Za Serbię zapłacili Słowacy

To był zespół Bogdana Wenty ze swoich najlepszych lat. W drugiej połowie meczu ze Słowakami biało-czerwoni rozbili rywali, zdobywając więcej goli niż w całym meczu z Serbią!

Na inaugurację z gospodarzami imprezy Polacy przegrali 18:22, a wczoraj wygrali 41:24, rzucając po przerwie aż 24 goli!

Przed wczorajszym spotkaniem biało-czerwoni wygrali ze Słowakami cztery kolejne mecze, w tym ostatni, rok temu na MŚ, 35:33. I zawsze były to zacięte spotkania. Nie tym razem. Podopieczni Bogdana Wenty (w 178 meczu jako selekcjoner otworzył drugą setkę zwycięstw) zagrali ze sportową złością i trafili „oczko” (21 wygrana w historii z tym przeciwnikiem).

Słaba postawa całego zespołu przeciwko Serbii i odniesiona w nim kontuzja młodszego z braci Lijewskich, zmusiła trenera do kilku zmian. Krzysztofa w ataku na prawym rozegraniu zastąpił nominalny... lewy rozgrywający - Michał Jurkiewicz i miał stuprocentową skuteczność (4/4)!

<!** reklama>

Wynik meczu na 3:0 otworzył, Bartosz Jurecki (86 proc., 6/7), a po kwadransie biało-czerwoni mieli blisko 80-procentową skuteczność. Na koniec niewiele gorszą, bo na poziomie 68 procent. Polacy oddali 41 celnych rzutów na 60 prób. To, jeśli chodzi o atak, ale też świetnie bronił Piotr Wyszomirski, który przy stanie 6:6 (11:36) zastąpił Marcina Wicharego. Obrona (mnóstwo udanych przechwytów i bloków) też zagrała na wysokim poziomie i dzięki temu Polacy mogli wyprowadzać zabójcze kontry. Po przerwie czynili to seryjnie, a zaczął Patryk Kuchczyński (on też w drugim kolejnym meczu przebywał najwięcej na boisku - 48.43). W całym meczu szybkich ataków było aż 17 (tylko jedna pomyłka!).

Dość powiedzieć, że na listę strzelców wpisali się wszyscy zawodnicy z pola oprócz Mateusza Zaremby, nawet masywny kołowy Zbigniew Kwiatkowski (203 cm/114 kg), a ostatnim był Adam Wiśniewski. W końcówce na placu ze starych wyg zostali tylko kapitan Grzegorz Tkaczyk (najwięcej goli - 8) i Karol Bielecki.

Najlepszym zawodnikiem wybrany został Bartosz Jurecki. MVP meczu został Słowak Peter Kukućka.

Polska - Słowacja 41:24 (17:13)

• Polska: Wichary, Wyszomirski - Jaszka 2, Kuchczyński 5, Tkaczyk 8, Bielecki 3, Wiśniewski 1, B. Jurecki 6, M. Jurecki 5, Tłuczyński 2, Jurkiewicz 4, Syprzak 1, Kwiatkowski 3, Zaremba, Orzechowski 1.
  • Słowacja: Stochl, Putera - Rabek 3, Kukucka 5, Tarhai 2, Dudas, Hruscak, Valo 3, Kopco 2, Petro 3, Mikeci, Duris 2, Urban, Stranovsky 2, Antl 2.
  • W drugim meczu grupy A: Serbia - Dania 24:22 (10:12).

1. Serbia 2 4 46:40
2. Polska 2 2 59:46
3. Dania 2 2 52:49
4. Słowacja 2 0 49:71
  • **W czwartek: Polska - Dania (18.15, TVP 2 i TVP Sport) i Serbia - Słowacja (20.15, TVP Sport).**
  • Wczorajsze mecze w grupie B: Niemcy - Macedonia 24:23 (12:12) i Szwecja - Czechy 33:29 (19:17).

1. Szwecja 2 3 59:55
2. Czechy 2 2 56:57
3. Niemcy 2 2 48:50
4. Macedonia 2 1 49:50
  • **W czwartek: Niemcy - Szwecja (godz. 18.15) i Czechy - Macedonia (20.15).**
  • Dziś grają, grupa C: Rosja - Francja (godz. 18.15) i Hiszpania - Węgry (20.15), grupa D: Słowenia - Chorwacja (18.10) i Islandia - Norwegia (20.10).