Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za każdym wypadkiem drogowym kryją się osobiste dramaty

Marek Wojciekiewicz
W debacie wzięli udział policjanci, strażnicy miejscy oraz mieszkańcy Świecia
W debacie wzięli udział policjanci, strażnicy miejscy oraz mieszkańcy Świecia Marek Wojciekiewicz
Debata społeczna prowadzona była w Świeciu pod hasłem „Każdy z nas może wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach powiatu świeckiego”. Okazało się, że temat najbardziej zainteresował uczniów.

Komenda Powiatowa Policji oraz Starostwo Powiatowe w Świeciu zorganizowały debatę społeczną dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie naszego powiatu. W dyskusji udział wzięli komendanci policji i straży miejskiej oraz dyrektor zarządu dróg i mieszkańcy Świecia, z których najliczniejszą grupę stanowili uczniowie świeckich szkół.

Statystyki nie są takie złe

Wprowadzeniem do dyskusji była garść informacji pochodzących z policyjnych statystyk. - Mimo że liczby zawarte w naszych analizach wykazują pozytywny trend, jeżeli chodzi o liczbę wypadków i liczbę ofiar, to jednak wciąż jest w tej materii dużo do zrobienia - przekonuje Sebastian Horodecki, nadkomisarz wydziału ruchu drogowego. - Jest to niezwykle ważne, bo za każdym takim zdarzeniem kryją się osobiste dramaty wielu osób, ponosimy też duże koszty jako społeczeństwo.
W 2012 roku na drogach powiatu świeckiego doszło do 47 wypadków, rok później było ich, aż 61, w tym roku doszło na szczęście tylko do 25 takich zdarzeń. Ma to swoje odbicie w liczbie ofiar śmiertelnych tych zdarzeń, w 2012 było ich 9, w feralnym roku 2013 zginęło 12 osób, a w kończącym się właśnie roku w wypadkach drogowych życie straciło 7 osób.

Brak tolerancji dla piratów

Tegoroczne statystyki muszą budzić nadzieję, że ta tendencja się utrzyma, tym bardziej, że wyraźna poprawa stanu bezpieczeństwa na drogach nie wzięła się z niczego. Jest efektem działań na wielu polach, takich jak policyjne akcje, poprawa stanu dróg i zerowej tolerancji dla piratów drogowych. Świecka „drogówka” słynie w kraju właśnie z tej zerowej tolerancji dla łamiących przepisy, pijanych za kierownicą i tych, którzy proponują łapówki w zamian za odstąpienie od czynności służbowych.
- Wszyscy uczestnicy debaty mieli możliwość zadawania pytań, na które policjanci starali się udzielić szczegółowych odpowiedzi
- mówi Tomasz Krysiński, rzecznik świeckiej policji. - Na zakończenie, po omówieniu poruszanych zagadnień, uczestnicy zostali poproszeni o wypełnienie ankiet, które pozwolą na zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań społecznych dotyczących poprawy bezpieczeństwa na drogach naszego powiatu.
Jeden z dyskutantów zwrócił uwagę na ogromne zagrożenie jakie powoduje jego zdaniem często nieprzemyślana do końca zmiana organizacji ruchu w danym miejscu. Jako dowód przypomniał tragiczny wypadek, który miał miejsce krótko po takiej właśnie zmianie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!