięcy złotych - zarówno dla urządzającego gry, jak i posiadającego urządzenie. Podmioty prywatne nie mogą urządzać gier na automatach poza kasynami gier. Oznacza to zakaz posiadania automatów do gier - poza np. serwisantami sprzętu.
Świetny biznes
Dotąd posiadanie i używanie „jednorękich bandytów” było złotą żyłą dla właścicieli maszyn.
Sprowadzony z Czech czy Niemiec używany automat kosztował 2-3 tysiące złotych. Ustawiony w lokalu w dobrym miejscu potrafił się zwrócić nawet w ciągu tygodnia!
- W 2016 roku funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej Służby Celnej zabezpieczyli 1572 automaty, w tym we właściwości miejscowej naczelnika Urzędu Celnego w Bydgoszczy 703 sztuki; w II półroczu 2016 r - 463 sztuki - informuje Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. - Łącznie organy celne w naszym województwie w 2016 r. skierowały do sądów w sprawach o przestępstwa skarbowe 349 aktów oskarżenia; w tym 85 aktów z właściwości naczelnika Urzędu Celnego w Bydgoszczy.
Zgodnie z nowymi przepisami urządzanie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier w karty i gier na automatach oraz prowadzenie działalności w tym zakresie jest dozwolone
tylko na podstawie właściwej koncesji, zezwolenia lub dokonanego zgłoszenia.
Czekamy na koniec
Gry na automatach poza kasynem są objęte monopolem państwa, a działalność ta będzie wykonywana tylko w salonach gier na automatach. Ma nad tym czuwać jednoosobowa spółka Skarbu Państwa. Kiedy powstanie - konkretnie jeszcze nie wiadomo.
- Całkowitego wejścia w życie zmian na rynku gier hazardowych możemy się spodziewać w momencie, gdy podmiot realizujący w tym zakresie działalność objętą monopolem państwa rozpocznie działalność - mówi rzecznik Izby Administracji Skarbowej. Lokalizacja automatów i ich liczba będzie zależała m.in. od liczby mieszkańców gminy.