- Cały proces odbudowy trwał kilka miesięcy, pojazd otrzymał „standardowe” malowanie z epoki. Pierwotnie był w barwach wojskowych, ponieważ „bazą” jest egzemplarz o numerze rejestracyjnym UAX9438, pochodzący z zasobów Agencji Mienia Wojskowego. Podczas odbudowy największym wyzwaniem było pokonanie wszechobecnej korozji, ale także dbałość o szczegóły, jak choćby wyposażenie kokpitu - relacjonuje Maciej Federowicz z Pro Natury.
Ratunek przed zezłomowaniem
Pomysł na takie niecodzienne doposażenie floty powstał w związku z realizowaną przez ProNaturę kampanią edukacyjną. To sposób na to, by rozpocząć opowieść o dziedzictwie historycznym, pokazać jak przez lata zmieniła się branża, ale i na uchronienie zabytkowego pojazdu przed... złomowaniem. - Nie bez znaczenia jest fakt, że ProNatura jest partnerem miejskiego Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła w Bydgoszczy TeH2O. Mimo że auto jest w 100 procentach sprawne, uspokajamy – nie będziemy go używać do działalności związanej z odbiorem odpadów - zastrzega Maciej Federowicz.
Co to za pojazd?
- Śmieciarka bębnowa na bazie Jelcza 315 wyprodukowana została w 1977 r.
- Zastosowano w niej nowy 6-cylindrowy, pionowy silnik wysokoprężny model SW 680.
- Do tego silnika dostosowano 5-biegową skrzynię przekładniową.
- Silnik 6-cylindrowy ZS, SW 680/ 1 ustawiony jest nad osią przednią.
- Przy średnicy cylindra 127 mm i skoku tłoka 146 mm ma objętość skokową 11 100 cm³.
- Silnik ten przy stopniu sprężania 15,8 osiąga moc 147 kW (200 KM) przy 2200 obr/min, a maksymalny moment obrotowy wynosi 743 Nm przy 1200 obr/min.
Cały proces odbudowy trwał kilka miesięcy, pojazd otrzymał „standardowe” malowanie z epoki. Pierwotnie był w barwach wojskowych, ponieważ „bazą” jest egzemplarz o numerze rejestracyjnym UAX9438, pochodzący z zasobów Agencji Mienia Wojskowego.
Śmieciarka będzie na co dzień wyeksponowana w siedzibie spółki Pro Natura. Powstaje właśnie dedykowana wystawa, pokazująca etapy prac przywracania Jelcza do świetności. Spółka zamierza poszerzyć „historyczną” ofertę: - Wkrótce na naszej stronie internetowej powstanie specjalna zakładka poświęcona historii usług komunalnych w naszym mieście - zapowiada Maciej Federowicz.
