Badania, mierzenia, rozmowy i konsultacje - walka z nadwagą i otyłością u dzieci i młodzieży nie będzie łatwa, pomimo to gmina Mrocza podjęła wyzwanie.
<!** Image 2 align=right alt="Image 81714" sub="Dzieci łatwo mogłyby utrzymać prawidłową wagę, gdyby dużo się ruszały, a ich rodzice pilnowali ich diety Fot.Iwona Matusiak
">Według niektórych szacunków na tę chorobę cierpi w Polsce około 60 procent ludzi po pięćdziesiątym roku życia. W Kujawsko-Pomorskiem stwierdzono otyłość u prawie ośmiu tysięcy młodych ludzi i dzieci do 18. roku życia. Z tej przyczyny samorząd województwa postanowił stworzyć i sfinansować Regionalny Program Zwalczania Otyłości u Dzieci i Młodzieży.
Gmina Mrocza, jako jedyna w naszym powiecie, obok 15 innych gmin z województwa, będzie brała w nim udział. Umowa podpisana została na razie do końca roku, ale jest to projekt długoterminowy. Koordynatorem działań jest Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy, a celem przedsięwzięcia jest oczywiście zmniejszenie liczby dzieci z otyłością, a także walka z wadami postawy oraz złymi nawykami żywieniowymi. Dzieci, u którym wykryty zostanie podwyższony wskaźnik BMI, poddane zostaną badaniom, a ich waga i stan zdrowia będą systematycznie kontrolowane.
<!** reklama>Akcja obejmie młodzież z roczników 1992-1996.
- Najpierw pielęgniarki szkolne zbadają wszystkich uczniów właśnie pod kątem ich wagi i wynikających z tego problemów zdrowotnych, a następnie wyodrębniona zostanie grupa dzieci, która weźmie udział w działaniach - mówi Paulina Kajzer z Urzędu Miasta i Gminy w Mroczy.
- Młodzież ta będzie mogła wraz z rodzicami i nauczycielami uczestniczyć w szkoleniu i badaniach, ponieważ to dorośli są najczęściej odpowiedzialni za nawyki żywieniowe - dodaje.
Po badaniach każdy podopieczny będzie prowadził zeszyt, w którym zapisze, co danego dnia jadł, ile i jak ćwiczył. Z taką dokumentacją dwa razy w roku będzie odwiedzał bydgoski szpital. Jeżeli dany pacjent będzie miał większe problemy, konsultacje będą odbywały się częściej. Zapewnione będzie miał także spotkania z dietetykiem oraz z psychologiem.
Przyczyną otyłości jest nieodpowiednia dieta i brak ruchu naszych pociech. Wszystkie te dolegliwości nasilają się wraz z wiekiem. Jak podkreślają dietetycy bardzo często winę za to ponoszą rodzice, którzy sami nie przestrzegają diety, spożywają za małą ilość warzyw i owoców, nie są aktywni fizycznie.
- Rodzice nie do końca zdają sobie sprawę, co jedzą ich pociechy. My jednak często prowadzimy pogadanki na lekcjach i propagujemy zdrowe odżywianie - mówi Mariola Szelong, pielęgniarka szkolna. - Lekcje wychowania fizycznego to ważny element w dbałości o kondycję, dlatego dzieci nie powinny z nich rezygnować.
W liczbach
W roku 2007 w Kujawsko-Pomorskiem udzielono:
- 593 porady lekarskie
- 449 porad psychologicznych
- 599 porad dietetetycznych