Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za tydzień w Bydgoszczy rozpocznie działalność nowa placówka - Honorowy Konsulat Austrii

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Ambasador Austrii w Polsce oraz ministrowie spraw zagranicznych Austrii i Polski uczestniczyć będą w uroczystości otwarcia siódmego w Bydgoszczy honorowego konsulatu.

Uroczyste otwarcie Honorowego Konsulatu Austrii odbędzie się w piątek (18 lipca) przy al. Mickiewicza 9 w Bydgoszczy. Swój przyjazd zapowiedzieli przedstawiciele rządu Republiki Austrii i Polski: Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych RP, Sebastian Kurz, minister spraw zagranicznych Austrii oraz Thomas Buchsbaum, ambasador Republiki Austrii w Rzeczypospolitej Polskiej.

- Dla mojej generacji Austria kojarzy się tylko z Mexico Platz w Wiedniu - mówi Krzysztof Wojtkowiak, konsul honorowy - dla kolejnych pokoleń Austria, to tylko kierunek wyjazdów na wypoczynek zimowy. A przecież Austria to nie tylko Wiedeń, ale i Graz, Linz, Salzburg, gdzie mieszkam, Innsbruck czy Klagenfurt am Wörthersee. Są to przepiękne, malownicze miasta, tętniące kulturą, historią.

Krzysztof Wojtkowiak kilka lat temu był prezesem Portu Lotniczego Bydgoszcz. Jest właścicielem prężnie działającej firmy z siedzibą w Solcu Kujawskim. Jak zaznacza, będzie starał się przybliżać bydgoszczanom informacje o Austrii.

- Chciałbym zasiać ziarno ciekawości, aby bydgoszczanie, jadąc na wakacje, poznali ten ciekawy i piękny kraj - mówi Krzysztof Wojtkowiak. Bydgoski Honorowy Konsulat Republiki Austrii otwarty będzie w każdy poniedziałek i środę w godzinach od 8 do 10 oraz na wcześniej umówione telefonicznie spotkanie.

Warto przypomnieć, że pierwszy honorowy konsulat otwarty został w Bydgoszczy w 2005 roku. Jarosław Kuropatwiński został wówczas konsulem Republiki Federalnej Niemiec. Trzy lata później powstało przedstawicielstwo Królestwa Belgii, potem Republiki Czeskiej, Ukrainy, Chorwacji i Węgier.

W Toruniu utworzono pięć konsulatów: Republiki Litewskiej, Republiki Peru, Republiki Słowenii, Republiki Finlandii oraz Republiki Mołdawii.

Trzeba dodać, że konsul honorowy (w przeciwieństwie do zawodowego) za swoją pracę nie pobiera wynagrodzenia. Większość konsulów ponosi koszty utrzymania konsulatu i jego pracowników. Zwyczajowo, konsul honorowy ma podobne uprawnienia do konsula zawodowego. Może m.in. wspierać rozwój wzajemnych stosunków gospodarczych, handlowych, naukowych i kulturalnych oraz udzielać pomocy obywatelom państwa, które reprezentuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty